Ухвала суду № 64505877, 01.02.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
806/1802/16
Номер документу
64505877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

УХВАЛА

іменем України

"01" лютого 2017 р. Справа № 806/1802/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Франовської К.С.

Іваненко Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2016 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу ,

ВСТАНОВИВ:

Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 06.10.2016 р. адмніністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задовольнив.

Скасував вимогу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Житомирській області № Ф-331-17 від 08.08.2016.

Стягнув на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Житомирській області сплачений судовий збір в сумі 1366,07 грн.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулась з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі податковий орган, зокрема зазначає, що у зв"язку з відкликанням податкової вимоги Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 08.08.2016 № Ф-331-17 відсутній предмет оскарження, а тому скарга не підлягає розгляду.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Житомирській області (далі - Новоград-Волинська ОДПІ) від 08.08.2016 № Ф-331-17 від 08.08.2016 про сплату заборгованості з єдиного внеску, штрафу та пені в сумі 136606,67 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що 16.08.2016 отримала спірну вимогу, не погодившись із якою, 23.08.2016 звернулась до ГУ ДФС у Житомирській області зі скаргою. Вказує, що 31.08.2016 отримала лист Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Житомирській області від 26.08.2016 № 6454/06-15-17-02 про відкликання вимоги, а 13.09.2016 - рішення ГУ ДФС у Житомирській області про залишення її скарги без розгляду, у зв'язку з відсутністю предмета оскарження. Вважає, що у відповідача відсутні повноваження для відкликання вимоги про сплату боргу з єдиного внеску, оскільки вимога може бути скасована лише контролюючим органом вищого рівня.

Згідно з частиною другою статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

В ході розгляду справи окружний суд встановив, що 08.08.2016 Новоград-Волинською ОДПІ сформовано та направлено позивачеві вимогу № Ф-331-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, штрафу та пені в сумі 136606,67 грн (а.с. 12).

Вважаючи вимогу такою, що прийнята відповідачем з порушенням чинного законодавства, 23.08.2016 позивач направила на адресу Головного управління ДФС у Житомирській області скаргу про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08.08.2016 № Ф-331-17.

Листом від 26.08.2016 № 6454/06-15-17-02 "Про відкликання вимоги" Новоград-Волинська ОДПІ повідомила ФОП ОСОБА_3, що у зв'язку з некоректною роботою програмного забезпечення, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.08.2016 № Ф-331-17 на суму 136606,67 грн, просять вважати недійсною (а.с. 10).

Головне управління ДФС в Житомирській області рішенням від 08.09.2016 № 578/14-06-30-10-01-01 залишило без розгляду скаргу ФОП ОСОБА_3, мотивуючи відсутністю предмету оскарження, так як Новоград-Волинською ОДПІ відкликано вимогу (а.с. 14).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абз.1, 2, 3 ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Таким чином, вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску є виконавчим документом та обов'язкова до виконання платником внеску.

Що стосується повноважень відповідача щодо відкликання вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску, слід зазначити наступне.

Відповідно до абз. 4,5,6 ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Згідно з п. 1 розділу ІІ Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 9 грудня 2015 року N 1124 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 лютого 2016 року за N 178/28308 (далі - Порядок N 1124), у разі якщо скаржник вважає, що контролюючий орган у районі, місті (крім міста Києва), районі у місті, об'єднаний чи спеціалізований неправильно визначив суму недоїмки або прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, він має право оскаржити таке рішення у відповідному головному управлінні ДФС в області, місті Києві.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку N 1124 скарга на вимоги та на рішення контролюючих органів у районах, містах (крім міста Києва), районах у містах, об'єднаних чи спеціалізованих про нарахування пені та накладення штрафу подається відповідно до головних управлінь ДФС в областях, місті Києві в письмовій формі разом з документами, що підтверджують неправильність рішення. Про подання скарги скаржник зобов'язаний одночасно повідомити територіальний контролюючий орган, вимога або рішення якого оскаржуються.

Абзацом 1 пункту 3 розділу ІІ Порядку N 1124 первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління ДФС в області, місті Києві протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги або рішення територіальних контролюючих органів про нарахування пені та накладення штрафу.

Матеріали справи свідчать, що позивач подала до Головного управління ДФС в Житомирській області скаргу на вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску з дотриманням встановлених законодавством строків.

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку N 1124 контролюючий орган, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під підпис. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення контролюючим органом не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

За змістом пункту 4 розділу IV Порядку N 1124 контролюючий орган при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість винесення вимоги або рішення, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень:

залишає вимогу або рішення, що оскаржується, без змін, а скаргу - без задоволення;

скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржується, не задовольняє скаргу в певній частині;

скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржується, і задовольняє скаргу;

направляє скаргу на новий розгляд до відповідного територіального контролюючого органу;

залишає скаргу без розгляду.

Відповідно до п. 6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за № 508/26953 (далі - Інструкція №449), вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо:

сума боргу (недоїмки) самостійно погашається платником;

орган доходів і зборів скасовує або змінює раніше зазначену суму боргу (недоїмки) внаслідок її узгодження або оскарження;

вимога органу доходів і зборів про сплату боргу (недоїмки) скасовується чи змінюється судом (господарським судом);

борг (недоїмка) списується у випадках, передбачених статтею 25 Закону, в порядку, визначеному пунктами 9 - 11 цього розділу;

є рішення суду про стягнення відповідних сум боргу (недоїмки), що зазначені у вимозі.

Отже, суд правильно вказав, що вказаним Порядком № 1124 надано повноваження щодо скасування вимоги/рішення виключно контролюючому органу, який розглядає скаргу на таку вимогу або рішення.

Таким чином, ні Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ні Порядком N 1124, ні Інструкцією № 449 не передбачено повноважень контролюючого органу, який прийняв вимогу, відкликати вимогу за обставин, за наявності яких вимога може бути відкликана.

Що стосується дововід відповідача, що право відкликання контролюючим органом вимоги про сплату недоїмки з єдиного соціального внеску передбачено статтею 60 Податкового кодексу України, то суд першої інстанції правомірно їх відхилив, скільки указаною статтею передбачено випадки, за яких саме податкові повідомлення-рішення і податкові вимоги вважаються відкликаними. Тобто вказана стаття не регулює питання відкликання вимоги про сплату недоїмки.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком окружного суду про задоволення позову, оскільки вимогу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Житомирській області № Ф-331-17 від 08.08.2016 не можна вважати відкликаною листом від 26.08.2016.

Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права та з"ясуванням всіх обставин справи, а тому підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги спростовуються викладеним вище.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" жовтня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: К.С. Франовська

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "02" лютого 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачу: Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Ушакова,3 ,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700

Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області - вул.Юрка Тютюнника,7, м.Житомир, 10003

ОСОБА_4 АДРЕСА_1 ,