Постанова № 64457474, 01.02.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
167/1036/16-а
Номер документу
64457474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2017 року Справа № 876/9202/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Румянцевої О.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рожищенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 03 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася з позовом до Рожищенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі відповідач) в якому просила визнати неправомірними дії та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми заробітної плати згідно довідки управління питань внутрішньої політики Волинської обласної державної адміністрації від 12.09.2016 року № 5 без обмеження її максимального розміру з 01.09.2016 року.

Постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 03 листопада 2016 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 та внесено зміни в пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, якими визначалися порядок та підстави перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Тепер умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому правових підстав для перерахунку пенсії немає.

Позивач та її представник в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просять постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 03 листопада 2016 року залишити без змін.

Представник Рожищенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в судове засідання не зявився, належним чином повідомлявся про час і місце слухання справи, і оскільки його явка в суді апеляційної інстанції не є обовязковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723) з серпня 2005 року в розмірі 90% від суми заробітної плати.

У вересні 2016 року позивач зверталася до відповідача про перерахунок пенсії у звязку зі збільшенням розміру посадового окладу державного службовця та відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723, надавши довідку від 12.09.2016 року № 5, однак в цьому листом відповідача від 20.09.2016 року № 36/Ф-01 їй було відмовлено у звязку з відсутністю підстав для перерахунку (а.с. 7-9).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі Закон № 3723) (в редакції, чинній на час виникнення призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ч. 4 ст. 37 Закону № 3723 за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Кабінет Міністрів України 31.05.2000 року прийняв постанову № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії» (далі Постанова № 865), згідно з пунктами 4 та 5 якої (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.

З 01.01.2015 року ст. 37-1 Закону № 3723 була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у Постанові № 865 пункт 4 було виключено, а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Відповідно до п.6 вказаної постанови, вона має застосовуватись з 01.12.2015 року.

Відтак, з 01.01.2015 року в Законі № 3723, а з 01.12.2015 року в Постанові № 865 відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Крім цього, з 01.05.2016 року набрав чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі Закон № 889), яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.

Згідно із ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.

Окрім цього, з 01.04.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, пунктом пятим Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723.

Так як вказаний Закон чинний, а до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723.

Таким чином, відповідно до чинного законодавства не визначено суб'єктивного права, не передбачено підстав, порядку реалізації, а також обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Враховуючи, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято, то відповідачем обгрутновано прийнято рішення про відмову у здійснені такого перерахунку.

Також слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних витрат, про що зазначено в рішенні цього суду від 12 жовтня 2004 року у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії».

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160,195,198,202,205,207,254 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Рожищенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити.

Постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 03 листопада 2016 року у справі № 167/1036/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийА.Р.Курилець

СуддіМ.П.Кушнерик

ОСОБА_3

Повний текст постанови виготовлений 02 лютого 2017 року.