МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
01 лютого 2017 року Справа № 814/2656/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод", вул. Набережна, 64, с. Галицинове, Вітовський район, Миколаївська область, 57286
до
Миколаївської митниці ДФС,
вул. Московська, 57-а, м. Миколаїв, 54017
третя особа
Головне управління Державної казначейсської служби України у Миколаївській області, пр. Леніна, 141-в, м. Миколаїв, 54055
про
визнання протиправною бездіяльності,
зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївської митниці ДФС, за участю третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльності Миколаївської митниці ДФС щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви від 07.11.2016 року, зобов’язання скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість в сумі 12231841,74 грн. шляхом перерахування зазначених коштів на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, зобов’язання скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплачених додаткового збору в сумі 2791532,99 грн. та мита в сумі 450296,71 грн. шляхом їх перерахування на поточний банківський рахунок позивача.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства не надав висновок для повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та митних платежів до органів Держказначеської служби.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки скасування судом рішення про коригування митної вартості не є безумовною підставою для повернення коштів, сплачених відповідно до таких рішень, вказана позивачем сума за даними інформаційних систем не обліковується, як помилково та/або надміру сплачена, задоволення позову в такий спосіб є втручання в дискреційні повноваження суб’єкта владних повноважень.
Третя особа надала суду письмові пояснення стосовно того, що в зв’язку з тим, що митниця не надала висновок про перерахування коштів позивачу, у казначейства відсутні правові підстави для здійснення повернення відповідних коштів позивачу.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до п.п.4,6 ст.128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Постановами Миколаївського окружного адміністративного суду по справах № 814/1695/15, № 814/1996/15, № 814/2603/15, № 814/2714/15, № 814/2715/15, № 814/2602/15, № 814/2604/15, № 814/4204/15, № 814/693/16 визнано протиправними та скасовано картки відмови та рішення Миколаївської митниці. За результатами апеляційного розгляду рішення суду першої інстанції залишені без змін та набрали законної сили.
В результаті прийняття митницею рішень про коригування митної вартості товару позивачем було надмірно сплачені митні платежі, а саме: по рішенню № 504000006/2015/000008/1 від 14.04.2015 сума ПДВ 913617,74 грн. та додатковий збір 217528,04 грн., № 504000006/2015/000011/1 від 22.04.2015 сума ПДВ 1528132,42 грн. та додатковий збір 363841,08 грн., № 504000006/2015/000013/1 від 20.05.2015 на суму ПДВ 1835868,08 грн. та додатковий збір 437111,44 грн., № 504010000/2015/000004/2 від 29.05.2015 на суму ПДВ 1348209,12 грн., додатковий збір 305024,69 грн. та мито 335527,15 грн., № 504000006/2015/000017/1 від 22.06.2015 на суму ПДВ 2013968,86 грн. та додатковий збір 479516,34 грн., № 504010006/2015/000018/1 від 26.06.2015 на суму ПДВ 1621801,65 грн. та додатковий збір 386143,24 грн., № 504000006/2015/000019/1 від 30.06.2015 на суму ПДВ 175651,06 грн. та додатковий збір 41821,70 грн., № 504010000/2015/000006/1 від 20.10.2015 на суму ПДВ 2354295,16 грн. та додатковий збір 560546,46 грн., № 504010000/2016/000002/2 від 22.02.2016 на суму ПДВ 440297,67 грн. та мито 114769,56 грн.
Позивач надав суду копії митних декларацій та аркушів коригування, згідно яких ним надмірно сплачені митні платежі, зазначені у графах 47, як суми гарантії (спосіб платежу 55) МД про випуск товарів під гарантійні зобов’язання, у зв’язку з прийняттям митницею рішень про коригування митної вартості товарів та розрахунок надмірно сплачених митних платежів на загальну суму 15473671,44 грн., з яких 12231841,74 грн. сума ПДВ, 2791532,99 грн. додатковий збір та 450296,71 мито.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 “Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій” під кодом 1501 зазначається посилання на рішення про коригування митної вартості товару.
У графі № 44 митних декларацій наданих позивачем під кодом 1501 міститься посилання на рішення про коригування митної вартості товарів.
Таким чином, в результаті прийняття митницею рішень, які визнані протиправними та скасовані, позивачем надмірно сплачено податків та мита на суму 15473671,44 грн.
07.11.2016 року позивач звернувся до митниці із заявою № 1339/101-05-117-05 про складання та надання висновку Головному управлінню ДКС України у Миколаївській області про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Відповідач надав відповідь від 18.11.2016, якою було відмовлено у поверненні надмірно сплачених коштів, оскільки по справах № 814/1996/15, № 814/2714/15, № 814/4204/15 і № 814/693/16 ухвалами Вищого адміністративного суду України відкрито касаційні провадження, тому вимоги вважають передчасними.
Згідно статті 301 МК повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 ПК помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 року, зареєстрована в Міністерстві юстиції від 25.09.2007 № 1097/14364 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Підставою для відмови митним органом заявнику може бути або невідповідність поданих документів вимогам Порядку № 618, або відсутність переплати. Відповідач таких підстав у своєї відповіді про відмову у наданні висновку не зазначив.
Згідно з частиною другою статті 45 БК казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Відповідач всупереч розділу ІІІ Порядку № 618 не перевірив факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та не встановив наявність переплати. Рішення про коригування митної вартості товару скасовано та рішення набрало законної сили, тому сума надмірно сплачених податків та зборів (обов’язкових платежів) повертається декларанту відповідно до вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007.
Митниця не виконала процедурних обов’язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище порядком, то така бездіяльність митного органу є протиправною.
Позовні вимоги про зобов’язання скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення надмірно сплаченого податку та митних платежів є належним способом захисту порушених прав позивача, що відповідає аналогічній правовій позиції щодо застосування зазначених норм матеріального права Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), від 25.11.2014 року № 21-338а14, № 21-207а14, від 24.03.2015 року.
За таких обставин, позов належить задовільнити.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод" від 07.11.2016 року № 1339/101-05-117-05.
3. Зобов'язати Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод" надмірно сплаченого ПДВ у сумі 12231841,74 грн. (дванадцять мільйонів двісті тридцять одна тисяча вісімсот сорок одна гривня 74 коп.) шляхом перерахування зазначених коштів на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ № 37515000088694 МФО 899998 у Державному казначействі України.
4. Зобов'язати Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод" надмірно сплачених митних платежів, зокрема додаткового збору в сумі 2791532,99 грн. (два мільйони сімсот дев’яносто одна тисяча п'ятсот тридцять дві гривні 99 коп.) та мита в сумі 450296,71 грн. (чотириста п’ятдесят тисяч двісті дев’яносто шість гривень 71 коп.), шляхом перерахування на поточний банківський рахунок ТОВ "Миколаївський глиноземний завод": п/р 260090134273, ПАТ "Сбербанк", код банку 320627, код ЄДРПОУ 33133003.
5. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський глиноземний завод" судовий збір у сумі 2756 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень), сплачений платіжним доручення № 06269 від 28.11.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко