Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.09.09Справа №2а-1290/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: судді - Кравченко М.М.; при секретарі - Фімушкіної О.П.,
за участю:
представника позивача –Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя - Дібрівської Г.А., довіреність 4440/09/07 від 19.06.09 р., паспорт АР 436018, виданий Гагарінським РВ УМВС України в м. Севастополі 02.06.2009 р.
представника відповідача - ДП "ЦКБ "Чорноморець" - Турчина Д.С., довіреність № 8-1-128 від 19.05.09, паспорт АР 083099 виданий Нахімовським РВ УМВС України у м. Севастополі 13.02.1998 р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомУправління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. СевастополядоДержавного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець"про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (надалі УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства “ЦКБ “Чорноморець”(надалі –ДП “ЦКБ “Чорноморець”)про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність ” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у сумі 3134 грн. 24 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено законодавство про наукову і науково-технічну діяльність щодо перерахувань суми пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, а саме у лютому 2009 року, таки перерахування відповідачем здійснені не були.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав. В судових засіданнях давав пояснення, згідно до яких, ДП “ЦКБ “Чорноморець” не може вважатися правонаступником Чорноморської філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування (надалі –ЧФ ЦНДІТС ), тому виплати різниці в пенсіях працівникам за період їх праці в ЧФ ЦНДІТС не може здійснюватися за рахунок коштів ДП “ЦКБ “Чорноморець”.
В судовому засіданні 17.09.2009р. представник позивача визнав позов частково, про що надав суду письмову заяву, та з врахуванням наданих раніше пояснень, визнав позов у сумі 466,21 грн.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов підлягаючим задоволенню частково, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність", № 1977 від 13.12.1991 р., різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з ч. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних позабюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372, за рахунок засобів державного бюджету фінансується 50% різниці в розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, і організацій і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації в розрахунку на одне обличчя. Інша частина фінансується за рахунок засобів цих підприємств, установ, організацій і закладів.
Частиною 3 вказаного Порядку передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Відповідно до ч. 5 зазначеного Порядку, розмір витрат на фінансування різниці в розмірі пенсій за рахунок засобів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року і протягом 10 днів із дня призначень пенсії відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації направляється повідомлення за затвердженою формою.
Згідно з абз. 2 ч. 5 Постанови КМУ № 372 від 24.03.2004р., зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У судовому засіданні встановлено, що повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів направлялися на адресу ДП "ЦКБ “Чорноморець” 19.03.2009 р. за вих. № 1775/03-31 та 17.03.2009 р. за вих. № 1688/03-31 на загальну суму 3134,24 грн.
Однак, на момент розгляду справи, грошові кошти у рахунок погашення вказаної заборгованості від відповідача на адресу позивача не надійшли.
Відповідач визнає позов у частині наявності у себе заборгованості за лютий 2009 р. по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у Державному підприємстві “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування” та у ДП “ЦКБ “Чорноморець”, який є його правонаступником, у сумі 466,21 грн.
Проте відповідач не визнає позов у частині наявності у себе заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ЧФ ЦНДІТС.
Згідно наданих відповідачем розрахунків, сума заборгованості ДП “ЦКБ “Чорноморець” перед позивачем по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ДП ЧНДІТС та у ДП “ЦКБ “Чорноморець”, складає 466,21 грн
Правильність зазначених розрахунків позивачем не оскаржується.
Перевіривши доводи відповідача щодо відсутності правонаступництва, та підстав нарахування ДП “ЦКБ “Чорноморець”сум з відшкодування витрат на виплату пенсій, яки складають різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи працівників у ЧФ ЦНДІТС, суд встановив наступне.
Відповідно до довідки Севастопольського міського управління статистики № 22-366-3377 ДП “ЦКБ “Чорноморець”, є державним підприємством госпрозрахункової форми фінансування.
Наказом Міністерства Промислової Політики України № 370 від 06.10.2005 р. припинено юридичну особу Державного підприємства “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”(надалі –ДП ЧНДІТС), та постановлено вважати відповідача ДП “ЦКБ “Чорноморець”правонаступником всіх майнових прав та обов’язків ДП ЧНДІТС з моменту внесення відповідних змін до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.
Згідно Статуту ДП ЧНДІТС, Державне підприємство “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”є державним підприємством, що засноване на державної власності України, та безпосередньо підпорядковується Державному комітету з оборонної промисловості і машинобудування України; створено на базі Чорноморської Філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування (надалі –ЧФ ЦНДІТС), який було створено на підставі наказу Міністра суднобудівельної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961 р.
Підприємство ДП ЧНДІТС зареєстроване Севастопольським Міськвиконкомом 19.11.1991 р. за № ГП-13/822.
Наказом Державного комітету Української РСР з оборонної промисловості і машинобудування № 88 від 16.12.1991 р. майно ДП ЧНДІТС, у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо виконання Закону України “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, що розташовані на території України”№ 227 від 24.09.1991 р., прийнято до відання Державного комітету Української РСР з оборонної промисловості і машинобудування.
ДП ЧНДІТС зареєстроване Севастопольською міською Державною адміністрацією 14.07.1993 р. під № ГП-12/4947.
ЧФ ЦНДІТС, на базі якої потім було створено ДП ЧНДІТС, утворювалася на підставі наказу Міністерства суднобудівної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961р., як структурний підрозділ Міністерства суднобудівної промисловості СРСР, який знаходиться у безпосередньому підпорядкуванні Ордену Трудового Червоного Знамені Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування, а потім також увійшло до складу Науково-виробничого об’єднання “Ритм”(надалі –НВО “Ритм”).
Тобто ЧФ ЦНДІТС, на базі якої потім було створено ДП ЧНДІТС, було утворено як підприємство Союзного підпорядкування Союзу РСР.
Наказом Начальника Головного Управління Міністерства суднобудівної промисловості СРСР № 47 від 17.06.1982 р. Генеральному директору НВО “Ритм”надано право затвердження Статутів філій ЦНДІТС, що підпорядковані Науково-виробничому об’єднанню.
Згідно наданої копії Статуту ЧНДІТС НВО “Ритм”, затвердженого Генеральним директором НВО “Ритм”25.01.1991 р., ЧНДІТС НВО “Ритм”також створено на базі ЧФ ЦНДІТС, який було створено на підставі наказу Міністра суднобудівельної промисловості СРСР № 100 від 31.03.1961 р.
Однак, цей Статут не зареєстровано у порядку, встановленому діючим на тій час Законодавством СРСР, та, відповідно, ЧНДІТС НВО “Ритм” не набув статусу юридичної особи.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України” № 1540-ХІІ від 10.09.1991 р., майно, та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій, та інших об’єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України; майно цих підприємств передано Фонду державного майна.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що після розпаду Союзу Радянських Соціалістичних Республік та створення Держави Україна, у зв’язку з розподілом майна СРСР, на майнової основі колишньої Чорноморської Філії Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудування 19.11.1991 р. було створено нову юридичну особу - Державне підприємство “Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудування”, яке не є правонаступником колишньої ЧФ ЦНДІТС.
Відповідно, ДП “ЦКБ “Чорноморець”, яке згідно Наказу Міністерства Промислової Політики України № 370 від 06.10.2005 р., є правонаступником ДП ЧНДІТС, у свою чергу, не є правонаступником ЧФ ЦНДІТС.
У зв’язку з чим, ДП “ЦКБ “Чорноморець” несе відповідальність за всіма зобов’язаннями ДП ЧНДІТС з моменту його створення, та не повинно відповідати за зобов’язаннями колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР.
Встановлені обставини по відсутності правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець” та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР раніше вже перевірялися Господарським судом м. Севастополя та встановлені у Постанові Господарського суду м. Севастополя від 18.12.2007 р. по справі № 20-7/245 між тими же сторонами та з того з самого предмету, але за інший період часу. Вказана постанова залишена без змін ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 30.04.2009 р., та набрала законної сили.
Однак, УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя вважає ДП “ЦКБ “Чорноморець” правонаступником ДП ЧНДІТС та ЧФ ЦНДІТС у тому числі і за період до 19.11.1991 р., у зв’язку з чим вважає відповідача зобов’язаним відшкодувати різницю пенсій, призначених Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, виходячи зі стажу роботи працівників ДП “ЦКБ “Чорноморець”у колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Жодного доказу наявності відносин правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець” та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР позивачем суду не надано.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, нарахування позивачем заборгованості ДП “ЦКБ “Чорноморець” з відшкодування витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів з урахуванням наукового стажу роботи працівників у колишньої ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР є неправомірним.
Таким чином, у зв’язку з тим, що часткове визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує не чиї права, свободи та інтереси, суд, відповідно до ст.ст. 112, 136 КАС України приймає часткове визнання ДП “ЦКБ “Чорноморець” позову УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя про стягнення заборгованості за березень-квітень 2009 р. по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у сумі 466,21 грн., на підставі чого, суд вважає за необхідне задовольнити позов у цієї частині.
З урахуванням встановлення в судовому засідання факту відсутності відносин правонаступництва між ДП “ЦКБ “Чорноморець”та ЧФ ЦНДІТС НВО “Ритм” Міністерства суднобудівної промисловості СРСР, підстав для задоволення позову в іншої частині не має.
Відповідно до п.п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державний збір” від 21.01.1993 р. № 7-93 органи ПФУ звільнені від сплати державного збору.
Відповідно ч. 3 ст. 160 КАС України постанова складена та підписана 22.09.2009 р.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя до Державного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Чорноморець” про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Чорноморець”(вул. В. Морська, 1 м. Севастополь, р/р 26007301335023 в СФ “Промінвестбанк”МФО 324515, ЄДРПОУ 14308457) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (вул. Карантинна, 16 м. Севастополь, р/р 256022 в СДО № 4548 ВАТ “Державний Ощадний банк України, МФО 384027, ЄДРПОУ 22274991) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в сумі 466,21 коп.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя М.М. Кравченко