Ухвала суду № 64506157, 01.02.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
823/2839/13-а
Номер документу
64506157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2017 року м. Київ К/800/17649/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Шведа Е.Ю.,

суддів: Гончар Л.Я.,

Черпіцької Л.Т.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за

касаційною скаргою Дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного Товариства «Україна»

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 рокуу справі № 823/2839/13-а

за позовом Дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного Товариства «Україна»

до Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Дитячо-юнацька спортивна школа «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного Товариства «Україна» (далі - ДЮСШ «Зеніт») звернулась до суду з позовом до Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Виконавча дирекція Фонду), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення № 10 від 19 червня 2013 року щодо повернення страхових коштів в сумі 6650,00 грн. та нарахованої штрафної санкції в розмірі 3325,00 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано спірне рішення відповідача. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року постанову суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову про відмову в задоволенні позову.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції. Доводи касаційної скарги мотивовані тим, що події нецільового використання коштів фактично не відбулось, оскільки кошти використані на цілі, погоджені відповідачем - оплата праці працівників ДЮСШ «Зеніт», в тому числі і сплата ЄСВ, який нараховується на заробітну плату. Позивач використав надані йому кошти, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Крім того вказує, що оскільки на поточному рахунку позивача виник залишок, тому було прийнято рішення щодо використання цих коштів на повернення фінансової допомоги, що не суперечить жодному нормативно-правовому акту.

В запереченнях, що надійшли на адресу суду, відповідач не погоджується з касаційною скаргою, тому просить залишити її без задоволення, рішення суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, суд дійшов наступного висновку.

Судами встановлено, що Виконавчою дирекцією Фонду з 28 травня 2013 року по 31 травня 2013 року проведено планову перевірку ДЮСШ «Зеніт» з питань цільового використання коштів Фонду за I квартал 2013 року.

За результатами вказаної перевірки складено відповідний акт від 31 травня 2013 року яким встановлено, зокрема, що на поточний рахунок № НОМЕР_1, який було відкрито в установі банку для обліку коштів ФСС з ТВП 19 лютого 2013 року здано суму 6650,00 грн. (поворотна фінансова допомога від ОСОБА_2.), чим порушено п. 2.4. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 31.07.2012 року № 44 (далі - Порядок фінансування). В цей же день платіжним дорученням № 6 до Пенсійного фонду з рахунку № НОМЕР_1 перераховано внесків на заробітну плату за січень 2013 року в сумі 6632,70 грн.

Після отримання 20 березня 2013 року частково фінансування коштів Фонду в сумі 44900 грн. ДЮСШ «Зеніт» з розрахункового рахунку № НОМЕР_1 кошти поворотної фінансової допомоги в сумі 6650,00 грн. було повернуто ОСОБА_2, чим порушено п. 2.5.1 Порядку фінансування. Таким чином кошти ФСС з ТВП в сумі 6650,00 в порушення ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та п. 2.4, п. 2.5.1 Порядку фінансування використано не за цільовим призначенням.

На підставі матеріалів зазначеної перевірки відповідачем прийнято рішення про повернення коштів Фонду, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій № 10 від 19 червня 2013 року, яким до позивача застосовано фінансові санкції: 6650,00 грн. - страхові кошти Фонду, які використані з порушенням; 3325,00 - штраф за порушення порядку використання страхових коштів.

Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду з даним про його скасування.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перераховані грошові кошти до Пенсійного фонду в сумі 6632,00 грн. повністю відповідали нарахованому єдиному внеску на заробітну плату працівникам ДЮСШ «Зеніт», яка була погоджена з Фондом в рамках кошторису та входила до суми перерахованих фондом грошових коштів в рамках часткового фінансування. Крім того, використання коштів, які перебували на рахунку ДЮСШ «Зеніт» до надходження фінансування Фондом були обумовлені станом крайньої необхідності, так як відсутності фінансування ДЮСШ «Зеніт» Фондом у продовж січня-березня 2013 року, не дозволяло виконати вимоги ряду законів.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, виходив з правомірності прийнятого відповідачем рішення, оскільки перевіркою встановлено нецільове використання коштів Фонду з боку позивача.

Суд касаційної інстанції погоджується з висновками суду апеляційної інстанції та зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

П. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», чинного на час виникнення спірних правовідносин, до повноважень Правління Фонду віднесено повноваження щодо контролю за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.

Відповідно до ст. 48 вказаного закону за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Умови часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду врегульовано Порядком фінансування, чинного на час виникнення спірних правовідносин.

Як вірно вказано судом апеляційної інстанції, п 2.5 Порядку фінансування визначено перелік статей, які можуть частково фінансуватись за рахунок коштів Фонду. Конкретні статті видатків ДЮСШ, які частково фінансуються за рахунок коштів Фонду визначаються в кошторисі, для фінансування яких укладаються відповідні договори (Розділ II Порядку фінансування).

Згідно з Порядком фінансування між ДЮСШ «Зеніт» та Виконавчою дирекцією Фонду для фінансування статей видатків, визначених в кошторисі, укладеного відповідний договір № 21 від 14 березня 2013 року, п. 4.3.1 якого, зокрема визначено, що ДЮСШ зобов'язана забезпечити використання коштів Фонду відповідно до вимог цього Договору та інших нормативно-правових документів Фонду. Крім цього, п. 4.2.1 вказаного договору передбачено право Фонду проводити перевірку ДЮСШ щодо правомірного (цільового) використання коштів Фонду, за результатами якої приймати відповідні рішення.

Відповідно до кошторису ДЮСШ «Зеніт» за коштами Фонду на 2013 рік та п. 2.5 Порядку фінансування за рахунок коштів Фонду передбачено фінансування таких статей видатків: оплата праці працівників ДЮСШ; утримання спортивних споруд, які перебувають на балансі ДЮСШ; оплата за договорами оренди спортивних споруд та приміщень, пристосованих для проведення навчально-тренувального і організаційно-методичного процесу, за відсутності власних спортивних споруд; проведення навчально-тренувальних зборів і змагань у межах України відповідно до кошторисів; придбання ДЮСШ спортивного інвентарю, спортивного обладнання, запасних частин до спортивного інвентарю та обладнання, спортивної форми та спортивного взуття (крім спортивної форми та взуття індивідуального призначення) для вихованців в обсягах, необхідних для проведення навчально-тренувального процесу; оплата розрахунково-касового обслуговування за рахунком, відкритим для обліку коштів Фонду.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, ДЮСШ «Зеніт» отримала від Виконавчої дирекції Фонду фінансування в сумі 67900 грн., яке використано на такі видатки: оплата праці працівників ДЮСШ в сумі 49299,51 грн., оплата розрахунково-касового обслуговування в сумі 408,77 грн., сплата єдиного соціального внеску в сумі 11541,72 грн., повернення фінансової допомоги в сумі 6650,00 грн.

Відповідно до ст. 119 БК України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають: бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет); напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).

З наведених норм та встановлених судами фактичних обставин слідує висновок, що кошти в сумі 6650,00 грн. (повернення фінансової допомоги) використані на цілі, що не передбачені ні Порядком фінансування, ні кошторисом ДЮСШ «Зеніт» на 2013 рік, про що обґрунтовано вказано судом апеляційної інстанції. Між тим, п. 2.6 Порядку фінансування передбачено право ДЮСШ вносити зміни до кошторисів у межах передбачених асигнувань за погодженням з Виконавчою дирекцією Фонду або з виконавчою дирекцією відділення Фонду, яке здійснює фінансування. Доказів того, що позивач скористався вказаним правом судам не надано.

При цьому суд касаційної інстанції враховує, що кошторисом ДЮСШ «Зеніт» на 2013 рік передбачено й інші джерела її фінансування, а саме: кошти державного бюджету, кошти місцевого бюджету, інші джерела фінансування, за рахунок яких позивач і міг погасити заборгованість в розмірі 6650,00 грн. (поворотна фінансова допомога) перед ОСОБА_2

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Таким чином, Виконавчою дирекцією Фонду прийнято законне рішення про повернення коштів Фонду, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову. Судом ухвалено законне та обґрунтоване рішення, яке постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Згідно з ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи, тому відсутні підстави для її задоволення.

Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

Касаційну скаргу Дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного Товариства «Україна» залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та не підлягає оскарженню, проте може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: