П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2017 р. Справа № 513/601/16-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Бучацька А.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Димерлія О.О.
суддів - Єщенка О.В.
- Вербицької Н.В.
за участю секретаря - Богданової С.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання неправомірними дій,-
У С Т А Н О В И В:
14 червня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог від 26 вересня 2016 року (а.с. 43), просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Саратському районі провести з 14 грудня 2015 року належним чином розрахунок призначеної йому пенсії у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючої посадової особи місцевого самоврядування відповідної посади та рангу Зорянського сільського голови Саратського району Одеської області, маючого 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 6093,10 гривень, зазначеної у довідці від 15 серпня 2016 року № 541; скасувати рішення УПФУ в Саратському районі від 17 серпня 2016 року № 747 про відмову у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати УПФУ в Саратському районі, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), починаючи з 14 грудня 2015 року здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючої посадової особи місцевого самоврядування відповідної посади та рангу Зорянського сільського голови Саратського району Одеської області, маючого 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 6093,10 гривень, зазначеної у довідці від 15 серпня 2016 року № 541, та виплатити йому, починаючи з 14 грудня 2015 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням І сесії Зорянської сільської ради V скликання від 11 квітня 2006 року він був звільнений з посади Зорянського сільського голови Саратського району Одеської області у зв'язку з закінченням строку повноважень.
З 16 жовтня 2012 року відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" йому була призначена пенсія державного службовця в розмірі 80 відсотків суми його заробітної плати. У зв'язку із збільшенням з 2015 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії. Проте, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Відмову Управління позивач вважає неправомірною, такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в судовому порядку.
Постановою Саратського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області від 15 серпня 2016 року № 541, починаючи з 14 грудня 2015 року.
Скасоване рішення Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 17 серпня 2016 року № 747 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру 80 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області від 15 серпня 2016 року № 541, починаючи з 14 грудня 2015 року, та виплатити ОСОБА_2, починаючи з 14 грудня 2015 року, недоотриману пенсію з врахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, рішенням І сесії Зорянської сільської ради V скликання від 11 квітня 2006 року позивач був звільнений з посади Зорянського сільського голови Саратського району Одеської області у зв'язку з закінченням строку повноважень.
З 16 жовтня 2012 року відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" йому була призначена пенсія в розмірі 80 відсотків суми його заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських).
В результаті збільшення посадового окладу Зорянського сільського голови Саратського району Одеської області з 01 грудня 2015 року фактично збільшився загальний розмір заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування на цій посаді, що підтверджується довідкою від 15 серпня 2016 року № 541, виданою Зорянською сільською радою Саратського району Одеської області (а.с. 47).
15 серпня 2016 року позивач звертався до УПФУ в Саратькому районі з проханням перерахувати йому пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області.
Рішенням УПФУ в Саратському районі від 17 серпня 2016 року за № 747 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року (а.с.45).
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки пенсія позивача призначалась спеціальним Законом, який визначав порядок соціального забезпечення державних службовців, а також передбачав право на перерахунок пенсії, призначеної за цим Законом, у разі підвищення заробітної плати працюючого державного службовця, враховуючи принцип незворотної дії Закону у часі, відмова Управління у застосуванні для перерахунку позивачу пенсії правових норм, які діяли на час призначення йому пенсії, є протиправною, у зв'язку із чим суд вбачав всі підстави для зобов'язання Управління провести заявлений перерахунок пенсії в судовому порядку.
Суд апеляційної інстанції не погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу " від 10.12.2015 року №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016 року та діяв на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Так, згідно із ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, яка діяла на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Аналіз наведених норм показав, що на момент звернення позивача із відповідною заявою перерахунок соціальних виплат державних службовців відбувається за правилами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, вказаним Законом перерахунок раніше призначеної пенсії пов'язаний із зростанням за минулий рік середньої заробітної плати (доходу) в Україні, і з якої сплачені страхові внески.
При цьому, такий перерахунок здійснюється із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Таким чином, з травня 2016 року соціальне забезпечення позивача, в тому числі і щодо перерахунку призначеної пенсії, має відбуватись у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 09.07.2003 року №1058-IV.
Оскільки за правилами вказаного Закону підвищення доходу працюючого державного службовця на посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, колегія суддів вважає, що відмова Управління у задоволенні заяви позивача є обґрунтованою та у повній мірі відповідає законодавству, що регулює спірні правовідносини.
Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу " від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла у період 01.01.2015 року до 01.05.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " від 31.05.2000 року №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу " заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу ", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Вказаний пункт Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 виключений на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів " від 09.12.2015 року №1013 (яка набрання чинності з 15.12.2015 року).
Отже, підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням доходу працюючих державних службовців у період з 26.02.2016 року (період, заявлений позивачем за цим позовом з урахування рішення суду першої інстанції про залишення без розгляду частини позовних вимог) не передбачалось також і ст. 37-1 Закону України "Про державну службу " від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла у період 01.01.2015 року до 01.05.2016 року) та Постановою КМУ від 31.05.2000 року №865.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, оскільки на законодавчому рівні не передбачено такої обставини для перерахунку раніше призначеної пенсії державному службовцю як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, наведені правові норми неконституційними не визнавались, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у проведенні заявленого перерахунку пенсії, діяв правомірно, а отже підстави для його зобов'язання провести позивачу перерахунок пенсії відсутні.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 185, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205 ч.2, 207, 254 ч.5 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області - задовольнити.
Постанову Саратського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Н.В. Вербицька