465/5573/16-ц
2/465/2851/16
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
22.12.2016 року м.Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі :
головуючого судді:Масендич В.В.
при секретарі:Левицькому М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1, про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, про стягнення коштів, яку мотивує тим, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 28.11.2013р., 30.05.2014р. Франківським відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.11.2013р. по 31.08.2014р. на загальну суму 1401,74 грн. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником були подані декларації про доходи та майно.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею надавалась недостовірна інформація про її майновий стан. При оформленні житлових субсидій за вищевказаний період відповідач не вказала, що у її власності є більш ніж одне житлове приміщення, а саме: відповідач на момент звернення за призначенням субсидії на квартиру №120 на вул. Наукова, 12 у м.Львові одночасно була власником будинку №45 по вул. Грушевського в с.Лука Калуського району Івано-Франківської області, загальною площею 53,3 кв.м., що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна, виданою державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 18.06.2014р. та листом Луківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 10.11.2014р. №248/06-05.
Позивач посилається на п.5 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива», субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені у пункті 4 цього Положення норми володіння чи користування загальною площею житла.
Отже, ОСОБА_1 не мала права на отримання субсидій і, відповідно, незаконно отримала субсидії за вищевказаний період, оскільки загальна площа двох житлових приміщень перевищувала норму володіння чи користування загальною площею житла на 62,5 кв.м.
Оскільки, загальна площа житлових приміщень становить 115 кв.м (61,7 +53,3 =115кв.м.). Норми володіння чи користування загальною площею житла становлять 52,5 кв.м. (21+21+10,5=52,5 кв.м.). Тобто, загальна площа житлових приміщень у сумі перевищує норми володіння чи користування загальною площею житла на 62,5 кв.м. (115-52,5= 62,5кв.м.).
Подання відповідачем неповної інформації про свій майновий стан призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій на загальну суму 1401,74 грн.
21.11.2014р. відповідачу скеровано Франківським відділом соціального захисту повідомлення, в якому запропоновано повернути кошти по переплачених субсидіях та муніципальних субсидіях. Відповідачем частково сплачено заборгованість у сумі 400 грн. Також позивачем скеровано на адресу ОСОБА_1 лист від 04.05.2016р. №2605-вих-828, у якому запропоновано добровільно повернути залишок заборгованості у розмірі 1001,74 грн. у строк до 01.06.2016р. До цього часу належна до повернення на рахунок відділу сума в розмірі 1001,74 грн. відповідачем не погашена. Просить позов задоволити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій позов просив задовольнити та розглянути справу у його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча належним чином повідомлялась про час та місце розгляду справи. Відтак, суд вважає за можливе, на підставі ст. 224 ЦПК України розглядати справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів з постановленням заочного рішення.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно дост. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Згідно положеньст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 подавала 28.11.2013р. та 30.05.2014р. до Управління праці та соціального захисту населення Франківського району м.Львова заяви на призначення житлової субсидії.
В деклараціях про доходи та майновий стан від 28.11.2013р. та від 30.05.2014р. ОСОБА_1 вказала, що їй належить на праві власності квартира АДРЕСА_1 в якій зареєстровані вона та її чоловік, іншого житла, земельної ділянки чи покупок немає.
Згідно довідки про склад сімї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги від 28.05.2014р. ОСОБА_2 та її чоловік ОСОБА_3 зареєстровані та проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Дана квартира належить на праві приватної власності ОСОБА_1.
На підставі заяв про надання житлової субсидії від 28.11.2013р. та 30.05.2014р. управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ОСОБА_1 надавалась субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за період з 01.11.2013р. по 31.08.2014р. на загальну суму 1401,74 грн. за адресою: м.Львів, вул.. Наукова. 12/120, що підтверджується листом Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 04.03.2016р. №2605-вих-828. Вказане також підтверджується копіями повідомлення про призначення державної субсидії від 28.11.2013р. та від 30.05.2014р.
Згідно відповіді Луківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 10.11.2014р. №248/06-05, житловий будинок (загальна площа 53,3 кв.м., житлова 41,8 кв.м.) по вул. Грушевського, 45 в с.Лука Калуського району Івано-Франківської області належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.10.2011р. На даний час в будинку ніхто не зареєстрований і не проживає. Крім того, ОСОБА_1 належать такі земельні ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку 0,2500га., для ведення особистого селянського господарства 0,4860 га., земельний пай 1,3300 га., в тому числі, зданий по договору в оренду в ТзОВ «Даноша» 1,3300 га.Зазначене також підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №23146272 від 18.06.2014р.
Розпорядженням Франківського відділу соціального захисту №87 від 21.11.2014р. , вирішено позбавити ОСОБА_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 субсидій з 01 вересня 2014 року у звязку із наявністю житлового будинку загальною площею 53,3 кв.м. по вул. Грушевського, 45 в с.Лука Калуського району Івано-Франківської області на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.10.2011р. Підставою є відповідь на запит з державного реєстру речових прав на нерухоме майно №2605/11-5412 (наявність двох житлових приміщень).
В подальшому, Франківський відділ соціального захисту направив ОСОБА_1 повідомлення від 21.11.2014р. №2605/11-10927 про припинення надання житлової субсидії.
Як вбачається з листа Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради №2605-вих-828 від 04.05.2016р., в результаті проведеної Франківським відділом соціального захисту перевірки даних, наданих ОСОБА_1, встановлено, що при призначенні субсидії не було вказано, що у її власності є більш, ніж одне житлове приміщення, а саме: окрім квартири на вул. Наукова, 12/120 у м.Львові, загальною площею 61,7 кв.м. ОСОБА_1 одночасно була власником будинку №45 по вул. Грушевського в с.Лука Калуського району Івано-Франківської області, загальною площею 53,3 кв.м. З урахуванням загальних площ житлових приміщень, що перебували на момент звернення за призначенням субсидії у власності ОСОБА_1, та кількості зареєстрованих осіб у даних приміщеннях, площа двох приміщень перевищує встановлену п.4 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», норму володіння чи користування загальною площею житла, а саме: на 62.5 кв.м. В наслідок цього за період з 01.11.2013р. по 31.08.2014р. ОСОБА_1 не проводилась оплата належної частини житлово-комунальних послуг у повному обсязі. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 1401,74 грн. Крім цього, зазначено, що ОСОБА_1 частково погасила заборгованість в розмірі 400 грн.
Згідно розрахунку субсидії ОСОБА_1 за період з 01.11.2013р. по 31.08.2014р., відповідачу надміру виплачені житлові субсидії в розмірі 1401,74 грн., а саме: квартплата 237,41 грн., електроенергія 33,90 грн., газ 28,95 грн., опалення 603,54 грн., гаряча вода 390,68 грн., холодна вода 46,91 грн., водовідведення 60,35 грн.
Згідно квитанції №10 від 18.06.2015р. ОСОБА_1 повернула заборгованість, а саме переплачену субсидію в розмірі 400 грн.
Відповідно до п.4 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (надалі Положення), затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848(в редакціїПостанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 152із змінами та доповненнями), субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу незалежно від розміру квартири.
Відповідно до п. 5 Положення, субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі перевищує встановлені норми володіння чи користування загальною площею житла.
Відтак, як вбачається з матеріалів справи, загальна площа житлових приміщень, що знаходяться за адресою: м.Львів, вул. Наукова, 12/120 (61,7 кв.м.) та с.Лука Калуського району Івано-Франківської області вул.. Грушевського, 45 (53,3 кв.м.) становить 115 кв.м. Норми володіння чи користування загальною площею житла становлять 52,5 кв.м. (21+21+10,5 = 52,5 кв.м.)
За приписами підпункту 2 пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно підпункту 8. пункту 20 цього Положення у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно дост. 1166 Цивільного кодексу Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відтак, встановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами. Таким чином,враховуючи той факт, що Управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було встановлено надання відповідачем недостовірних даних про майновий стан, а саме неповідомлення про наявність у відповідача на праві власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом іншого житлового приміщення, тому за відсутності доказів, які могли б підтвердити, що відповідач в добровільному порядку повністю повернула позивачу суму надмірно виплаченої субсидії, є підстави задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Оскільки суд дійшов до висновку про задоволення позову, то відповідно дост. 88 ЦПК Українивсі судові витрати: судовий збір в розмірі 1378 грн. - підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 15, 169, 209, 212-215, 224-226, 254, 255 ЦПК України, суд,-
ВИ Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1, про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (м.Львів, вул. Наукова, 12/120, ІПН НОМЕР_1) кошти, надміру виплачені за призначеними субсидіями в сумі 1001,74 грн. (одна тисяча одна гривня 74 коп.) на користь Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (рахунок 35413006028468, одержувач УДКСУ у Франківському районі ЗКПО 26144908, банк одержувача ГУДСКУ у Львівській області, МФО 825014, к.б.к. 24060300).
Стягнути з ОСОБА_1 (м.Львів, вул. Наукова, 12/120, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (м.Львів, вул. Галицька, 21, р/р 35414002020953, ЗКПО 26256754, банк одержувача ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014) сплачений судовий збір в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Заяву про перегляд цього заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії до Франківського районного суду м. Львова.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Масендич В.В.