Ухвала суду № 64505527, 31.01.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
813/2944/16
Номер документу
64505527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 року Справа № 876/9837/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючої суддіХобор Р.Б.

суддів:Попка Я.С., Сеника Р.П.,

з участю секретаря судового засіданняБолюк Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Залізничної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2016 року по справі № 813/2944/16 за позовом Першого Львівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги до Залізничної обєднаної державної податкової інспекції (Франківське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В C Т А Н О В И В:

Перший Львівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся з адміністративним позовом до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції (Франківське відділення) Головного управління Державної фіскальної служби, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №0010461302 від 26.07.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

На підтвердження позовних вимог покликається на те, що рішенням Залізничної ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області (Франківське відділення) № НОМЕР_1 від 26.07.2016 року застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 3814,85 грн. Позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним своєчасно проводилось перерахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до бюджету. Однак, як зазначив позивач, у звязку зі зміною юридичної адреси позивача, єдиний соціальний внесок за січень та лютий 2016 року було сплачено до Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області через ГУДКС у Львівській області, що підтверджується платіжними дорученнями. Тож, оскільки вищенаведене не призвело, на переконання позивача, до ненадходження коштів до бюджету, а тому позивач просить скасувати спірне рішення.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення № НОМЕР_1 від 26.07.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач, який покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що суми єдиного внеску позивачем не були сплачені у строки, встановлені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено те, що 06 квітня 2016 року та 07 липня 2016 року Франківське відділенням Залізничної ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області повідомило позивача про те, що до відповідача не поступили кошти по сплаті єдиного соціального внеску за першу половину лютого 2016 року в сумі 2 519,16 грн. та за січень 2016 року в сумі 5 375,00 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем вживались заходи з метою усунення цього недоліку, а саме: 06.04.2016 року та 07.07.2016 року Центром було надіслано до Галицької обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Львівській області листи №199 та №396, відповідно, про переведення помилково перерахованих коштів єдиного соціального внеску з рахунку Галицької обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Львівській області на рахунок Залізничної обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Львівській області (Франківське відділення).

Однак, відповідач дійшов до висновку, що позивачем несплачено/несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок, а тому виніс рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0010461302 від 26.07.2016 року.

Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами апеляційний суд виходить з наступних міркувань.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України №2464-VI, платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною одинадцятою статті 9 Закону України №2464-VI визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449 визначено процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку такого платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі органи Казначейства), для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.

Пунктом 1 Розділу VI Інструкції №449 передбачено, що до платників, які не виконали визначені Законом обовязки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення

Відповідно до п.2 Розділу VI Інструкції №449, у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобовязані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобовязані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

З матеріалів справи вбачається, що сплата єдиного внеску позивачем здійснена з дотриманням вимог та строків, передбачених Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, оскільки в матеріалах справи наявні копії платіжних доручень від 28.01.2016 року №8, від 11.02.2016 року №8, але відповідні суми перераховані на розрахунковий рахунок Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області замість Франківського відділення Залізничної ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, а при цьому, 26.07.2016 року відповідачем застосовані фінансові санкції до платника за несплату або несвоєчасну сплату внеску. Вищевказані платіжні доручення казначейська установа прийняла до виконання та здійснила проведення платежу, що підтверджується цими ж копіями платіжних доручень, на яких містяться відмітки банку казначейської служби.

Отже, за період, за який контролюючим органом нараховані штрафні санкції та пеня, відповідні грошові кошти були сплачені на рахунок Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області та знаходились у розпорядженні податкової інспекції.

Таким чином, згідно з платіжними дорученнями №8 від 28.01.2016 року на суму 5 375,00 грн., №8 від 11.02.2016 року на суму 2 419,16 грн. позивачем було здійснено сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області через ГУДКС у Львівській області.

Відтак, апеляційний суд приходить до висновку про те, що помилка у реквізитах платежу, яку допустив платник податків при перерахуванні узгодженої суми грошового зобовязання до державного бюджету у визначений законодавством строк не може бути передумовою для застосування штрафів, що є підставою для задоволення позову.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Залізничної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2016 року по справі № 813/2944/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддяР.Б. Хобор

СуддіЯ.С. Попко

ОСОБА_1

Повний текст складено 03.02.2017 року