Справа № 610/1781/16-а
2-ар/610/2/2017
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2017 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Тімонової В.М.,
за участі: секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_2 про розяснення рішення суду,
В С Т А Н О В И В:
За Постановою Балаклійського районного суду Харківської області по справі № 610/1781/16-а (номер провадження 2-а/610/50/2016) від 18.05.2016 року позовну заяву ОСОБА_2 до УПФУ в Балаклійському районі про визнання дій протиправними тазобовязання вчинити певні дії задоволено частково:
Визнано протиправним і скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області №144768 від 19 квітня 2016 року.
Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 88% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно дост. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993(у редакції станом на день призначення пенсії) згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 345 від 18.04.2016 року про заробітну плату починаючи з 01 травня 2016 року та здійснювати відповідні виплати.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
В іншій частині позову відмовлено (а.с.24-27).
Позивач подала заяву про розяснення рішення суду, а саме: розяснити Постанову Балаклійського районного суду Харківської області по справі № 610/1781/16-а (номер провадження 2-а/610/50/2016) від 18.05.2016 року в частині визначення того, що до складових заробітної плати для перерахунку пенсії за довідкою Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області№ 345 від 18.04.2016 року про заробітну плату з 01 травня 2016 року входить надбавка за особливий характер роботи в розмірі 50 відсотків посадового окладу в сумі 861,50 грн., яка входить до складова заробітної плати працюючого державного службовця спеціаліста 1 категорії по призначенню пенсій відповідно до постанови КМУ від 16.09.2015 року № 732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у місті рад».
При цьому позивач зазначила, що згідно довідки Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 1 від 03.01.2017 року щомісячна надбавка за особливий характер роботи входить до складової заробітної плати. Крім того в довідці зазначено, що зі всіх складових заробітної плати утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач просила провести судове засідання за її відсутності (а.с.64).
Відповідач просив відмовити в задоволенні заяви, зазначивши, що на виконання постанови суду від 18.05.2016 року був проведений перерахунку пенсії державного службовця, однак без урахування надбавки за особливий характер роботи в розмірі 50 відсотків посадового окладу, оскільки вказана надбавка, на думку відповідача, не входить до складових заробітної плати. На підтвердженні виконання рішення суду ним надано протокол на проведення відповідного перерахунку та виплати пенсії згідно Постанови про відкриття виконавчого проваження. Також представник відповідача просив провести судове засідання без його участі. (а.с.66-67).
Судом встановлені наступні обставини:
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області з17.06.1997року і отримує пенсію згідно доЗакону «Про державну службу»в розмірі 88 % від суми заробітної плати. 18.04.2016 року позивач подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію від 18 квітня 2016 року № 345.
Однак, за рішенням відповідача позивачу було відмовлено з тих підстав, щоЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуз 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно доЗакону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.
Але відповідач не прийняв рішення щодо вимог позивача здійснити перерахунок пенсії, включивши до заробітної плати позивача складові, які становлять її структуру. В перерахунку пенсії відмовлено в цілому, як щодо підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, так і включення до заробітної плати позивача її складових на підставі окремої довідки.
Відповідач прийняв рішення щодо вимог позивача здійснити перерахунок пенсії, включивши до заробітної плати позивача складові, які становлять її структуру, в тому числі й надбавки за особливий характер роботи в розмірі 50 відсотків посадового окладу в сумі 861,50 грн., яка була нарахована як складова заробітної плати працюючого державного службовця спеціаліста 1 категорії по призначенню пенсій відповідно до постанови КМУ від 16.09.2015 року № 732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у місті рад».
З 01.12.2015постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», передбачено підвищення посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, схеми посадових окладів яких затвердженопостановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Також, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема упостанові Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»виключено пункт 4.
Так якпостанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013набрала чинності 15.12.2015, після її публікації в офіційному виданні «Урядовий курєр», то станом на 01.12.2015постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000діяла в редакції від 24.04.2014, а відтак позивач має право на отримання довідки про заробітну плату відповідно до суми фактично нарахованої заробітної плати працюючого державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто на 01.12.2015.
При цьому довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем повинна надаватись у відповідності до наступних нормативно-правових актів:
- ст. 37-1 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ;
- постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;
- постанови КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів;
- постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії;
- постанови правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року;
- постанови КМУ від 08.02.1995р. №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати».
У відповідності до абз.4 п.п.2 п.4 постанови КМУ № 865, у графі «надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи» та графі «премія» повинно бути зазначено середній розмір премії та середній розмір надбавки за високі досягнення у роботі або виконання особливо важливої роботи (особливий характер роботи) за посадами спеціалістів 1 категорії по призначенню пенсійв грудні 2015 року, про що чітко відображено у довідці Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 345 від 18.04.2016 року.
Тобто, при перерахунку розміру пенсії премії та надбавки включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату та в якому вони враховані у системі персоніфікованого обліку.
Така правова позиція була викладена Верховним Судом України у постанові від 08.10.2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно дост. 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата.
Основнавстановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів,премій,доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконанняособливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальнадопомога для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
При цьому на всі складові заробітної плати, в тому числі й на надбавку за особливий характер роботи в розмірі 50 відсотків посадового окладу в сумі 861,50 грн. нараховано єдиний соціальний внесок (страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) працюючого державного службовця спеціаліста 1 категорії по призначенню пенсійна момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Згідно ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу приписів п. 2 ч. 1ст. 41 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема,стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»тастаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положенняЗаконів України «Про державну службу»та «Про оплату праці»є загальними.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Тим паче, що з довідки Управління соціального захисту населення Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 1 від 03.01.2017 року вбачається, що щомісячна надбавка за особливий характер роботи входить до складової заробітної плати та з неї були сплачені страхові внески.
Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що надбавка за особливий характер роботи входила до системи оплати праці державного службовця та повинна враховуватись при призначенні їй пенсії.
Задовольняючи позов частково суд виходив з того, що позивач просила зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року у відповідності до ч.4ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зважаючи на дату її звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатковими документами 18 квітня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 травня 2016 року. Тобто, за таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме з 01.05.2016 р., а за період з 01.12.2015 р. по 30.04.2016 р. у позові судом відмовлено, тобто застосовано відповідні строки проведення перерахунку, але ж судом не було здійснено виключення певних складових заробітної плати для перерахунку пенсії, тобто надбавка за особливий характер роботи входить до складу заробітної плати при перерахунку пенсії позивача з 1 травня 2016 року.
Відповідно до ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Як встановлено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
П.9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
В матеріалах справи наявна постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 05.10.2016 (а.с.52), а тому розяснити рішення суду суд не має можливості.
Керуючись ст. 170 КАС україни,суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 про розяснення постанови Балаклійського районного суду Харківської області від 18.05.2016 року залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя