ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"02" лютого 2017 р. Справа № 806/2355/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
представника ГУ ДКСУ в Житомирській області
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа- Новоград-Волинське відділення державного казначейства про визнання протиправною відмову, стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним позовом та просив визнати протиправною відмову Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу житла, яке придбане вперше, та повернення сплаченого збору в сумі 1851,03грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області вирішити питання про повернення ОСОБА_3 1851,03грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого при укладанні 23.02.2016 року договору купівлі-продажу житла.
Вирішено питання про відшкодування позивачу судових витрат.
В апеляційній скарзі Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що судове рішення ухвалено без урахування приписів Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 N 787.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, порядок справляння, використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, його розмір та зарахування визначаються Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР (надалі - Закон N 400/97-ВР).
Відповідно до вимог статей 1-4 даного Закону N 400/97-ВР фізичні особи, які придбавають нерухоме майно повинні сплати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі одного відсотка вартості нерухомого майна зазначеного в договорі купівлі-продажу. Дані кошти сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до даних вимог 23 лютого 2016 року у зв'язку з укладанням нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу житла Позивач сплатив 1851,03 грн., що складали один відсоток вартості житла зазначеного в договорі. Факт сплати коштів підтверджується квитанцією № 113 від 23.02.2016р. та відповідно до пояснень Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області дані кошти були зараховані до спеціального фонду Державного бюджету України, а не на розрахунковий рахунок управління.
Разом з тим, особи, які придбавають житло вперше, відповідно до вимог пункту 9 ст.1 Закону N 400/97-ВР звільняються від сплати цього збору. В зв'язку з цим, 16.05.2016 року Позивач звернувся до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про повернення помилково сплаченого збору, на що отримав письмову відмову від 19.05.2016 року в поверненні таких коштів. Відмова мотивована тим, що вказані кошти до Пенсійного фонду України не надходили. Позивачу було роз'яснено, що повернення таких коштів можливе лише за умови надання доказів помилкової сплати таких коштів до Пенсійного фонду України.
Суд першої інстанції перевіряючи дії відповідача щодо відмови у поверненні помилково сплаченого збору, дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Зі змісту інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.05.2016року Позивач є власником виключно придбаної квартири АДРЕСА_1, іншого нерухомого майна у власності не має. Отже, є вірними висновки суду першої інстанції про те, що вказана квартира як житло Позивачем придбана вперше, а тому в розумінні вимог пункту 9 ст.1 Закону N 400/97-ВР він звільнений від сплати цього збору.
У зв"язку з тим, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачено позивачем помилково, є обгрунтованими висновки суду першої інстанції про те, що такі кошти підлягають поверненню.
Разом з тим, приймаючи рішення щодо зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області вирішити питання про повернення ОСОБА_3 1851,03грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого при укладанні 23.02.2016 року договору купівлі-продажу житла, суд не врахував правові нормами Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 N 787.
Так, процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) регулюються правовими нормами Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 N 787 (надалі - Порядок).
За приписами п.3 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів за відповідною заявою фізичної особи.
Згідно із пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
З огляду на вищезазначене, право позивача на повернення помилково сплаченого збору на обов"язкове державне пенсійне страхування підлягає захисту саме з урахуванням зазначеного Порядку, а тому судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового - про часткове задоволення позову.
Суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що Новоград-Волинське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при відмові у поверненні сплачених 1851,03 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування діяло протиправно.
З метою відновлення права позивача та відповідно до п.5 Порядку, суд зобов'язує Новоград-Волинське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернутися з поданням відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу від 23.02.2016 року квартири АДРЕСА_1 в сумі 1851,03грн.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" грудня 2016 р. скасувати в частині вирішення позовних вимог та прийняти нову - про часткове задоволення позову.
Визнати протиправною відмову Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, при укладенні договору купівлі-продажу від 23.02.2016 року квартири АДРЕСА_1 в сумі 1851,03грн.
Зобов'язати Новоград-Волинське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 звернутися з поданням до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про повернення ОСОБА_3 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу від 23.02.2016 року квартири АДРЕСА_1 в сумі 1851,03грн.
Постанову суду в частині вирішення питання про відшкодування судових витрат залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "03" лютого 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області Новий Бульвар,5,м.Житомир,10008
4 - відповідачу Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Єрьоменка,16,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
5-третій особі: Новоград-Волинське відділення державного казначейства - вул. Шевченко, 27,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
6 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2