ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
02 лютого 2017 р.№ 876/1500/17
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Глушко І. В., перевіривши апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Не погодившись із вказаною постановою, Галицька об'єднана державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області подала на неї апеляційну скаргу.
Відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Із матеріалів справи вбачається, що судом першої інстанції у відкритому судовому засіданні 19 вересня 2016 року проголошено оскаржувану постанову, копію повного тексту якої апелянтом отримано 30 вересня 2016 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення ф.119 (а.с. 57). Апеляційна скарга відповідачем подача через Львівський окружний адміністративний суд 17 січня 2017 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження. При цьому апелянтом заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 189 КАС України, апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст. 187 КАС України, а саме апелянтом до поданої апеляційної скарги не долучено документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому законом. Водночас Галицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області, покликаючись на ст. 88 КАС України, заявила клопотання про звільнення від сплати судового збору. Клопотання обгрунтовує відсутністю коштів, призначених на цю мету. При цьому на підтвердження поданого клопотання не надано на розгляд суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про важкий майновий стан апелянта та неможливість сплатити ним судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі, встановленому Законом України Про судовий збір.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 N 3674-VI.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", в редакції, яка набрала чинності 01 вересня 2015 року, на органи ДФС не поширюються пільги щодо сплати судового збору, які були передбачені попередньою редакцією цього Закону.
Обставини, зазначені в клопотанні, не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з пунктом 2 частини третьої статті 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" та у процесуальних кодексах України.
Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.
Тому, звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (далі Закон № 484-VIII) зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
З огляду на наведене вважаю, що у задоволенні клопотання Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Із позовної заяви та постанови суду першої інстанції вбачається, що даний адміністративний позов має майновий характер.
Згідно із ч.1 ст.4 цього Закону в редакції, чинній на момент звернення до суду з апеляційною скаргою, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 вказаного Закону визначено ставки судового збору, відповідно до якої за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Даною нормою (в редакції, яка діяла на момент звернення до суду з адміністративним позовом) також визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою ставка судового збору становить 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2016 року становить 1 378 грн.
Звідси ставка, що підлягала до сплати при поданні позовної заяви, становить 551, 20 грн (1 378, 00 * 0, 4 = 551, 20 грн).
Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, становить 606, 32 грн (551, 20 грн : 100 * 110 = 606, 32 грн).
Враховуючи те, що особою, яка подала апеляційну скаргу, пропущено строк на апеляційне оскарження, не вказано поважні підстави його пропущення та не сплачено судовий збір - таку апеляційну скаргу слід залишити без руху для подання апелянтом протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням в ній поважних причин пропуску цього строку та оригіналу документа про сплату апелянтом судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, у розмірі 606 грн 32 к. за реквізитами: одержувач Державний бюджет Галицького району м. Львова, код ЄДРПОУ 38007573, рахунок 31219206781004, банк одержувача ГУДКУ у Львівській області, МФО банку 825014, призначення платежу Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 34668371 (суду, де розглядається справа).
При цьому, особі, яка подає апеляційну скаргу, слід розяснити, що у разі неподання у визначений строк заяви (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням поважних причин пропуску цього строку у відповідності до абз. 2 ч. 4 ст. 189 КАС України за даною апеляційною скаргою буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження. У разі неусуненні решти зазначених вище недоліків апеляційну скаргу буде повернуто апелянту відповідно до ст.108 КАС України.
Керуючись статтями 87, 108, 165, 186, 187, 189, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про звільнення від сплати судового збору та поновлення строку на апеляційне оскарження відмовити.
Апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року у адміністративній справі № 813/2758/16 за позовом ОСОБА_1 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без руху.
Надати особі, яка подала апеляційну скаргу, тридцятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків апеляційної скарги.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала апеляційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя І.В. Глушко