Справа № 760/16694/16-а
2-а-451/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2017 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до ПОУПФ України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що в 2002 році їй було призначено пенсію державного службовця і для розрахунку бралася заробітна плата за посадою, яку вона займала перед оформленням пенсії. У 2008 році пенсію було перераховано. 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і за посадою, яку вона займала, тому у неї виникло право для перерахунку пенсії.
17 серпня 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.
Вона не погоджується з такою відмовою та просить визнати такі дії ПОУПФ України в м. Києві протиправними та зобов'язати провести їй з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно з Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
З письмових заперечень представника ПОУПФ України в м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» у редакції від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, де в Прикінцевих положеннях визнано такими, що втратили чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Перерахунок пенсії державному службовцю був передбачений статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 року, який втратив чинність у зв'язку з прийняттям нового закону, тому відсутні підстави для проведення даного перерахунку пенсії позивачу. Крім того, позивач подала до ПОУПФ України в м. Києві заяву не встановленого зразка, а в довільній формі.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 2002 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія обрахована відповідно до розміру заробітної плати заступника начальника управління в складі Міністерства економіки України, яку вона займала перед оформленням пенсії. У 2008 році пенсію було перераховано.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 з 01 травня 2016 року підвищено заробітну плату державним службовцям, тому у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
17 серпня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
ПОУПФ України в м. Києві листом від 19 вересня 2016 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Закон України «Про державну службу» є спеціальним законом, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону «Про державну службу» у розмірі 90 % від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищезазначеним законом.
Згідно з ч. 2 статті 33 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частин 2-4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на день призначення та перерахунку пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Положеннями статті 37-1 цього Закону (в редакції, яка діяла до 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів після набрання чинності Законом Про внесення змін до Закону «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до п. 5 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року до постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено пункт 4 та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Вбачається, що відмова відповідача в здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії з посиланням на Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 № 213-VІІ є необґрунтованою, оскільки вона прийнята після виникнення у позивача права на пенсійне забезпечення.
Абзацом першим підпунктом 3 пункту 1 постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур), осіб рядового і начальницького складу та поліцейських).
Законом «Про державну службу» та постановою КМ України № 292 від 06 квітня 2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» визначені розміри посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.
З наданого суду листа Мінекономрозвитку України вбачається, що складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, яку займала позивач, відповідно до Закону «Про державну службу» та постанови КМ України № 292 від 06 квітня 2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» складаються з: посадового окладу заступник начальника управління в розмірі 6375 гривень, надбавки за сьомий ранг державного службовця у розмірі 400 гривень та надбавки за стаж роботи на державній службі у розмірі 3187 гривень 50 копійок.
За таких обставин, відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу не відповідає вимогам закону.
Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позивача, в частині здійснення перерахунку пенсії державного службовця з 01 травня 2016, оскільки відповідно до вимог пенсійного законодавства, зокрема, ч. 4 статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернулась до відповідача з відповідною заявою 17 серпня 2016 року, тому пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 вересня 2016 року.
Не є підставою для відмови в задоволенні позову і посилання відповідача, що у відповідача не виник обов'язок прийняти рішення про перерахунок чи відмову в здійсненні перерахунку пенсії, оскільки позивач подав заяву про перерахунок пенсії, яка не відповідала формі, що встановлена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вона була розглянута відповідачем як звернення, в порядку Закону «Про звернення громадян», оскільки в своїй заяві позивач просила саме перерахувати їй пенсію.
Невідповідність заяви позивача формі заяви, яка встановлена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є правовою підставою для відмови у здійсненні такого перерахунку, так як підставами для відмови у здійсненні перерахунку пенсії є саме відсутність у особи права на такий перерахунок.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року, постановою КМ України № 292 від 06 квітня 2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015, статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону «Про державну службу» № 889-VIII та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» № 292 від 06 квітня 2016 року.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, згідно з Законом «Про державну службу» № 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» № 292 від 06 квітня 2016 року, а саме: посадового окладу заступника начальника управління в розмірі 6375 гривень, надбавки до посадового окладу за сьомий ранг державного службовця в розмірі 400 гривень та надбавки за стаж роботи на державній службі у розмірі 3187 гривень 50 копійок, і врахованих раніше інших складових заробітної плати (надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (60 %) та премії (50 %) у розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 1102 гривні 40 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: