Постанова № 64455242, 20.12.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
808/3511/16
Номер документу
64455242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року Справа № 808/3511/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., за участю секретаря судового засідання Фесик А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до відділення в Олександрівському районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового повідомлення рішення № 20-1301 від 30.06.2016, -

ВСТАНОВИВ:

17.11.2016 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( далі - позивач) до відділення в Олександрівському районі м. Запоріжжя Запорізької обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення рішення № 20-1301 від 30.06.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає нормам чинного законодавства та податкове повідомлення - рішення № 20-1301 від 30.06.2016 винесене відповідачем в порушення положень діючого законодавства України, у звязку з чим повинно бути визнано протиправним та скасованим, оскільки середньоринкова вартість зареєстрованого за нею транспортного засобу є меншою, ніж зазначено у п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, тому він не є обєктом оподаткування. Позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача через канцелярію суду надав заперечення (вх. 35444 від 13.12.2016) в яких зазначив, що автомобіль BMW Х5 є власністю позивача та є обєктом оподаткування транспортним податком, оскільки відповідає вимогам пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України. Податкове повідомлення - рішення № 20-1301 від 30.06.2016 винесено відповідно до норм діючого законодавства. У задоволенні адміністративного позову просив відмовити у повному обсязі.

Крім того, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника.

Відповідно до ст.41 КАС України, у звязку із неявкою у судове засідання сторін фіксація судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд вважає позов позивача таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач є власником транспортного засобу - автомобіля марки BMW Х5, державний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна - 2993 куб.м., рік випуску - 2015, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії СХХ № 948977. Дата першої реєстрації транспортного засобу 08.04.2015 року.

Позивачем було отримано лист від відповідача про надання інформації від 18.10.2016 № 957/14/08-26-1301, з якого позивачу стало відомо про існування податкового повідомлення-рішення № 20-1301 від 30.06.2016 р. (далі - ППР), яким визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000,00 грн.

09.11.2016 позивач отримала від відповідача лист про надання інформації від 08.11.2016 № 148/14/08-26-1301 та копію зазначеної вище ППР.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII (далі - Закон №71-VIII), яким викладено у новій редакції статтю 267 Податкового кодексу України, та введено в Україні новий місцевий податок на майно - транспортний податок.

У п.8.3 ст.8 Податкового кодексу України зазначено, що до місцевих податків належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податок на майно належить до місцевих податків. Відповідно до п. 265.1 ст. 265 ПК України транспортний податок є складовою податку на майно.

Відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України, податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на принципі стабільності, згідно якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;

Стаття 7 ПК України визначає, що під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.

Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.

Стаття 267 ПК України (в редакції, що діє на дату виникнення спірних правовідносин) визначає, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є обєктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

При цьому суд зазначає, що вимоги до обєкта оподаткування (як елемента транспортного податку) було змінено Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII, який набрав чинності 01.01.2016.

Тобто, зміни до обєкта оподаткування транспортним податком внесено пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду (2016 рік), в якому такі нові правила застосовуються.

Базовий податковий (звітний) період у відповідності до п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України дорівнює календарному року.

Відтак, враховуючи, що бюджетний період для всіх бюджетів становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, бюджетним періодом, в якому починає застосовуватися транспортний податок до обєктів оподаткування, визначених відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII, є 2017 рік.

Отже, нарахування позивачу у 2016 році суми податкового зобовязання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" є передчасним.

Розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком проводиться відповідно до п. 267.2 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесеними змінами у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. № 66 (далі за текстом - Постанова КМУ №66).

ОСОБА_2 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Відповідно до п.14 Постанови КМУ №66, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Не зважаючи на те, що розрахована відповідачем у відповідності до вимог п.п. 267.1 ст. 267 ПК України середньоринкова вартість транспортного засобу, власником якого є позивач, становить 1093827 гр. 33 коп. /понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року/, нарахування позивачу транспортного податку є передчасним.

Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №1301-20 від 30.06.2016 р., яким визначено податкове зобов'язання позивача з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000,00 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 86, 94, 122,158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 1301-20 від 30 червня 2016 року, прийняте ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області відносно ОСОБА_1.

Присудити на користь ОСОБА_1 (Р.Н.О.К.П.П. НОМЕР_2) з бюджетних асигнувань Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у вигляді судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЛ.О. Нестеренко