Постанова № 64496987, 17.01.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.01.2017
Номер справи
369/10375/16-а
Номер документу
64496987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/10375/16-а

Провадження № 2-а/369/7/17

ПОСТАНОВА

іменем України

17.01.2017 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Дубас Т.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з даним позовом, мотивуючи його тим, що з 26 грудня 2001 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який діяв на момент її призначення.

На підставі вищезазначеного закону, поданих заяв та довідок прокуратури Київської області про заробітну плату, управлінням Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області позивачу неодноразово проводилися індивідуальній перерахунки пенсії з більшого заробітку, виходячи з 90 % середньомісячного заробітку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 1 грудня 2015 року посадові оклади працівникам органів прокуратури збільшено.

2 листопада 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області з проханням провести черговий перерахунок призначеної пенсії у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Київської області про заробітну плату від 27 жовтня 2016 року за № 18ф-452 та виплатити різницю в пенсії з 1 грудня 2015 року по даний час.

Проте, в такому перерахунку відповідачем було відмовлено.

Своє рішення про відмову в перерахунку позивачу пенсії службові особи управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області обґрунтували посиланням на норми Закону України від 2 березня 2015 року № 213- VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, згідно з яким, з 1 червня 2015 року, пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Такі дії відповідача, позивач вважав неправомірними та незаконними та просив суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови провести перерахунок пенсії, виходячи з 90 % розміру за відповідною посадою, з якої він отримує пенсію на даний час, у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури. Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області з 1 січня 2016 року здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Київської області за № 18ф-452 від 27 жовтня 2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії.

Позивач направив до суду письмову заяву в якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримав .

Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської областінаправило до суду заперечення, в яких просило в позові відмовити.

Суд, перевіривши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 26 грудня 2001 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської областіта йому було призначено пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

02.11.2016 р. позивач звернувся до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18ф-452 від 27.10.2016 про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 окладів працівникам органів прокуратури на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2045.

Згідно листа УПФУ у Києво-Святошинському районі від 07.11.2016 р. № 245/К-01 вбачається що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської областіта йому було призначено пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також даним листом відповідно позивачу у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначеностаттею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.

Згідно ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому

числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Згідно ст. 50-1ч. 13 Закону України "Про прокуратуру"обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч. 18 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттямЗакону №3668-VІне змінювались.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення зміндо Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам,які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.

Таким чином, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.

Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.

Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікованаЄвропейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу доКонвенції(параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Відповідно до п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Отже невизначення Кабінетом Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Разом з тим, безпідставними також є посилання УПФУ на набрання законної сили новимЗаконом України «Про прокуратуру», за яким втратила чинність ст. 50-1 попереднього закону.

Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідачем не надано докази на підтвердження правомірності своїх дій, в той же час позивачем надано достатньо доказів та обґрунтувань своїх позовних вимог.

Згідност. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Відповідно до ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначенийКонституцієюі законами України.

Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, суд приходить до висновку, що відповідач не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченийКонституцієюта законами України.

Надані докази були оцінені судом, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, судом було оціненоналежність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогамст. 86 КАС України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 71, 158, 160-163 КАС України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865) щодо відмови ОСОБА_1 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, виходячи з 90 % розміру за відповідною посадою, з якої він отримує пенсію на даний час, у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури.

Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області з 1 січня 2016 року здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Київської області за № 18ф-452 від 27 жовтня 2016 року.

Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865) на користь держави судовий збір в розмірі 1 102,40 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Дубас Т.В.