Ухвала суду № 64455465, 01.02.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
815/101/17
Номер документу
64455465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/101/17

УХВАЛА

01 лютого 2017 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Підприємства СТК Центральне заснованого на власності обєднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,-

В С Т А Н О В И В:

До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Підприємства СТК Центральне заснованого на власності обєднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах

Ухвалою суду від 10.01.2017 року, яка набрала законної сили 26.01.2017 року, адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Підприємства СТК Центральне заснованого на власності обєднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах залишено без руху.

Позивачу був наданий 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

Ухвалу ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 10 січня 2017 року отримано представником позивача 20 січня 2017 року, що підтверджується розпискою.

У вищевказаній ухвалі судом розяснено позивачу, що виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору та адміністративного позову з доказами його надсилання на адресу відповідача.

30 січня 2017 року за вх. №2661/17 від позивач на виконання ухвали суду від 10.01.2017 року надійшла заява позивача про продовження пропущеного строку для усунення недоліків разом із двома примірниками адміністративного позову, в якому Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси просить суд:

- звільнити управління від сплати судового збору;

- стягнути з Підприємства «СТК Центральне» заснованого на власності об'єднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України (код за ЄДРПОУ 02717245) заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (Код ЄДРПОУ 26302649, банк АТ Державний ощадний банк України, МФО 328845, р/р 256013013705) в сумі 19849,89 грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

- при винесенні судового рішення стягнути з Підприємства «СТК Центральне» заснованого на власності об'єднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України (код за ЄДРПОУ 02717245) суму судового збору в дохід держави.

У заяві, яка надійшла за вх. №2661/17 позивачем зазначено, що на виконання ухвали суду управління надає у повному обсязі адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та належним чином завірену копію реєстру відправлених листів та копію фіскального чеку поштового відділення відповідачу. Однак, позивач надав лише другий примірник адміністративного позову для відповідача.

Також, у заяві за вх. №2661/17 вказано, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» № 1774-19 від 06.12.2016 року внесені зміни до ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 01.01.2017 року стосовно звільнення Пенсійного фонду України та його органів від сплати судового збору. Норма, яка визначає механізм звільнення сплати судового збору є пункт 18 частина 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а саме: «від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються - Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України».

Ознайомившись зі змістом адміністративного позову, заяви, яка надана на виконання ухвали суду від 10.01.2017 року разом із доданим адміністративним позовом, доказами, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

29 грудня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до поштового відділення Одеса 58 ОПЗ подало поштове відправлення, якому присвоєно штриховий кодовий ідентифікатор №6505808579398 з адміністративним позовом вих. №8/02-53 від 28.12.2016 року, який є предметом розгляду по дані справі.

04 січня 2017 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси вих. №8/02-53 від 28.12.2016 року зареєстровано у Відділі з надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи (канцелярії) за №101/17.

Відповідно до ст. 101 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Частинами 1 та 9 статті 103 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

Враховуючи вищевикладені положення КАС України, суд дійшов висновку, що датою подачі даного адміністративного позову є 29.12.2016 року, тобто дата, коли Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до поштового відділення Одеса 58 ОПЗ подало поштове відправлення, якому присвоєно штриховий кодовий ідентифікатор №6505808579398.

Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України Про судовий збір, в редакції, яка діяла станом на 29.12.2016 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною 3 статті 4 Закону України Про судовий збір (в редакцій чинній на момент звернення до суду) передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 5 Закону України Про судовий збір (в редакцій чинній на момент звернення до суду) визначено пільги щодо сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, однак в Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси такі пільги відсутні.

З 01.01.2017 року набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06.12.2016 року № 1774/VIII, відповідно до якого Пенсійний фонд України та його органи включені до переліку осіб, на яких поширюються пільги щодо сплати судового збору, а саме звільнено від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Однак, за загальними правилами дії закону у просторі та часі, суд при прийнятті рішення у справі керується положеннями матеріального законодавства, яке діяло станом на момент виникнення правовідносин.

У даному випадку, мається на увазі,що приймаючи рішення у справі, суд керується положеннями Закону України Про судовий збір в редакції, яка діяла 29.12.2016 року (Редакція від 08.10.2016, підстава 1491-19).

У своєму ж адміністративному позові, який наданий на виконання ухвали суду від 10.01.2017 року разом із заявою вх. №2661/1, позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке обґрунтоване тим, що згідно ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2016 року № 190 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України», але станом на теперішній час коштів про сплату судового збору не виділено.

Вирішуючи клопотання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про звільнення його від сплати судового збору, суд виходить з наступного.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI. Відповідно до ст. 8 вказаного Закону: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Відповідно до Прикінцевих положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», Кабінет Міністрів України зобовязав забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. З урахуванням вищезазначеного, сплата судового збору є обовязком позивача, а тому зловживання правом на звільнення від його сплати є неприпустимим.

Разом з тим, суддя вважає, що наведені позивачем обставини не є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Суддя зазначає, що факт подачі позову державною установою, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору.

Аналогічна позиція висвітлена в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2, за змістом якої обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору.

Вивчивши доводи позивача, наведені в якості підстав для задоволення поданого клопотання та, враховуючи, що факт подачі позову державною установою, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору, суддя приходить до висновку, що наведені ним обставини не є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Однак, позивачем не надано до суду доказів надсилання на адресу відповідача ні адміністративного позову вих. №8/02-53 від 28.12.2016 року, ні адміністративного позову, який доданий до заяви за вх. №2661/17.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, а позивач не надав до суду платіжного доручення у встановленому приписами Закону України «Про судовий збір» порядку, а також докази надсилання копії адміністративного позову на адресу відповідача, суд приходить до висновку, що станом на 01.02.2017 року позивачем не усунено в пятиденний строк з моменту отримання копії ухвали (з урахуванням строків направлення поштової кореспонденції) недоліків позовної заяви.

Суд зазначає, що згідно бази даних Діловодство спеціалізованого суду ухвала суду від 10.01.2017 року про залишення позовної заяви без руху позивачем не оскаржувалась та набрала законної сили 26.01.2017 року.

Згідно п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ

У задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Підприємства СТК Центральне заснованого на власності обєднання громадян ОСОБА_1 обласної організації Товариства сприяння обороні України про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах - повернути позивачеві, розяснивши, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня оголошення та (або) отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя О.А.Вовченко