ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.05.07 р. Справа № 23/63а
Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді Забарющего М.І., при секретарі судового засідання Ізвековій Я.Б., розглянув матеріали справи
за позовом: Ясинуватської районної державної адміністрації м. Ясинувата
до відповідача: Спартаківської сільської ради с. Спартак
про визнання рішення відповідача від 09.01.2007р. № 152/7-V “Про сільський бюджет на 2007р.” таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та приведення зазначеного рішення у відповідність до вимог Бюджетного законодавства України відповідно до висновку фінансового управління Ясинуватської райдержадміністрації від 24.01.2007р. № 04-59
Суддя Забарющий М.І.
Представники сторін:
від позивача: Каранда Н.П., Удовенко Є.В. - за довіреністю
від відповідача: Тюльнєв С.А. - голова ради
СУТЬ СПОРУ:
Справа слухалась 19.04.2007р., в засіданні оголошувалась перерва до 03.05.2007р. У судовому засіданні, яке відбулось 03.05.2007р., суд закінчив розгляд справи та оголосив перерву до 04.05.2007р. для підготовки вступної та резолютивної частин постанови. Повний текст постанови виготовлено (складено) та підписано 10.05.2007р.
Позивач, Ясинуватська районна державна адміністрація м. Ясинувата, звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання противоправним рішення відповідача, Спартаківської сільської ради с. Спартак, від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007р.” таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та зобов’язання відповідача привести у відповідність до вимог Бюджетного законодавства України рішення від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007р.” відповідно до висновку фінансового управління Ясинуватської райдержадміністрації.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на: рішення сесії Ясинуватської районної ради від 28.12.2006р. № 79/9-V ”Про районний бюджет на 2007рік” (далі - рішення Ради № 79/9-V), яке згідно висновку Головфінуправління відповідає чинному законодавству; встановлення рішенням Ради № 79/9-V обсягу коштів, що повинні передаватись відповідачем до районного бюджету - в сумі 1 021 400 грн.; рішення відповідача від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007рік”, яке не відповідає нормам ч.1 ст. 77 Бюджетного кодексу України (далі - БК); ст. ст.115, 116, 122 БК; ст.ст. 13, 28 Закону України ”Про місцеві державні адміністрації”; Закон України ”Про міжбюджетні відносини між районними бюджетами та бюджетом територіальних громад сіл, селищ міст та їх об’єднань” (далі - Закон № 1953); постанову Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2004р. № 1782, якою затверджено Формулу розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до відповідного місцевого бюджету) між районним бюджетом або міським бюджетом м. Севастополя, міста республіканського Автономної Республіки Крим чи обласного значення, якому адміністративно підпорядковані інші міста, села, селища та бюджетами територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань (далі - Формула).
Відповідач вимоги позивача не визнав тому, що: позовна заява підписана особою, не уповноваженою на ці дії, що не відповідає приписам ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС); Законом України ”Про державний бюджет України на 2007рік” передбачено надання Ясинуватській районній раді дотації вирівнювання у розмірі 777, 3 тис. грн. при розрахунковому обсязі доходів 10 876, 3 тис. грн. і не встановлено обсяги трансфертів між місцевими бюджетами; згідно п.12 ст. 5 Закону № 1953 передачі до районного бюджету підлягає сума, що дорівнює різниці між показниками доходів та видатків бюджету місцевого самоврядування, які враховуються при розрахунку міжбюджетних трансфертів; показники міжбюджетних трансфертів до нього доведені не були (ч. 2 ст. 77 БК); при затвердженні бюджету Спартаківської сільської ради на 2007рік було враховано обсяг міжбюджетних трансфертів, що передаються до районного бюджету на загальну суму 713, 7 тис. грн.; передача районній раді 1 021,4 тис. грн. суперечить положенням Закону України ”Про державний бюджет України на 2007 рік” та може повністю дестабілізувати роботу сільської ради та є порушенням основних принципів бюджетної системи України; ст. 7 БК визначено, що місцеві бюджети є самостійними; вимоги позивача не відповідають нормам ст.ст. 142, 143, 146 Конституції України та ст.26 Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні” (далі – Закон № 280).
