Справа №645/5722/16-а
Номер провадження2-а/645/16/17
13 січня 2017 року
Ухвала
іменем України
Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі: головуючого судді Шарка О.П., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою.
Суд, вивчивши позовну заяву, приходить до висновку про закриття провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради у порядку адміністративного судочинства пред'явлено позов до ОСОБА_3 про стягнення надмірної виплачених коштів за призначеною державною допомогою.
Відповідно до частини четвертої статті 50 КАС України - громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх обєднання, юридичні особи, які не є субєктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом субєкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності обєднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
У цій нормі процесуального права наведено вичерпний перелік випадків, за наявності яких фізичні чи юридичні особи можуть бути відповідачами в адміністративному процесі за позовами субєктів владних повноважень.
У пункті 5 частини четвертої статті 50 КАС України зазначено, що в інших випадках, встановлених законом, фізичні чи юридичні особи можуть бути відповідачами у адміністративній справі за позовом субєктів владних повноважень.
Разом з цим позивач не вказав закон, у якому зазначено про можливість звернення субєкта владних повноважень з таким адміністративним позовом до фізичної особи, а перелічені у пунктах 1 4 цієї норми випадки, коли особа може бути відповідачем у адміністративній справі за позовом субєкта владних повноважень, до предмета спору у справі, що розглядається, не відносяться.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Водночас за змістом статті 177 Цивільного кодексу України гроші є обєктами цивільних прав.
Отримавши допомогу, ОСОБА_3 набула право власності на неї, та їй, як власникові цих грошових коштів, належать правомочності щодо володіння, користування та розпорядження.
Отже, оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо правомірності набуття ОСОБА_3 права власності на виплачену позивачем державну матеріальну допомогу у розмірі 771 грн. 60 коп. та стягнення цієї суми з неї, як з недобросовісного набувача, то цей спір має приватно - правовий, а не публічний характер, а, відтак, його вирішення не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Зазначене відповідає правовій позиції, яка викладена у Постанові Верховного суду України від 22 вересня 2015 року у справі № 21-2209а15.
Згідно п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 112,128,136,157КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження за адміністративним позовом ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надмірної виплачених коштів за призначеною державною допомогою.
Роз'яснити позивачу про можливість звернення з до суду у порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, яке ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: