ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
01 лютого 2017 рокусправа № 808/2592/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Прокопчук Т.С. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року по справі за позовом Селянського (фермерського) господарства "ДАР" до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Селянське (фермерське) господарство "ДАР" звернулося до суду з адміністративним позовом до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у порушенні порядку реєстрації позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у встановлені законом строки;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 05.08.2016 року форми № 1-РС про реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та внести в реєстр платників податку на додану вартість відомості про позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.08.2016 року, згідно з відомостями, вказаними у заяві від 05.08.2016 року форми № 1-РС.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області щодо залишення без розгляду заяви Селянського (фермерського) господарства "ДАР" форми № 1-РС від 05.08.2016 року про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. Зобов'язано Запорізьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області повторно розглянути заяву Селянського (фермерського) господарства "ДАР" (ідентифікаційний код 31975601) від 05.08.2016 року форми № 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та внести в реєстр платників податку на додану вартість відомості про Селянське (фермерське) господарство "ДАР" (ідентифікаційний код 31975601) як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.09.2016 року, згідно з відомостями, вказаними у заяві від 05.08.2016 року форми № 1-РС.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити повністю.
В судове засідання сторони, повідомлені про час і місце апеляційного розгляду у належний спосіб, не прибули, що відповідно до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, та доводи апеляційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивача зареєстровано як юридичну особу 16.09.2002 року. Вид діяльності за КВЕД: 01.50 змішане сільське господарство.
З метою переходу на спеціальний режим оподаткування 05.08.2016 року позивач подав відповідачу заяву форми № 1-РС про його реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ, у якій зазначив, що першим днем податкового періоду, з якого він бажає перейти до застосування спеціального режиму оподаткування, є 01.09.2016 року, вартість товарів (послуг), поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів склала 12 700,00 грн., питома вага з яких - 100% (а.с. 9-14).
Відповідач листом від 10.08.2016 № 4522/10/08-29-08-17 "Про надання документів" залишив без розгляду заяву позивача форми № 1-РС від 05.08.2016, зазначивши при цьому, що у нього відсутня будь-яка інформація щодо наявності у позивача власних або орендованих основних фондів та трудових ресурсів (а.с. 15). Крім того, відповідач запропонував позивачу подати нову, оформлену належним чином заяву форми № 1-РС.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно було залишено заяву позивача форми 1-РС від 05.08.2016 року без розгляду, а тому, з метою захисту прав позивача, судом першої інстанції було зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.08.2016 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п. 209.1 ст. 209 ПК України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно з п. 209.6 ст. 209 ПК України сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПК України до четвертої групи платників єдиного податку, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, належать сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Таким чином з вищенаведеного вбачається, що спеціальний режим оподаткування та перехід на єдиний податок, який відноситься до четвертої групи може бути обраний підприємством, яке провадить сільськогосподарську діяльність та відповідає вищезазначеним критеріям.
Положенням про реєстрацію платників ПДВ (далі - Положення № 1130), затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників ПДВ" та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 врегульовано порядок реєстрації платників ПДВ, анулювання реєстрації платників ПДВ, ведення реєстру платників ПДВ, присвоєння індивідуального податкового номера платника ПДВ, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників ПДВ, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників ПДВ, формування і надання витягів та довідок з Реєстру.
Згідно п.п. 6.1 п. 6.1 розділу 6 Положення № 1130 визначено, що резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 розділу V Кодексу, може обрати спеціальний режим оподаткування.
Відповідно до п.п. 6.2-6.4 розділу 6 Положення № 1130 сільськогосподарське підприємство реєструється як суб'єкт спеціального режиму оподаткування у контролюючому органі за основним місцем обліку з дотриманням правил та у строки, визначені статтею 183 розділу V ПК України для реєстрації платників ПДВ.
У реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених для реєстрації платників ПДВ на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства, на які поширюється дія спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, та дата внесення запису про такі види діяльності. Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою № 1-РС має бути подана сільськогосподарським підприємством до контролюючого органу не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.
У заяві за формою № 1-РС сільськогосподарським підприємством зазначається питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців), які передують місяцю, в якому подається заява. Заява має містити виключний перелік видів економічної діяльності сільськогосподарського підприємства, відомості щодо яких включені до Єдиного державного реєстру та які підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та визначені статтею 209 розділу V Кодексу. За приписами п. 6.5 розділу 6 Положення за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою № 1-РС контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дати надходження заяви зобов'язаний внести до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування або письмову відмову у такій реєстрації у разі подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 6.10 цього розділу.
Пунктом 6.10 розділу 6 Положення визначено, вичерпний перелік підстав, за наявності яких контролюючий орган відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування. відповідне рішення контролюючим органом приймається якщо такий платник податків:
а) вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства та не визначені статтею 209 розділу V Кодексу;
б) перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку за ставкою, що не передбачає сплати податку на додану вартість (для платників єдиного податку третьої групи);
в) був виключений із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у зв'язку з перевищенням питомої ваги несільськогосподарських товарів (послуг) та від дати такого виключення до дати подання заяви про повторну реєстрацію суб'єктом спеціального режиму оподаткування не спливло 12 послідовних звітних податкових періодів;
г) поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг), або не відповідає іншим критеріям, встановленим пунктом 209.6статті 209 розділу V Кодексу;
ґ) не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, є особою, яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального режиму оподаткування чи на яку не поширюються норми статті 209 розділу V Кодексу;
д) не підпадає під визначення платника ПДВ згідно з пунктом 1.5 розділу I цього Положення або за наявності підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, визначених пунктом 5.1 розділу V цього Положення, або за яких підлягає виключенню з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування згідно з п.п. 209.11, 209.12 статті 209 розділу V Кодексу (пункти 6.11, 6.21 цього розділу);
е) подав заяву з порушенням строків, визначених пунктом 183.3 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 6.3 цього розділу).
Як вбачається з матеріалів справи, основною діяльністю позивача є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (гірчиці жовтої, сорт "Марія") на власних та орендованих основних фондах.
Оскільки питома вага вартості вироблених (наданих) С(Ф)Г «Дар» сільськогосподарських товарів становить 100% вартості, тому позивач відповідає критеріям, визначеним у п. 209.6 ст. 209 розділу V ПК України. З метою отримання статусу платника ПДВ спеціального режиму оподаткування позивач 05.08.2016 у встановленому законом порядку подав відповідачу заяву форми № 1-РС (а.с. 9-14).
Наведене підтверджується наданими позивачем доказами наявності у користуванні протягом 2015 -2016 р.р. 8 земельних ділянок, що належать на праві власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (а.с. 103-108).
Факт реалізації вирощеної сільгосппродукції гірчиці жовтою (сорту «Мрія») на цих землях протягом вказаного періоду підтверджується укладеним між позивачем та ТОВ «МУВІТ» договором купівлі-продажу № 0106 від 25.06.2015 року, за умов якого С(Ф)Г «Дар» передано у власність ТОВ "МУВІТ" гірчицю жовту (сорт Марія) у кількості 1 500,00 кг за ціною 10,00 грн. за 1 кг. без урахування ПДВ, загальна вартість товару склала 15 000,00 грн., без ПДВ.
Факт здійснення реалізації сільгосппродукції також підтверджується копіями видаткових накладних від 30.09.2015 № РН-093001, від 31.08.2015 № РН-083101, від 31.10.2015 № РН-103101, від 30.11.2015 № РН-113001, від 31.12.2015 № РН-123101, від 31.01.2016 № РН-013101, від 28.02.2016 № РН-022801, від 31.03.2016 № РН-033101, від 30.04.2016 № РН-043001, від 20.05.2016 № РН-052001, від 25.06.2016 № РН-062501, від 31.07.2016 № РН-073101, від 25.06.2015 № СФ-062501 (а.с. 40-52).
Відповідно до п.299.3 ст. 299 ПК України, у разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку.
Таким чином, враховуючи вищенаведене колегія суддів доходить висновку, що оскільки приписами чинного податкового законодавства не передбачено прийняття податковим органом такого рішення як залишення заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість без розгляду, та за відсутності підстав, передбачених у п. 6.10 розділу 6 Положення № 1130 для відмови у реєстрації платника податків як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо залишення без розгляду заяви С(Ф)Г «Дар» від 05.08.2016 року про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
За відсутності вмотивованого рішення, передбаченого Порядком № 1130, суд першої інстанції вірно зобов'язав податковий орган повторно розглянути заяву С(Ф)Г «Дар» від 05.08.2016 року форми № 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та внести в реєстр платників податку на додану вартість відомості про С(Ф)Г «Дар» як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.09.2016 року згідно з відомостями, вказаними у заяві від 05.08.2016 року форми № 1-РС.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року - без змін.
Керуючись ст.ст.160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
У х в а л и в:
Апеляційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року по справі № 808/2592/16 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай