Ухвала суду № 64462050, 02.02.2017, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.02.2017
Номер справи
379/137/17
Номер документу
64462050
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 379/137/17

1-кс/379/26/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.2017 року м. Тараща

Слідчий суддя Таращанського районного суду Київської області Бойко М.Г.,

при секретарі: Бакал О.А.,

з участю начальника Таращанського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури Квашенка І.М.,

старшого слідчого СВ Таращанського відділення поліції Миронівського відділу Головного управління Національної поліції в Київській області капітана поліції Гарбара О.М., розглянувши його клопотання, поданого за матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні за № 12017110290000028, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ст. 246 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки ,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ Таращанського ВП Миронівського ВП ГУ НП в Київській області капітан поліції Гарбар О.М. подав до Таращанського районного суду Київської області клопотання, погоджене начальником Таращанського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури юристом 2 класу Квашенком І.М., про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, в якому просить суд: 1. Надати дозвіл на проведення у вказаному кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, відомості про вчинення якого внесено 27.01.2017 до ЄРДР за №12017110290000028, перевірки дотримання вимог лісового та природоохоронного законодавства України в діяльності Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» та Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп».

2. Проведення позапланової перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Київській області (юридична адреса: 03040, м. Київ-40, вул. Васильківська, 3).

3. На вирішення Державної екологічної інспекції у Київській області поставити наступні питання:

- чи правомірно видано лісорубний квиток на здійснення вирубки в кварталі 19 виділу 2 Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс»?

- чи здійснено вирубку в кварталі 19 виділу 2 Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» відповідно до матеріалів відводу та лісорубного квитка?

- чи здійснено вирубку в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- яка сума матеріальних збитків, завданих державі в результаті здійснення незаконної вирубки дерев в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи знищені певні види дерев на території 80 кварталу 2 виділу Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості лісу в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи вплинула порубка дерев на території лісу в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» на ерозію грунту, зміну ландшафту чи якість атмосферного повітря?

4. Матеріали перевірки (в оригіналах) направити до слідчого відділення Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 12017110290000028.

5. Зобов'язати посадових осіб Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» та Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» забезпечити допуск до перевірки працівникам Державної екологічної інспекції у Київській області та надати всі необхідні документи для проведення позапланової перевірки.

В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що в період з 24.01.2017 по 27.01.2017 невстановлені особи здійснили незаконну рубку 121 шт. дуба червоного в кварталі 80 виділ 2, який знаходиться в межах Чернинської сільської ради, що належить Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп». Вказаними діями завдано матеріальну шкоду Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп».

27.01.2017 під час огляду лісового кварталу 80 виділ 2 встановлено, що на вказаному виділі лісу знаходяться 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га», що не належать Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп», та суперечать їх документації про квартал та виділ. Під час огляду місця події вказані 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га» були вилучені до Таращанського ВП.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що інформація, яка зазначена на 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га», відноситься до лісосіки, яка належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс».

Після чого, 27.01.2017 встановлено місце розташування 19 кварталу виділу 2 площею 8,0 га, що належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс»», де проведено огляд місця події та встановлено, що у вказаному кварталі відсутні інформаційні стовпчики «Візир» з відповідними написами, а також встановлено, що у вказаному кварталі не проводилася рубка та не виділялися породи дерев під рубку.

28.01.2017 проведено додатковий (повторний) огляд місця події, а саме 19 кварталу виділу 2 площею 8,0 га, що належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс»», під час якого виявлено встановлені 4 інформаційні стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0». Крім цього, виявлено 75 дерев дуба червоного з відмітками на стовбурах про виділення дерев під вирубку, а також виявлено сховані під сніговим покривом дві сокири та лопату. З місця огляду вилучено один інформаційний стовпчик «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0», дві сокири та лопату.

Згідно п. 5 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року № 555, санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності.

Плани санітарно-оздоровчих заходів затверджуються територіальними органами Держлісагентства (на територіях природно-заповідного фонду - погоджуються з обласними держадміністраціями).

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Так, розрахунок розміру шкоди, завданих незаконною порубкою лісу проводиться відповідно до постанови КМУ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23.07.2008 №665 посадовими особами Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів.

З урахуванням положень п. 4 ч.2 ст. 99 та ст. 84 КПК України лише акт перевірки вимог природоохоронного законодавства, складений посадовою особою Держекоінспекції за результатами її проведення, є належним доказом заподіяних державі збитків.

Так, у відповідності до частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 «Про питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Додатком до вищевказаної постанови став Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл КМУ на проведення перевірок. В даному переліку також зазначено Держекоінспекцію.

В судовому засіданні прокурор Квашенко І.М., вимоги викладені в клопотанні, підтримав, посилаючись на обставини, які викладені в мотивувальній частині клопотання.

Старший слідчий Гарбар О.М. під час розгляду даного клопотання його підтримав та просить його задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в мотивувальній частині клопотання.

Представники Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» та Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» в судове засідання не з'явилися, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду даного клопотання.

Суд, вислухавши прокурора Квашенка І.М., старшого слідчого Гарбара О.М., які підтримали клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження, приходить до висновку щодо задоволення клопотання, обґрунтовуючи своє рішення наступним.

Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.

27.01.2017 до Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області Кагарлицької місцевої прокуратури надійшла заява ОСОБА_4 про те, що в період з 24.01.2017 по 27.01.2017 невстановлені особи здійснили незаконну рубку 121 шт. дуба червоного в кварталі 80 виділ 2, який знаходиться в межах Чернинської сільської ради, що належить Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп». Вказаними діями завдано матеріальну шкоду Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп».

Вказані відомості 27.01.2017 внесено до ЄРДР за № 12017110290000028 за ст. 246 КК України.

27.01.2017 під час огляду лісового кварталу 80 виділ 2 встановлено, що на вказаному виділі лісу знаходяться 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га», що не належать Улашівському лісництву ДП «Богуславський лісгосп», та суперечать їх документації про квартал та виділ. Під час огляду місця події вказані 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га» були вилучені до Таращанського ВП.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що інформація, яка зазначена на 4 інформаційних дерев'яних стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0 га», відноситься до лісосіки, яка належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс».

Після чого, 27.01.2017 встановлено місце розташування 19 кварталу виділу 2 площею 8,0 га, що належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс»», де проведено огляд місця події та встановлено, що у вказаному кварталі відсутні інформаційні стовпчики «Візир» з відповідними написами, а також встановлено, що у вказаному кварталі не проводилася рубка та не виділялися породи дерев під рубку.

28.01.2017 проведено додатковий (повторний) огляд місця події, а саме 19 кварталу виділу 2 площею 8,0 га, що належить Таращанському лісництву ДП «СЛП «Київоблагроліс»», під час якого виявлено встановлені 4 інформаційні стовпчики «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0». Крім цього, виявлено 75 дерев дуба червоного з відмітками на стовбурах про виділення дерев під вирубку, а також виявлено сховані під сніговим покривом дві сокири та лопату. З місця огляду вилучено один інформаційний стовпчик «Візир» з написом «19 -2, ПРХ - 17, 8,0», дві сокири та лопату.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Так, розрахунок розміру шкоди, завданих незаконною порубкою лісу проводиться відповідно до постанови КМУ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23.07.2008 №665 посадовими особами Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів.

З урахуванням положень п. 4 ч.2 ст. 99 та ст. 84 КПК України лише акт перевірки вимог природоохоронного законодавства, складений посадовою особою Держекоінспекції за результатами її проведення, є належним доказом заподіяних державі збитків.

З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок і такі функції не визначені іншими законодавчими актами України, а також нормами КПК України не визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців.

Вказане питання чітко регулюється п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року.

Так, у відповідності до частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 «Про питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Додатком до вищевказаної постанови став Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл КМУ на проведення перевірок. В даному переліку також зазначено Держекоінспекцію.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року, центральним органом виконавчої влади, який утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, є Державна екологічна інспекція, яка в межах своїх повноважень здійснює нагляд за дотриманням законодавства про охорону, захист та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів та інше.

Відповідно до п. п. 5, 12 ст. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї знань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 91, 92, 93, 98, 99, ч. 2 ст. 369, ст.ст. 370-372 КПК України, слідчий суддя , -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Таращанського ВП Миронівського ВП ГУ НП в Київській області капітана поліції Гарбара Олександра Миколайовича, поданого за матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні за № 12017110290000028, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ст. 246 КК України, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог лісового та природоохоронного законодавства України в діяльності Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» та Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» задовольнити.

Проведення позапланової перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Київській області (юридична адреса: 03040, м. Київ-40, вул. Васильківська, 3).

На вирішення Державної екологічної інспекції у Київській області поставити наступні питання:

- чи правомірно видано лісорубний квиток на здійснення вирубки в кварталі 19 виділу 2 Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс»?

- чи здійснено вирубку в кварталі 19 виділу 2 Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» відповідно до матеріалів відводу та лісорубного квитка?

- чи здійснено вирубку в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- яка сума матеріальних збитків, завданих державі в результаті здійснення незаконної вирубки дерев в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи знищені певні види дерев на території 80 кварталу 2 виділу Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості лісу в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп»?

- чи вплинула порубка дерев на території лісу в кварталі 80 виділу 2 Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» на ерозію грунту, зміну ландшафту чи якість атмосферного повітря?

Матеріали перевірки (в оригіналах) направити до слідчого відділення Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 12017110290000028.

Зобов'язати посадових осіб Таращанського лісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» та Улашівського лісництва ДП «Богуславський лісгосп» забезпечити допуск до перевірки працівникам Державної екологічної інспекції у Київській області та надати всі необхідні документи для проведення позапланової перевірки.

Строк дії ухвали, - з 02.02.2017 року по 02.04.2017 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: _______ М.Г. Бойко