ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
"30" січня 2017 р. Справа № 903/918/16
за позовом Керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах ОСОБА_1 районна державна адміністрація Волинської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "РВПГ МІТ"
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Костюк С.В
при секретарі Коритан Л.Ю.
за участю представників:
від позивача:
від відповідача:
від прокуратури: ОСОБА_2, посв.№036264
Права та обов'язки учаснику судового процесу роз'яснені відповідно до ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступало.
Суть: Керівник ОСОБА_1 місцевої прокуратури звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 райдержадміністрації та ставить вимогу внести зміни до пунктів 5,9,11 договору оренди землі від 01.07.2008 року, укладеному між ОСОБА_1 районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю РВПГ МІТ та зареєстрованого в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії Центр ДЗК 27.08.2008 року за №040808200092 та викласти у наступній редакції:
п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 6,435 га. становить 6 145 024,86 грн.;
п.9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем;
п.11 Орендна плата вноситься у наступні строки згідно зі ст.287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Обгрунтовуючи заявлену вимогу посилається на умови договору, відповідно до яких визначено розмір орендної плати та порядок її внесення. Згідно договору оренди, укладеного на підставі розпоряджень голови райдержадміністрації, відповідачу надана у платне користування земельна ділянка площею 6,435 га. біля с.Зимне, за межами населених пунктів на території Зимнівської сільської ради; п.5 договору передбачено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки не визначена; договір укладено на 49 років (п.8); 27.08.2008 року договір зареєстровано в Володимир-Волинському реєстраційному офісі Волинської регіональної філії Центр ДЗК за №040808200092.
Відповідно до ст.13 Закону України Про оцінку земель проведено нормативно-грошову оцінку орендованої земельної ділянки площею 6,435 га., яка становить 6 145 024,86 грн.
Згідно розпорядження голови ОСОБА_1 райдержадміністрації №174 від 29.04.2015 року розмір орендної плати, в т.ч. для Орендаря, не повинен становити менше 3% від нормативно-грошової оцінки та складає для Орендаря 184 350,76 грн. в рік.
За інформацією ОСОБА_1 ОДФУ відповідачем у 2015 році сплачено за землю 19 305,00 грн., з січня по вересень 2016 року 14 478,75 грн.
Вимога позивача про внесення змін до договору від 22.07.2016 року, залишена відповідачем без задоволення, тому, посилаючись на норми Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 року, ставить вимогу внести відповідні зміни в судовому порядку.
Позивач ОСОБА_1 райдержадміністрація в клопотанні від 04.01.2017 року №32/30/2-17, зареєстрованого судом 12.01.2017 року вх..№05-54/377/17, позовні вимоги підтримує, просить справу розглядати без участі її представника
Відповідач в запереченні на позов зазначає, що не погоджується з заявленими вимогами, вказуючи, що розмір орендної плати за земельну ділянку надану в оренду товариству, встановлено з врахуванням того, що нормативно-грошова оцінка 1 га. ріллі по області складала 3555 грн., згідно нормативно-грошової оцінки проведеної станом на 24.12.2015 року 954 937,82 грн. за 1 га., що більше на 26861,8%; пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем за 1-й рік 1500 грн. за 1 га. за рік, 2-й рік 2000 грн. за 1 га., 3-й 2500 грн. за 1 га., за наступні 3000 грн. за 1 га.
По п.13 договору розмір орендної плати переглядається через кожні три роки в травні місяці у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами.
Пропозиція про зміну умов договору від позивача надійшла в липні 2016 року, тому враховуючи умови договору, перегляд розміру орендної плати можливий у 2017 році в травні місяці за наявності на те правових підстав.
Також вказує, що договір оренди землі укладено на підставі розпорядження райдержадміністрації №272 від 02.06.2008 року Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду земельної ділянки зі змінами згідно розпорядження №292 від 13.06.2008 року. За умовами договору земельна ділянка надається в оренду строком на 49 років для обслуговування складських приміщень та оптової торгівлі; підставою для виділеня земельної ділянки є затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Орендована земельна ділянка повністю не забудована, а капітальні забудови зруйновані, що зазначене у відомості вирахування площ угідь в розрізі земельної ділянки в розробленому проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству РВПГ МІТ.
Згідно акту погодження меж з сумісними землекористувачами загальна площа орендованої земельної ділянки становить 6,436 га., в т.ч. 0,418 га. знаходиться у зоні дії обмеження використання земельної ділянки для ремонту лінії електропередач, що має зменшити оціночну вартість, проте у витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку зазначено, що уся загальна площа знаходиться під забудовою.
Також зазначає, що типова форма договору оренди землі, затверджена згідно ст.14 Закону України Про оренду землі Постановою КМУ від 03.03.2004 року №220, не передбачає такої підстави для внесення змін до договору, як зміна нормативно-грошової оцінки землі. Вказує, що розмір орендної плати визначений договором, змінити який за відсутності передбачених умовами договору та законом підстав, позивач має змогу, як учасник цивільно-правових та господарських відносин шляхом укладення нової угоди або внесення змін до раніше укладеного договору оренди землі, за взаємною згодою з відповідачем.
При обґрунтуванні заперечення посилається на відповідні норми Цивільного, Господарського та Земельного кодексів України, Закон України Про оренду землі.
Прокуратурою Волинської області 30.01.2017 року подані письмові пояснення на заперечення відповідача в яких, зокрема, вказано, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змінено положення ст.288 Податкового кодексу України, однак розмір орендної плати, який вимагає встановити прокурор у договорі оренди землі, укладеному між ОСОБА_1 райдержадміністрацією та ТзОВ «РВПГ МІТ», не змінюється.
При цьому посилається на діюче рішення ОСОБА_1 райдержадміністрації №2/18 від 24.12.2015 року, яким затверджена нормативно грошова оцінка земельної ділянки орендованої відповідачем, дане рішення в порядку адміністративного судочинства відповідачем не оспорювалось.
Відповідно до п.б ч.3 ст.122 Земельного кодексу України розпорядження землями для будівництва обєктів повязаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, в тому числі підприємств торгівлі, належить до повноважень районних державних адміністрацій.
Згідно п.15 договору та акту прийому-передачі обєкта оренди від 01.07.2008 року ТзОВ «РВПГ МІТ» орендує земельну ділянку для комерційного використання, обслуговування складських приміщень та оптової торгівлі.
Згідно ст.12.3 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради обєднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
До місцевих податків згідно ст.10 Податкового кодексу України належить плата за землю, яка включає в себе за ст.14.1.147 ПК України і орендну плату за земельні ділянки.
Так, пунктом 6.1 рішення Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району №41/12 від 27.07.2015 року «Про затвердження ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичними та фізичним особам» встановлено, що ставки податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюються в розмірі 3% нормативно грошової оцінки.
До пояснення долучає рішення Зимнівської сільської ради від 27.07.2015 року №41/12, яким затверджено Положення про плату за землю.
26.01.2017 року ТзОВ «РВПГ МІТ» подано заяву про зупинення провадження у справі на підставі ст.79 ГПК України, в якій зазначено, що ТзОВ «РВПГ МІТ» подало до Волинського окружного адміністративного суду позов до Управління Держгеокадастру у Володимир-Волинському районі Волинської області про визнання протиправними дій управління щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що перебуває в оренді ТзОВ «РВПГ МІТ» площею 6,4350 га. для обслуговування складських приміщень за межами населених пунктів Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області та витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 01.03.2016 року №0-28-0.3-486/2-16. З врахуванням зазначеного в заяві просить зупинити провадження у справі до вирішення справи №803/30/17, яка розглядається Волинським окружним адміністративним судом.
До клопотання долучає копію позовної заяви та ухвалу Волинського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у адміністративній справі від 19.01.2017 року.
Згідно ч.1 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Враховуючи те, що предметом спору по справі, яка розглядається Волинським окружним адміністративним судом є визнання неправомірними дій щодо оцінки земельної ділянки, яка орендується відповідачем, і з врахуванням якої прокурором заявлена вимога про внесення змін до пунктів 5,9,11 договору оренди землі від 01.07.2008 року у справі №903/918/16, суд вважає, що дані справи є повязаними, а тому зупиняє провадження у справі №903/918/16 до набрання законної сили рішенням у справі №803/30/17, що розглядається Волинським окружним адміністративним судом.
Керуючись ч.1 ст.79 ГПК України, господарський суд,-
Ухвалив
1.Зупинити провадження у справі №903/918/16 до набрання законної сили рішенням у справі №803/30/17, що розглядається Волинським окружним адміністративним судом.
2.Зобовязати сторін інформувати суд про результати розгляду справи №803/30/17.
Суддя С. В. Костюк