Постанова № 64455801, 25.01.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
816/2434/16
Номер документу
64455801
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2434/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Панькіної А.С.,

представника позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Спеціалізованого Миргородського санаторію "Слава" до Миргородської обєднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

30 грудня 2016 року Спеціалізований Миргородський санаторій "Слава" (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Миргородської обєднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (надалі - відповідач, Миргородська ОДПІ) про скасування рішення № НОМЕР_1 Миргородської ОДПІ ГУ ДФС від 09.09.2016 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в сумі 1 020,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог не погоджувалися з висновками камеральної перевірки податкової звітності, що набрала форму акта від 25.08.2016 № 1003/16-20-13-03/03189185, про порушення термінів подання ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" форма № Д4 за червень 2016 року. Вказували, що звітність подана ними вчасно, 19.07.2016, оскільки отримали квитанції № 1, № 2, при цьому жодних повідомлень про порушення чи несвоєчасне подання звітності до санаторію від контролюючих органів не надходило.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. В письмових запереченнях на адміністративний позов вказував, що ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" форма № Д4 за червень 2016 року поданий позивачем вчасно 20.07.2016, однак у звязку з некоректною роботою програмного забезпечення була затримка в обробленні поданих звітів за червень 2016 року і звітність не була прийнята контролюючим органом, у звязку з чим 21.07.2016 отримана квитанція № 2 «пакет не прийнято». При цьому ОСОБА_4 повторно поданий позивачем та прийнятий контролюючим органом лише 12.08.2016, а тому контролюючим органом правомірно нараховано штрафну санкцію в розмірі 1 020,00 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи судом встановлено, що юридична особа Спеціалізований Миргородський санаторій "Слава" (код ЄДРПОУ 03189185; місцезнаходження: Полтавська область, м. Миргород, вул. Харківка, 64) зареєстроване 06.02.1995, включено до ЄДР 14.07.2008, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 587 120 0000 000466. Позивач перебуває на податковому обліку в Миргородській ОДПІ (а.с. 11-12).

19.07.2016 позивачем подано до Миргородської ОДПІ ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" форма № Д4 за червень 2016 року, про що свідчить повідомлення про отримання звітності "ОСОБА_4 доставлено в поштову скриньку ДФС України 19.07.2016 в 15:16:54" (а.с. 14).

Згідно квитанції № 1 від 20.07.2016 15:51 «Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби 19.07.2016 в 15:37:32 ... Документ збережено на центральному рівні. Документ буде оброблено у складі пакету повязаних документів. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного звіту на районному рівні» (а.с. 15).

Згідно квитанції № 2 від 20.07.2016 15:51 «Документ доставлено до районного рівня 1620 Миргородська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області 19.07.2016 в 15:37:32 ... Перевірку в ДФС виконано" (а.с. 16).

25.08.2016 Миргородською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, за результатами якої складено акт № 1003/16-20-13-03/03189185 (а.с. 38).

За висновками перевірки встановлено порушення п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та п. 1 р. ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом № 435 від 14.04.2015, страхувальником Спеціалізований Миргородський санаторій "Слава" код ЄДРПОУ 03189185, порушено терміни подання звіту «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів» за червень 2016 року, а саме граничний строк подання 20.07.2016, дата фактичного подання 12.08.2016 року.

На підставі висновків зазначеного акту перевірки Миргородською ОДПІ 09.09.2016 винесене рішення №0016451303 (а.с. 37) про застосування до Спеціалізованого Миргородського санаторію "Слава" штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в розмірі 1 020,00 грн.

Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням, оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суд виходить із такого.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі ЗУ "Про ЄСВ", в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підпунктами 1, 4 частини другої статті 6 ЗУ "Про ЄСВ" встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок, строки подання ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої утримано суми єдиного внеску до органів доходів і зборів та його форму визначено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11 квітня 2016 року N 441 (надалі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання ОСОБА_4 за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів ОСОБА_4 протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.

Звітним періодом є календарний місяць.

ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою N Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Розділу ІІ Порядку ОСОБА_4 до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах доходів і зборів, зокрема, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання ОСОБА_4, передбачений Законом).

Як встановлено в ході судового розгляду, позивачем ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2016 року подавався в електронному вигляді.

Особливості подання платниками податків податкової звітності до контролюючих органів в електронному вигляді визначено Інструкцієї з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.04.2008 за № 320/15011 (надалі - Інструкція).

Згідно положень пунктів 1, 2, 3 і 4 Інструкції податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі.

При відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).

Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну.

Органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня.

Відповідно до положень пункту 7 Інструкції при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку:

- платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються ЕЦП посадових осіб платника податків у такому порядку: першим - ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера), другим - ЕЦП керівника, третім - ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків;

- після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв'язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків;

- після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

- перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним;

- підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

- якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

- датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Як встановлено, позивачем в електронному вигляді засобами електронного зв'язку 19.07.2016 подано до Миргородської ОДПІ ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої утримано суми єдиного внеску до органів доходів і зборів за червень 2016 року (а.с. 56-58), яку згідно квитанції № 1 «Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби 19.07.2016 в 15:37:32 ... Документ збережено на центральному рівні. Документ буде оброблено у складі пакету повязаних документів. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного звіту на районному рівні» (а.с. 15, 47).

Згідно квитанції № 2 від 20.07.2016 15:51 «Документ доставлено до районного рівня 1620 Миргородська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області 19.07.2016 в 15:37:32 ... Перевірку в ДФС виконано" (а.с. 16).

Згідно пояснень в судовому засіданні представників позивача, Спеціалізований Миргородський санаторій "Слава", отримавши повідомлення про те, що перевірку ДФС виконано, а також квитанції № 1 та № 2, вважали ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої утримано суми єдиного внеску до органів доходів і зборів за червень 2016 року прийнятим контролюючим органом без будь-яких порушень. Жодних повідомлень з контролюючого органу про порушення чи несвоєчасне подання звітності до позивача не надходило.

В заперечення вищевказаних обставин, представник відповідача вказував, що на підставі інформації Миргородського об'єднаного УПФ України та самостійного проведеного аналізу стану подання ОСОБА_4 про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року Спеціалізованим Миргородським санаторієм "Слава" встановлено, що стосовно поданого 19.07.2016 звіту позивача надійшла помилка від 21.07.2016. На підтвердження цієї помилки надішла квитанція № 2 від 21.07.2016 8:18:42, результат обробки "Пакет не прийнято, реєстраційний № НОМЕР_2" (а.с. 48).

Також представник відповідача пояснив, що вказана помилка сталася у зв'язку з некоректною роботою програмного забезпечення через затримку в обробці поданих звітів за червень 2016 року, оскільки з 01.07.2016 Порядком в редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 441 встановлено нову форму звітності ЄСВ.

Крім того представник відповідача вказував, що звіт за встановленою новою формою був поданий позивачем своєчасно - до 20.07.2016, але оброблений після строку подачі, за наслідками чого встановлено помилки.

Прийнятий же контролюючим органом ОСОБА_4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої утримано суми єдиного внеску до органів доходів і зборів за червень 2016 року, надісланий Спеціалізованим Миргородським санаторієм "Слава", 12.08.2016.

Таким чином, контролюючим органом підтверджено, що позивачем своєчасно, 20.07.2016 подано до контролюючого органу ОСОБА_4 за червень 2016 року.

Однак через помилку програмного забезпечення ДФС України, тобто не з вини позивача, ОСОБА_4 про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року не було прийнято контролюючим органом.

З огляду на викладене, висновки відповідача стосовно порушення позивачем строку подання ОСОБА_4 про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.

Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, обовязок щодо доведення правомірності спірного рішення про нарахування штрафних санкцій покладено на контролюючий орган як на субєкта владних повноважень,

В ході розгляду справи відповідачем належними доказами не доведено правомірність рішення про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1 020,00 грн, натомість, матеріалами справи підтверджено подання позивачем звітності у строк, встановлений чинним законодавством.

Отже, суд приходить до висновку про те, що рішення №0016451303 про застосування до Спеціалізованого Миргородського санаторію "Слава" штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1 020,00 грн не ґрунтується на вимогах закону та є безпідставним, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Спеціалізованого Миргородського санаторію "Слава" до Миргородської обєднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення № НОМЕР_1 Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області від 09.09.2016 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в сумі 1020,00 грн.

Стягнути на користь Спеціалізованого Миргородського санаторію "Слава" (код ЄДРПОУ 03189185) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39740766).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 30 січня 2017 року.

СуддяЛ.О. Єресько