25.01.2017
Справа № 522/15306/16-а
Провадження № 2-а/522/844/17
УХВАЛА
25 січня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Свяченої Ю.Б.,
при секретарі Шеян І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться адміністративна справа за позовом ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
У судовому засіданні представник Виконавчого комітету Одеської міської ради заявила клопотання про залишення позовних вимог ФОП ОСОБА_1, у вищезазначеній адміністративній справі без розгляду, посилаючись на те, що позивачкою був пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом у відповідності до ст. 99 КАС України. Також пояснила, що оскаржуване рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 632 від 14 червня 2007 року, яким було затверджено Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси було оприлюдено на офіційному сайті Одеської міської ради в 2007 році не в повному обсязі, оскільки вказані правила є великі за обсягом. Для безкоштовного розповсюдження серед виконавчих органів Одеської міської ради, органів державної влади, що функціонують у м. Одесі, комунальних підприємств міста та зацікавлених осіб, які скидають свої стічні води в систему каналізації міста було надруковано 3000 примірників Правил. Крім того, 27 квітня 2015 року текст рішення в повному обємі був опублікований на сайті Одеської міської ради.
Три представники ФОП ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечували проти задоволення вказаного клопотання та пояснили, що позивачкою строк на звернення до суду з дійсним позовом не пропущений, оскільки спірне рішення було офіційно оприлюднено відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті «Одеський вісник», лише 18 лютого 2016 року.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши думки представників сторін, суд вважає клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно з ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Судом встановлено, що позивачкою оскаржується рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 632 від 14 червня 2007 року, яким було затверджено Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси.
Підпунктом 2 пункту 1 вказаних Правил передбачено, що їх дія поширюється на підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації,та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації м.Одеси.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт -це такий нормативно-правовий акт, що відповідає наступним критеріям: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Таким чином, вказані Правила є регуляторним актом в розумінні правила п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки ними встановлюються норми права, що застосовуються неодноразово, їх дія поширюється на невизначеного кола осіб, Правила спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Частиною 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 07 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2016 року, було зобовязано Виконавчий комітет Одеської міської ради у десятиденний строк з моменту набрання постановою законної сили офіційно оприлюднити рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14 червня 2007 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси» та затверджені цим рішенням Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси в печатному органі Одеської міської ради газеті «Одеський вісник».
Також судом встановлено, що на виконання вищевказаної постанови суду оскаржуване рішення було офіційно оприлюднено відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті «Одеський вісник», лише 18 лютого 2016 року.
Оскільки ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з дійсним позовом 17 серпня 2016 року, суд вважає, що нею не був пропущений процесуальний строк на звернення до суду з вимогами про оскарження рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №632 від 14 червня 2007 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в каналізацію м. Одеси».
Таким чином, суд вважає за можливе відмовити в задоволенні клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради про залишення без розгляду позовних вимог ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Керуючись вимогами ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 1, 12 Закону України«Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ч. 2 ст. 99, 100, п.9 ч.1 ст. 155, ст. 160, 165 КАС України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника Виконавчого комітету Одеської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси протягом пяти днів з дня її проголошення.
Суддя Свячена Ю.Б.