печерський районний суд міста києва
Справа № 761/20017/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2017 року
Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого: судді Васильєвої Н.П.,
при секретарі: Захарчишиній В.С.,
за участю представника позивача Куліковського В.В.,
представника відповідача Жупиці С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Печерського районного суду міста Києві адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення витрат на перевезення залізницею пасажирів пільгових категорій, -
ВСТАНОВИВ:
До Печерського районного суду м. Києва надійшла справа за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ "Укрзалізниця" до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради. Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині невиконання вимог пункту 6 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме: не реєстрації за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по м. Бориспіль за вказаний період та не надсилань інформації про свої зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Бориспільської міської ради; стягнути з відповідача на користь позивача витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2015 по 32.12.2015 в сумі 92 588 гривень 53 копійок; витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Київська дирекція залізничних перевезень згідно діючого законодавства щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом січня-грудня 2015 року надавала послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Бориспіль, що розташована в Київській області. Задля виконання зазначених послуг сторонами було укладено договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. На виконання умов договору залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції Бориспіль на загальну суму 92 588 грн. 53 коп. Залізниця здійснює фактичні дії щодо виконання зобов'язань з надання послуг на перевезення пільгових категорій громадян - мешканців м. Бориспіль та обліку пасажирів. Натомість відповідач всупереч чинній державній програмі як уповноважений державою головний розпорядник коштів, ухиляється повною мірою від виконання відповідної частини своїх повноважень, визначених державною програмою, відмовляючи в компенсації залізниці витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Внаслідок відмови уповноважених органів державної влади та місцевого самоврядування компенсувати витрати залізниці на безкоштовне перевезення окремих категорій громадян, залізниця несе матеріальні збитки. Відповідач не проводив реєстрації додаткових зобов'язань та щомісячно не надсилав уточненої інформації про фактично нараховані у поточному місяці суми до фінансового органу міської ради, а отже відповідач в цій частині не виконує вимоги Постанови КМ України від 04.03.2002 р. № 256, чим порушує право ДТГО "Південно-західної залізниці" на отримання компенсаційних витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному розмірі. Внаслідок невиконання умов чинного законодавства порушується право залізниці як суб'єкта господарювання, внаслідок чого суб'єкт господарювання не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення.
Таким чином, на думку позивача, сума непогашеної заборгованості відповідача перед позивачем за перевезення пільгових категорій громадян, станом на 01 січня 2016 року становить 92 588 грн. 53 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини в ньому викладені.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що відшкодування коштів на пільгове перевезення пасажирів міста Бориспіль приміським залізничним транспортом здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету. Бюджетне призначення - повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним Кодексом України та іншими законами, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування. Відповідно до п. 4 Постанови КМ України від 04 березня 2002 р № 256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Згідно наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року № 309 органи Казначейства завіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, включених до Реєстру. Документи, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та/або бюджетного фінансового зобов'язання, повертаються розпоряднику з відміткою "зареєстровано та взято на облік". За 2015 рік профінансовано 120 056 грн 42 коп., зареєстровано за 2015 р. зобов'язань на суму 178 302 грн. 42 коп., тому, на думку відповідача, заборгованість за 2015 рік склала 58 246 грн., що підтверджується звітом про заборгованість за бюджетними коштами. За таких обставин представник відповідача просить суд залишити позов ДТГО «Південно-Західна залізниця» без задоволення.
Вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" в особі відокремленого підрозділу Київська дирекція залізничних перевезень згідно діючого законодавства щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом січня-грудня 2015 року надавала послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Бориспіль, що розташована в Київській області. Задля виконання зазначених послуг сторонами було укладено договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. Залізниця здійснює фактичні дії щодо виконання зобов'язань з надання послуг на перевезення пільгових категорій громадян - мешканців м. Бориспіль та обліку пасажирів. Натомість відповідач всупереч чинній державній програмі як уповноважений державою головний розпорядник коштів, ухиляється повною мірою від виконання відповідної частини своїх повноважень, визначених державною програмою, відмовляючи в компенсації залізниці витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Судом встановлено, що план асигнувань на компенсацію за надання послуг пільговим категоріям громадян по перевезенню приміським залізничним транспортом згідно вказано договору на 2015 рік склав 183 000,00 грн., в тому числі 54697 грн. 58 коп. кредиторська заборгованість минулого року та 128 302 грн. 42 коп. видатки поточного року бюджетні зобов'язання 2015 року, взяті на облік органом Державного казначейства України, відповідно до п. 1 ст. 48 Бюджетного Кодексу України. 25.12.2015 Регіональною філією ПАТ "Південно-Західна залізниця" була підписана Додаткова угода, якою внесено зміни щодо істотних умов договору № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р., зокрема в п. 3.6 розділу 3 договору про порядок відшкодування витрат за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян за рахунок субвенції з державного бюджету та зареєстрована в Державному казначействі. Термін дії додаткової угоди №1 від 25.12.2015 року до договору № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. згідно п. 6.1 договору до 31.12.2015 року (а.с. 86). Враховуючи вище наведене, відповідачем були зареєстровані додаткові зобов'язання в державному казначействі тільки за грудень 2015 року на суму 50 000 грн.
В судовому засіданні встановлено, що за 2015 рік в межах дії договору № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. профінансовано 120 056 грн. 42 коп., зареєстровано за 2015 рік зобов'язань на суму 178 302 грн. 42 коп., тому заборгованість відповідача за 2015 рік склала 58 246 грн., що підтверджується звітом №7 "Про заборгованість за бюджетними коштами станом на 01 січня 2016 року" (а.с.71).
Згідно п. 4.3. договору № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради , у разі ненадходження відповідних коштів з державного бюджету (компенсація витрат перевізникам від перевезення пільгових категорій громадян), не несе відповідальності за несвоєчасне виконання взятих на себе зобов'язань за цим договором (а.с.7-8).
Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 4 березня 2002 року головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п. 5 даного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.
Також відповідно до п.6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.
Відповідно до п. 3 Постанови КМ України номер 117 від 29 січня 2003 року "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у цьому Положенні інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги.
Відповідно до п.п. 3,4 Порядку розрахунків обсягів компенсаційних витрат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою КМ України номер 1359 від 16 грудня 2009 року " облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні
документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг.
Згідно п. 2.3 та 2.6 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах державної казначейської служби України", затвердженого наказом Міністерства фінансів України номер 309 від 02 березня 2012 року органи Казначейства звіряють подані розпорядником реєстра підтвердні документи на предмет відповідності даних, включених до реєстру. Документи, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та/або бюджетного фінансового зобов'язання, повертаються розпоряднику з відміткою "зареєстровано та взято на облік".
Таким чином, судом встановлено, що за 2015 рік в межах дії договору № ПЗ/ДН-1-155038/НЮ від 05.02.2015р. казначейством профінансовано 120 056 грн. 42 коп., зареєстровано за 2015 рік зобов'язань на суму 178 302 грн. 42 коп., тому заборгованість відповідача перед позивачем за 2015 рік склала 58 246 грн., що підтверджується перевіреними судом звітами про заборгованість за бюджетними коштами та звітами про надходження та використання коштів загального фонду за 2015 рік. Решта суми, яку просить стягнути позивач знаходиться поза межами дії договору між сторонами.
За викладених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі Закону України "Про державний бюджет на 2015 рік", Постанови КМ України номер 256 від 04 березня 2002 року "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету/зі змінами/, Постанови КМ України номер 117 від 29 січня 2003 року "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги"; постанови КМ України номер 1359 від 16 грудня 2009 року "Про затвердження порядку розрахунків обсягів компенсаційних витрат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян; наказу Міністерства фінансів України номер 309 від 02 березня 2012 року "Про затвердження порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах державної казначейської служби України", керуючись ст. ст. 53, 133, 158-160 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення витрат на перевезення залізницею пасажирів пільгових категорій задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Бориспільської міської Ради в частині невиконання вимог пункту 6 Постанови КМ України номер 256 від 04 березня 2002 року "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету/зі змінами/- не реєстрації за період з 01 січня по 31 грудня 2015 року своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місті Бориспіль Київської області та не надсилань інформації про свої зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Бориспільської міської Ради.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Бориспільської міської Ради Київської області на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ "Укрзалізниця" витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період с 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року в сумі 58246,00 гривень. В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів після її проголошення, особами, що не були присутні при оголошенні постанови - в той же строк з дня отримання ними копії постанови.
Суддя