Рішення № 64525420, 03.02.2017, Іршавський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.02.2017
Номер справи
301/2060/16-ц
Номер документу
64525420
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 301/2060/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" лютого 2017 р. Іршавський районний суд

Закарпатської області

в складі:

головуючого - судді Золотар М.М.

при секретарі - Фанта А.В.

з участю:

представника позивача - ОСОБА_1

відповідача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Іршава справу за позовом Державної екологічної інспекції у Житомирській області в інтересах Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

21 жовтня 2016 року Державна екологічна інспекція у Житомирській області в інтересах Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області звернулася в Іршавський районний суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди.

Посилається на те, що Державною екологічною інспекцією у Житомирській області за результатами розгляду в межах компетенції у присутності ОСОБА_5 проведено обстеження земельної ділянки, розташованої на території Вересівської с/р Житомирського району за межами населеного пункту вздовж ґрунтової дороги с. Оліївка - с. Вереси Житомирського району в межах земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 32.3749 га (кадастровий № 1822081200:01:000:0616), яка перебуває в оренді ТОВ «ВО Агро-Пром-Сервіс» відповідно до договору оренди від 11.01.2007 року, зареєстрованого у Житомирському районному відділі Житомирської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16.01.2007 року №040720900001, та встановлено, що здійснюється демонтаж бетонних стовпів з хмільників трактором марки Т-150К номерний знак 0075 і АМ водієм ОСОБА_6, які перебувають у власності відповідача відповідно до договору купівлі-продажу від 20.05.2015.

Водночас виявлено та зафіксовано, що 10 чоловіків здійснює механічне розбирання демонтованих бетонних стовпів, які перебувають у власності ОСОБА_5 за домовленістю з останнім для отримання металевих елементів (арматури). Розбирання демонтованих бетонних стовпів здійснюється в межах вказаної земельної ділянки, яка необладнана непроникним матеріалом, що призвело до засмічення 5 (п'яти) земельних ділянок відходами - боєм виробів з бетону (коди 2661.2.9.01 та 2666.2.9.02 Класифікатора відходів ДК 005 - 96) загальною площею 2190,61 м. кв..

17.06.2015 року на ОСОБА_2, діями якого засмічено вищевказані земельні ділянки, складено протокол про адміністративне правопорушення №06189 за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а 01.07.2015 за №06189 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, яка не оскаржена, а штраф сплачена добровільно 09.07.2015 року.

З метою встановлення осіб та фіксування вказаного факту засмічення земельної ділянки загальною площею 2190,61 м.кв. 18.06.2015 року Державною екологічною інспекцією у Житомирській області викликано слідчу оперативну групу Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області, якою о 19.00 18.06.2015 року складено протокол огляду місця події, встановлено винних осіб, відібрано у них пояснення та у інспекторів ДЕІ у Житомирській області.

Відповідно до «ОСОБА_3 визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за № 285/2725, загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельних ділянок становить 967 741 грн. 92 коп. (дев'ятсот шістдесят сім тисяч сімсот сорок одна гривень 92 коп.).

Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 31.07.2015 року було виставлено відповідачу претензію про відшкодування завданої навколишньому природному середовищу шкоди в добровільному порядку в розмірі 96774 1,92 грн., однак таку він не сплатив.

Дії Державної екологічної інспекції у Житомирській області щодо проведеного обстеження земельної ділянки оскаржені відповідачем не були. Даний факт є підтвердженням вини відповідача щодо засмічення земельної ділянки.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Житомирській області ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_7 та його представники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в його задоволенні. Пояснили, що Постанова від 17.06.2015 року про притягнення ОСОБА_2 позивачем до адміністративної відповідальності за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення не має преюдиційного значення для суду. Про складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно відповідача, його притягнення до адміністративної відповідальності він дізнався лише з матеріалів позову. Вказану постанову він не оскаржував, оскільки пропустив строк. Виміри товщини шару відходів є неправдивими, оскільки відходи не були рівномірно розміщені по земельних ділянках. По-третє, ДСанПіН 2.2.7.029-99, якими визначаються класи небезпеки відходів, на час складання розрахунку не могли використовуватися, а докази, які складені на підставі них є недопустимими. Класифікатор відходів ДК 005-96, який затверджено і введено в дію наказом Держстандарту України від 29 лютого 1996 року № 89 не визначав на день складення розрахунків шкоди класу небезпеки відходів. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, на якій виявлено засмічення, на час проведення розрахунків шкоди, втратила чинність. Державна екологічна інспекція у Житомирській області звернулася з позовною заявою в інтересах Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області без наявних на те правових підстав. Крім того, позивачем не доведено наявність складових умов цивільної відповідальності в діянні ОСОБА_2.

Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні пояснив, що відповідач ОСОБА_2 у ТОВ «ВО Агро-Пром-Сервіс» у 2015 році придбав з хмільних полів, які перебували в оренді, бетонні стовпи, про що був укладений відповідний договір. Стовпи він мав намір демонтувати та розбити, виділивши з них арматуру. У звязку з поганим здоровя ОСОБА_2 поїхав додому на лікування, а він домовився з місцевими жителями про демонтаж на розбиття стовпів. За пророблену ними роботу вони отримали бетонний бій та частину арматури. Розбиття стовпів вони проводили на землі, яка й перебувала в оренді ТОВ «ВО Агро-Пром-Сервіс» в с. Вереси Житомирського району. Однак на місце приїхали представники позивача, які склали адміністративний протокол, за результатами якого винесли постанову про накладення на ОСОБА_2 штрафу, який оплатив свідок.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні належними доказами встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Житомирській області за результатами розгляду в межах компетенції у присутності ОСОБА_5 проведено обстеження земельної ділянки, розташованої на території Вересівської с/р Житомирського району за межами населеного пункту вздовж ґрунтової дороги с. Оліївка - с. Вереси Житомирського району в межах земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 32.3749 га (кадастровий № 1822081200:01:000:0616), яка перебуває в оренді ТОВ «ВО Агро-Пром-Сервіс» відповідно до договору оренди від 11.01.2007 року ( а. с. 135-140), зареєстрованого у Житомирському районному відділі Житомирської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16.01.2007 року №040720900001, та встановлено, що здійснюється демонтаж бетонних стовпів з хмільників трактором марки Т-150К номерний знак 0075 і АМ водієм ОСОБА_6, які перебувають у власності відповідача відповідно до договору купівлі-продажу від 20.05.2015 року ( а. с. 15).

Водночас виявлено та зафіксовано, що 10 чоловіків здійснює механічне розбирання демонтованих бетонних стовпів, які перебувають у власності ОСОБА_5 за домовленістю з останнім для отримання металевих елементів (арматури). Розбирання демонтованих бетонних стовпів здійснюється в межах вказаної земельної ділянки, яка необладнана непроникним матеріалом, що призвело до засмічення 5 (п'яти) земельних ділянок відходами - боєм виробів з бетону (коди 2661.2.9.01 та 2666.2.9.02 Класифікатора відходів ДК 005 - 96) загальною площею 2190,61 м. кв., що стверджується актом ( а. с. 6).

17.06.2015 року на ОСОБА_2, діями якого засмічено вищевказані земельні ділянки, складено протокол про адміністративне правопорушення №06189 за ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( а. с. 9), а 01.07.2015 за №06189 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення ( а. с. 10), яка не оскаржена, а штраф сплачена добровільно 09.07.2015 року, що стверджується квитанцією ( а. с. 11).

Відповідно до «ОСОБА_3 визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за № 285/2725, загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельних ділянок становить 967 741 грн. 92 коп. (дев'ятсот шістдесят сім тисяч сімсот сорок одна гривень 92 коп.), що стверджується розрахунками ( .с. 16-25).

Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 31.07.2015 року було виставлено відповідачу претензію про відшкодування завданої навколишньому природному середовищу шкоди ( а. с. 26-27) в добровільному порядку в розмірі 96774 1,92 грн., однак таку він не сплатив.

Дії Державної екологічної інспекції у Житомирській області щодо проведеного обстеження земельної ділянки оскаржені відповідачем не були.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З урахуванням наведеного оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов Державної екологічної інспекції у Житомирській області в інтересах Вересівської сільської ради Житомирського району Житомирської області слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_7 на користь позивача майнову шкоду в розмірі 967741,92 гривень.

Згідно з ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 14516,13 гривень судових витрат.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212, 214, 218 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, суд,-

Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (і.н. 30600006918) на користь Вересівської сільської Житомирського району Житомирської області ради 967741 (девятсот шістдесят сім тисяч сімсот сорок одна) гривень 92 копійок заподіяної шкоди та 14516 (чотиринадцять тисяч пятсот шістнадцять тисяч) 13 копійок судових витрат на р/р 33 11 833 1700203, МФО 811039, ЗКПО 38035705, код платежу 24062100 в УДКС Житомирському районі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Закарпатської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: М. М. Золотар