ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/12073/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Васильків О.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача - Косцової І.П.
суддів - Стас Л.В.
- Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №857697 від 14.09.2016 року «Про відмову у перерахунку пенсій», зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з дати звернення за призначенням пенсії у розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди, на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний соціальний внесок згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 14 липня 2016 року № 9-62/25, видану департаментом фінансів Одеської міської ради, архівною довідкою від 26.08.2016 р. № 179/1/8166, карткою особового рахунку робітника (службовця) та довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 27.07.2016 р. № 9592/05, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області; звернути постанову до негайного виконання та стягнути на її користь судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 07.09.2016 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про перерахунок пенсії, з включенням до складу заробітної плати надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди. Рішенням №857697 від 14.09.2016 року позивачу було відмовлено в її задоволенні, що стало підставою для звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ч.2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» містить вичерпний перелік виплат, що враховуються у заробітну плату державного службовця. Крім того, Закон України «Про державну службу» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 07 вересня 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії.
Разом із заявою ОСОБА_2 подано довідки про складові заробітної плати, архівну довідку щодо отриманої заробітної плати, копію картки особового рахунку.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви відповідачем прийнято рішення №85769714 від 14.09.2016 року про відмову в її задоволенні, з тих підстав, що перелік виплат, які входять до заробітної плати державного службовця, наведений у ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VII від 10.12.2015 року. Крім того, приписи зазначеного закону не передбачають перерахунок раніше призначених пенсії.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з посиланням на постанову Верховного суду України від 20.02.2012 року по справі №21-430а11, зазначив, що відповідач при обчисленні позивачу пенсії державного службовця повинен був врахувати зазначені суми виплат.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
З 01 травня 2016 року набрала чинностінова редакція Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон №889-VIII).
Пунктом 10 Прикінцевих положеньЗакону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону
Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (страхові внески), відносяться до заробітку (доходу) ОСОБА_2, та повинні враховуватися пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії.
Водночас, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що приписи Законів України «Про державну службу» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії, оскільки в даному випадку позивач повязує порушення своїх прав саме при призначенні пенсії невірним розрахунком її розміру та не включенням при її розрахунку наведених в позовній заяві складових. Саме з цих підстав позивач зверталась до суб'єкта владних повноважень з заявою про перерахунок пенсії.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, отже правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 17 жовтня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О. Турецька