Позивач 27.03.2007р. подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить частину ”3” змісту адміністративної заяви за позовом Ясинуватської районної державної адміністрації до Спартаківської сільської ради викласти в наступній редакції: ”Привести Спартаківській сільській раді у відповідність до вимог Бюджетного законодавства України рішення від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007рік” відповідно до висновку фінансового управління Ясинуватської райдержадміністрації від 24.01.2007р. № 04-59:
1.Абзац перший рішення перед словами ”сільська рада” доповнити словами: ”та на виконання рішення районної ради від 28.12.2006р. № 79/9-V ”Про районний бюджет на 2007рік”;
2.В абзаці 3 пункту 2 цифри ”66,4” замінити ”1021,4”;
3. У підпункті 4.1 пункту 4 цифру ”66” замінити цифрою ”64”;
4. В абзаці 2 пункту 5 цифри ”66,4” замінити цифрами ”1021,4”;
5. В абзаці 1 підпункту 9.2 пункту 9 слово ”мають” – виключити;
6. Абзац 1 підпункту 9.6 пункту 9 викласти в такій редакції ”Допущення нецільового використання бюджетних коштів у поточному або минулих роках має наслідком”;
7. В абзаці 2 підпункту 9.6 пункту 9 слово ”розпорядником” замінити словом ”розпорядникам”;
8. У підпункту 10.1 пункту 10 слово ”головними” – виключити;
9. Підпункт 10.2 пункту 10 – виключити;
10. В абзаці 1 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”визначенні” замінити словом ”визначення”;
11. В абзаці 2 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”державного” і ”району” замінити словами ” районного” і ”сільському бюджету” відповідно;
12. В абзаці 3 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”регіональних” замінити словом ”місцевих”;
13.Пункт 11 доповнити підпунктами 11.3,11.4 такого змісту: ”11.3. Забезпечити перерахування коштів субвенцій районному бюджету на виконання власних повноважень у галузі культури, охорони здоров’я, районних програм та спільних заходів згідно з укладеними з районною радою угодами на 2007 рік”; ”11.4. Встановити обґрунтовані ліміти споживання, з урахуванням погашення обсягів споживання енергоносіїв що найменш, як на 10 відсотків у натуральних показниках по кожній бюджетній установі, виходячи з обсягів бюджетних призначень, затверджених у додатку 3 до цього рішення”;
14. Підпункти 12.3 і 12.4 пункту 12 – виключити;
15.Привести у відповідність з типовою формою рішення ради, розрахованою Міністерством фінансів України, назви додатків 1, 2, 3, 4 до рішення;
16. Привести у відповідність з наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001р. № 604 (зі змінами та доповненнями) назви кодів доходів і видатків з бюджетною класифікацією в додатках 1, 2, 3, 4 до рішення.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
Ясинуватська районна рада 28.12.2006р. прийняла рішення № 79/9- V ”Про районний бюджет на 2007 рік”. Цим рішенням встановлено загальний обсяг доходів районного бюджету на 2007 рік у сумі 23 884, 9 тис. грн., у т.ч. за рахунок дотації вирівнювання з державного бюджету в сумі 7 770,3 тис. грн. коштів, які надходять до районного бюджету із сільських, селищних бюджетів у сумі 1021,4 тис. грн. і т.і (п.1 рішення); затверджено загальний обсяг видатків районного бюджету на 2007 рік у сумі 23 884, 9 тис. грн. (п.2 рішення) та обсяг міжбюджетних трансфертів на 2007 рік, у т.ч. кошти, що передаються в районний бюджет із сільських і селищних бюджетів, у сумі 1021,4 тис. грн. (додаток № 4 до цього рішення).
