Справа №333/6466/16-а
Пр. 2-а/333/19/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2017 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючий суддя Наумової І.Й.,
при секретарі Кунець В.В.,
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом про зобов'язання винити певні дії, в якому зазначив, що являється квартиронаймачем житлового приміщення, а саме квартири, розташованої за адресом АДРЕСА_1. В зазначеній квартирі зареєстрований з 09.02.1987 року. Окрім позивача в квартирі зареєстрована з 18.03.1970 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Маючи на меті приватизувати квартиру, позивач звернувся до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району м. Запоріжжя з питання прийняття документів на приватизацію житла та приватизувати квартиру. Листом від 17.10.2016 року № С-0992 позивачу було відмовлено в приватизації квартири посилаючись на те, що не було додано копію ордеру про надання житлової площі. Надати ордер позивач не має можливості, оскільки він був втрачений. Звернувшись до Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради з заявою про надання копії відповідного ордеру, позивач отримав відповідь, згідно якої в відділі обліку та розподілу житлової площі департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради корінці ордерів зберігаються лише з 1984 року. Таким чином позивач позбавлений свого права щодо приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1, передбаченого ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду». Позивач просить зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району провести приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце слухання справи повідомлялась у встановленому законом порядку, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення та заяву про розгляд справи без його участі. В запереченнях зазначено, що не підтримують дані позовні вимоги з наступних підстав. Відповідно до п.4.2.9 Положення, районним адміністраціям міської ради делеговані повноваження в частині приватизації житла.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні, яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Під час вирішення питання щодо передачі (приватизації) квартири (кімнати у гуртожитку) у власність громадян, районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району керується низкою чинних нормативно-правових актів України зокрема, Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затверджене наказом Міністерства з питань жилого-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 № 109/17404. Так відповідно до пп. 17, 18 вищезазначеного положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім її на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, та надає чітко визначений перелік документів, зокрема копію ордеру про надання жилої площі. Оскільки, позивач не надав копію ордеру як цього вимагає чинне законодавство України йому було відмовлено у приватизації житла розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів судом.
Відповідно до ст.47 Конституції України громадяни мають право на житло та Держава створює умови для придбання його у власність.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до вимог абзацу 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.
Згідно вимог ч. 1 ст. 8 цього ж Закону, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких, знаходиться державний житловий фонд.
Частиною 4 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків) може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства), а ч. 3 ст. 8 Закону встановлено, що передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Відповідно до п. 4,17 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну,спільну часткову) власність громадян на підставі заяви та документів, передбачених п. 18 цього ж Положення, а саме: довідки про склад сім'ї та займані приміщення; копії ордеру про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитках); документу, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копії документу, що підтверджує право на пільгові умови; заяви-згоди тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири(будинку) жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах.
Підстави для відмови у приватизації житла передбачені ч. 2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а саме не підлягають приватизації: квартири-музеї, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-памяток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (будинки) віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС.
З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 є наймачем житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований та постійно мешкає у вказаній квартирі з 09.02.1987 року. Окрім позивача в квартирі зареєстрована з 18.03.1970 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_1 звернувся до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району м. Запоріжжя з питання приватизації житла за адресою: АДРЕСА_1.
Це звернення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Комунарському району м. Запоріжжя було розглянуте, але відмовлено з тих підстав, що не було додано копію ордеру про надання житлової площі відповідно до листа від 17.10.2016 року №С-0992, яким повідомив, що якщо до заяви про приватизацію квартири (будинку) не буде додано копію ордеру про надання житлової площі, орган приватизації повинен відмовити заявнику у приватизації займаної квартири (будинку).
За змістом відмови, районна адміністрація Запорізької міської ради по Комунарському району, не оспорюючи законність проживання позивача у вказаній вище квартирі, вказує на неможливість її приватизації з тих підстав, що ордер на квартиру відсутній, а його надання є обов'язковим і заміна ордеру іншим документом неможлива.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 ЖК України, до компетенції виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад народних депутатів віднесено видача ордерів на жилі приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
За змістом ст. 58 ЖК України, ордер є єдиною підставою для вселення у жиле приміщення.
Відповідно до п.п. 69, 70, 72 Постанови ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 року № 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» (розділ IV), ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення, дійсний протягом 30 днів.
Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.
При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), кімнат (гуртожитків) у приватизації займаного ними житла, за винятком випадків, передбачених пунктами 2 і 5 статті 2 цього Закону.
Положеннями ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віддані або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
Згідно з п. 10 п. 11 статті 8 вищевказаного Закону, органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. Спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
Відповідно до п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копія документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідка про склад сімї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Отже, зазначеним пунктом Положення визначений вичерпний перелік документів, що подаються до органу приватизації і він не містить документів, із зазначенням якогось певного періоду часу, які стали причиною для відмови позивачам у проведенні приватизації.
Суд, приходить до висновку, що позивач має право на приватизацію квартири, в якій вона зареєстрована і мешкає, а відмова відповідача в реалізації її права на приватизацію порушує права останньої.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 18, 71, 86, 159-163 КАС України, Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району про зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району провести приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 за відсутності ордеру про надання житлової площі та прийняти рішення у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції - Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя І.Й. Наумова