Справа № 2а-5980/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2010 р.м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Падій В.В.,
при секретарі Сапоненко А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом виконуючого обов'язки прокурора Бахмацького району в інтересах Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В :
29.11.2010 року виконуючий обов'язки прокурора Бахмацького району звернувся до суду в інтересах Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (далі СТОВ "Нива") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 48041,51 грн. та пені в розмірі 8641,23 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у СТОВ "Нива" середньооблікова кількість штатних працівників у 2005 року складала 175 осіб, у 2006 році - 172 особи, у 2007 році 98 осіб, у 2008 році 90 осіб, у 2009 році 70 осіб, а тому, відповідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005 році та у 2006 році становив 7 робочих місць, у 2007 році 4 робочих місця, у 2008 році 4 робочих місця, у 2009 році - 3 робочих місця. Відповідно до поданих відповідачем звітів у СТОВ "Нива" працювало: у 2005 році та у 2006 році 6 осіб; у 2007-2009 роках, 2 особи. Тобто, норматив місць для працевлаштування інвалідів у 2005-2009 році за поданим відповідачем звітом ним виконано.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі та додатково пояснив, що головним бухгалтером СТОВ "Нива" були підроблені звіти, згідно яких норматив місць для працевлаштування інвалідів виконаний. Даний факт підтверджується вироком Бахмацького районного суду Чернігівської області від 15 червня 2010 року та ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 12.09.2010 року.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі та пояснив, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази визначені чинним законодавством, що підтверджують порушення СТОВ "Нива" Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України». А тому дії позивача щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 48041,51 грн. та пені в розмірі 8641,23 грн. є неправомірними. Фонд перевірку товариства не здійснював та юридична особа не несе відповідальності за злочини посадової особи товариства.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» (далі Закон № 875-XII) для підприємств (обєднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 року № 1442\11722.
Крім того, відповідно до ч. 3 та ч. 5 ст. 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно ст. 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону № 875-XII, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частинами 9, 10 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно підпункту 2.1. пункту 2 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 р. № 42, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року № 117/13384, звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Судом встановлено, що згідно поданих відповідачем до відділення Фонду звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за період з 2005 по 2009 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві відповідача складала: у 2005 року - 175 осіб, у 2006 році - 172 особи, у 2007 році 98 осіб, у 2008 році 90 осіб, у 2009 році 70 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005 році та у 2006 році становив: 7 робочих місць, працювало 7 інвалідів; у 2007 році 4 робочих місця, працювало 4 інваліди; у 2008 році 4 робочих місця, працювало 4 інваліди; у 2009 році - 3 робочих місця, працювало 3 інваліди.
Річні фонди оплати праці, зазначені в звітах за період з 2006 по 2009 рік на підприємстві відповідача складали: у 2005 році - 533,8 тис. грн.; у 2006 році 580,7 тис. грн.; у 2007 році 597,2 тис. грн.; у 2008 році 762,5 тис грн., у 2009 році 873,8 тис. грн. отже середньорічна заробітна плата штатного працівника становила відповідно: у 2005 році 3050,29 грн.; у 2006 році 3376,16 грн.; у 2007 році - 6093,88 грн.; у 2008 році 8472,22 грн.; у 2009 році -12482,86 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відносно головного бухгалтера СТОВ "Нива" ОСОБА_1 була порушена кримінальна справа за ч.1 ст. 366 Кримінального кодексу України (службове підроблення) та вироком Бахмацького районного суду Чернігівської області від 15 червня 2010 року ОСОБА_1 було визнано винною у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та видачу завідомо неправдивого документу, з метою ухиленням від сплати адміністративно-господарських санкцій. Вироком встановлено, що ОСОБА_1 у звіті за 2005 та 2006 роки свідомо замість 6 осіб, зазначила, що на підприємстві працювало 7 осіб, в 2007 -2008 роки замість 2 осіб, зазначила 4 особи, в 2009 рік замість 2 осіб, зазначила 3 особи. Вказана позиція Бахмацького районного суду Чернігівської області підтримана ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 12.09.2010 року.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зважаючи на те, що відповідачем несвоєчасно сплачено адміністративно-господарські санкції, то згідно ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до пункту 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Постановою правління Національного банку України від 09.08.2010 року № 377 встановлена з 10.08.2010 року облікова ставка у розмірі 7,75 % річних, а тому розмір пені, розрахованої відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області, становить 8641,23 грн.
Відповідачем не надано суду жодних доказів, які б спростовували обставини викладені в позовній заяві, як і доказів сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в добровільному порядку.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги виконуючого обов'язки прокурора Бахмацького району в інтересах Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю, а адміністративно-господарські санкції та пеня стягненню з відповідача.
Оскільки, спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведення судових експертиз, судові витрати(судовий збір) згідно ч.4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги виконуючого обов'язки прокурора Бахмацького району в інтересах Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" - задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (р/р 26000158886, ОСОБА_2 «Аваль», МФО 380805, код ЄДРПОУ 03794839) в дохід Державного бюджету України (Отримувач: Державний бюджет Бахмацького району, банк отримувача: ГУДКУ у Чернігівській області, рахунок: 31216230700007, МФО 853592, код ЄДРПОУ 22824227) 48041 (сорок вісім тисяч сорок одна) грн. 51 коп. адміністративно-господарських санкцій та 8641 (вісім тисяч шістсот сорок одна) грн.23 коп. пені.
Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений ст. 185-186 КАС України.
< Поле для вводу тексту >
Суддя Падій В.В.