Спартаківська сільська рада 09.01.2007р. прийняла рішення № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007 рік” (далі – рішення Сільради № 152/7-V). Цим рішенням встановлено загальний обсяг доходів сільського бюджету на 2007 рік у сумі 2421, 194 тис. грн. (п.1 рішення); затверджено загальний обсяг видатків сільського бюджету на 2007 рік у сумі 2421, 194 тис. грн., у т.ч. обсяг видатків загального фонду сільського бюджету в сумі 2136, 794 тис. грн. та видатків спеціального фонду сільського бюджету 284, 4 тис. грн. за функціональною (додаток 2) та відомчою (додаток 3) структурами бюджету. У складі видатків загального фонду сільського бюджету враховано і кошти, що передаються в районний бюджет із сільських і селищних бюджетів у сумі 66, 4 тис. грн. Пунктом 5 даного рішення Сільради затверджено обсяги міжбюджетних трансфертів на 2007 рік (додаток 4) у сумі 66,4 тис. грн.
Фінансове управління позивача оформило висновок до рішення Сільради № 152/7-V , який голова відповідача підписав з запереченнями. У цьому висновку зазначено, що: відповідач перевищив свої повноваження в частині встановлення обсягу міжбюджетних трансфертів, а саме обсягу коштів, що передаються до районного бюджету, тоді як це повноваження районної ради; замість обсягу коштів, що передаються до районного бюджету на 2007 рік, затвердженого рішенням ради № 79/9-V в сумі 1021, 4 тис. грн., рішенням Сільради встановлено цей обсяг у сумі 66,4 тис. грн., що відповідно до ст. 116 БК є бюджетним правопорушенням.
У відповідності з ч.3 ст.122 БК, Закону № 1953 позивач виніс розпорядження від 07.02.2007р. № 33, яким призупинив дію рішення Сільради № 152/7-V.
Суд не розглянув по суті клопотання позивача про поновлення пропущенного з поважних причин процесуальний строк для звернення до суду, оскільки згідно ч.3 ст. 99 КАС та ч.3 ст.122 БК позивач його не пропустив – оскаржуване рішення прийняте відповідачем 09.01.2007р., позов подано до суду 09.02.2007р.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, в т.ч. місцевих бюджетів – регулюється Бюджетним кодексом України (ст. 1 БК). Пунктом 2 Прикінцевих положень БК встановлено, що з набранням його чинності інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому. Таким чином, у разі виникнення суперечностей між нормами БК та Закону № 280 застосовуються норми БК.
Частиною 1 ст. 77 БК закріплено, що відповідні ради при затвердженні місцевих бюджетів повинні враховувати обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення, необхідні для формування місцевих бюджетів. Таким чином, відповідач зобов’язаний враховувати доведені до нього міжбюджетні трансферти, що не суперечить принципу самостійності його бюджету (див. п. 3 ст.7 БК).
Міжбюджетні відносини між районним бюджетом та бюджетами місцевого самоврядування регулюються нормами Закону № 1953. Норми Конституції України не регулюють напряму ці відносини. Тому згідно ст. 146 Конституції ці відносини врегульовані нормами БК та Закону № 1953.
Відповідач, згідно ч.2 ст. 71 КАС зобов’язаний довести перед судом законність (правомірність) свого рішення. Він не подав суду розрахунків за Формулою, які спростовують розрахунки позивача за Формулою і не обґрунтував свій обсяг міжбюджетного трансферту в сумі 66, 4 тис. грн.
Частиною 5 ст.6 Закону № 1953 встановлено, що обсяги міжбюджетних трансфертів між районним бюджетом та бюджетами місцевого самоврядування затверджуються рішенням районної ради про районний бюджет на плановий бюджетний період. Відповідач не навів суду обґрунтувань, що обсяг міжбюджетного трансферту повинен затверджувати саме він.
Частиною 6 ст. 6 Закону № 1953 встановлено, що під час затвердження місцевих бюджетів відповідні ради враховують показники міжбюджетних трансфертів, затверджені рішенням відповідної районної ради про районний бюджет – тобто, це є обов’язком відповідача, а не його правом. Відповідач при затвердженні ним бюджету Спартаківської сільської ради на 2007 рік не врахував показників міжбюджетних трансфертів, затверджених районною радою.
Аналізуючи норми Закону № 1953 та БК, суд не знайшов протиріч норм цих законів нормам ст.ст. 142, 143 Конституції України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 8, 140, 142, 143, 146 Конституції України, ст. 26 Закону ”Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 1, 2, 17 Бюджетного кодексу України, ст.ст.1, 5, 6 Закону ”Про міжбюджетні відносини між районним бюджетом та бюджетами територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об’єднань” та керуючись ст.ст. 2, 9, 17, 71, 86, 94, 105, 153, 160, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Визнати рішення Спартаківської сільської ради від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007 рік” таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили.
Спартаківський сільський раді с. Спартак привести у відповідність до вимог бюджетного законодавства України рішення від 09.01.2007р. № 152/7-V ”Про сільський бюджет на 2007рік” відповідно до висновку фінансового управління Ясинуватської райдержадміністрації від 24.01.2007р. № 04-59:
1.Абзац перший рішення перед словами ”сільська рада” доповнити словами: ”та на виконання рішення районної ради від 28.12.2006р. № 79/9-V ”Про районний бюджет на 2007 рік”.
2. В абзаці 3 пункту 2 цифри ”66,4” замінити ”1021,4”;
3. У підпункті 4.1 пункту 4 цифру ”66” замінити цифрою ”64”;
4. В абзаці 2 пункту 5 цифри ”66,4” замінити цифрами ”1021,4”;
5. В абзаці 1 підпункту 9.2 пункту 9 слово ”мають” – виключити;
6. Абзац 1 підпункту 9.6 пункту 9 викласти в такій редакції ”Допущення нецільового використання бюджетних коштів у поточному або минулих роках має наслідком”;
7. В абзаці 2 підпункту 9.6 пункту 9 слово ”розпорядником” замінити словом ”розпорядникам”;
8. У підпункту 10.1 пункту 10 слово ”головними” – виключити;
9. Підпункт 10.2 пункту 10 – виключити;
10. В абзаці 1 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”визначені” замінити словом ”визначення”;
11. В абзаці 2 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”державного” і ”району” замінити словами ” районного” і ”сільському бюджету” відповідно;
12. В абзаці 3 підпункту 10.3 пункту 10 слово ”регіональних” замінити словом ”місцевих”;
13.Пункт 11 доповнити підпунктами 11.3,11.4 такого змісту: ”11.3. Забезпечити перерахування коштів субвенцій районному бюджету на виконання власних повноважень у галузі культури, охорони здоров’я, районних програм та спільних заходів згідно з укладеними з районною радою угодами на 2007 рік”; ”11.4. Встановити обґрунтовані ліміти споживання, з урахуванням погашення обсягів споживання енергоносіїв що найменш, як на 10 відсотків у натуральних показниках по кожній бюджетній установі, виходячи з обсягів бюджетних призначень, затверджених у додатку 3 до цього рішення”;
14. Підпункти 12.3 і 12.4 пункту 12 – виключити;
15.Привести у відповідність з типовою формою рішення ради, розробленою Міністерством фінансів України, назви додатків 1, 2, 3, 4 до рішення;
16. Привести у відповідність з наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001р. № 604 (зі змінами та доповненнями) назви кодів доходів і видатків з бюджетною класифікацією в додатках 1, 2, 3, 4 до рішення.
Стягнути з місцевого бюджету Спартаківської сільської ради с. Спартак на користь Ясинуватської районної державної адміністрації (86000, м. Ясинувата, вул. Орджонікідзе, 122а, р/р 35214005000622, МФО 834016, ЄДРПОУ 05420221) - 3 грн. 40 коп. витрат на сплату судового збору.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя