Справа № 457/1280/16-а
провадження №2-а/457/8/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2017 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі головуючої-судді Василюк Т.В.,
секретар судового засідання Болонна І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської областіпро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернулася до Трускавецького міського суду Львівської області з адміністративним позовом до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської областіпро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 29 липня 2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду м. Трускавець з заявою та довідкою про заробітну плату від 09 липня 2015 року № 840, в якій просила переглянути рішення про призначення пенсії управлінням Пенсійного фонду України у м. Трускавець і обчислити розмір пенсії з врахуванням сум графи «Інші виплати», вказані у довідці, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати. На вказані суми виплат нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На свою заяву вона отримала відповідь управління Пенсійного фонду України у м. Трускавець від 30 липня 2015 року № 2302/03-12. 13 серпня 2015 року вона звернулася до Трускавецького міського суду з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо врахування у суму заробітної плати для нарахування пенсії виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; просила скасувати рішення управління Пенсійного Фонду України у м. Трускавець від 23 квітня 2014 року про призначення їй пенсії за віком як посадовій особі місцевого самоврядування, яке було прийнято з порушення норм ст. 37 Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії була подана довідка про заробітну плату № 342 від 22 квітня 2014 року, в якій сума індексації заробітної плати вказана не була, тому постановою Трускавецького міського суду від 09 вересня 2015 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Трускавець обчислити розмір пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку відповідно до вказаної вище довідки про заробітну плату. 25 грудня 2015 року вона звернулася до Трускавецького міського суду з адміністративним судом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії про врахування у суму заробітної плати для нарахування пенсії індексації заробітної плати, вказаної у довідці про заробітну плату від 09 липня 2015 року № 840 у графі «Інші виплати» та обчислити з 29 липня 2015 року пенсію за віком як посадовій особі місцевого самоврядування відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в редакції Закону України «Про державну службу», який діяв на час виходу на пенсію. Розглядаючи позовні вимоги від 25 грудня 2015 року, Трускавецький міський суд 09 лютого 2016 року ухвалив постанову, якою зобов'язав управління Пенсійного фонду України у м. Трускавець розглянути заяву позивача від 29 липня 2015 року про врахування при розрахунку розміру пенсії сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року, поданій для перегляду рішення про призначення пенсії, та прийняти рішення по суті вказаної заяви. 10 серпня 2016 року вона отримала відповідь від Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 5048/07-12 від 05 липня 2016 року. Зі змісту листа не можна встановити, на виконання якого документа надана відповідь і як по суті розглянута заява від 29 липня 2015 року в частині врахування при розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року; не відображено жодних дій з прийняття рішення по суті розглянутої заяви від 29 липня 2015 року. Відповідачем не враховано при цьому, що рішення від 23 квітня 2014 року про призначення пенсії скасовано постановою Трускавецького міського суду від 09 вересня 2015 року, яка набрала законної сили. 23 вересня 2016 року вона звернулася до Дрогобицького міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про стан розгляду виконавчого листа Трускавецького міського суду по справі № 457/46/16-а від 17 травня 2016 року. 31 жовтня 2016 року вона отримала лист Дрогобицького міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області № В6/09-1/6530, де вказано, що виконавчий лист виконано в повному обсязі. Однак з відповіді Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 5048/07-12 від 05 липня 2015 року випливає, що рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист № 457/46/15-а 17 травня 2016 року, не виконано. Індексація заробітної плати, з якої було нараховано та сплачено страхові внески, входить у структуру заробітної плати для нарахування пенсії. Із суми індексації її заробітної плати було нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У постанові Трускавецького міського суду від 09 вересня 2015 року зазначено, що суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, а тому індексація має бути врахована при обчисленні розміру пенсії. Просить визнати протиправними дії Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України і зобов'язати відповідача включити у розрахунок місячного розміру пенсії суму індексації заробітної плати, вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року у графі «Інші виплати» та обчислити з 29 липня 2015 року пенсію за віком у розмірі 80% відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на дату призначення пенсії, та провести виплату пенсії з 29 липня 2015 року з урахуванням виплачених сум.
Від представника відповідача надійшло письмове заперечення в якому він просив у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Обчислення пенсії відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865. Що стосується перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, то слід зазначити, що постановою Трускавецького міського суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Трускавець Львівської області розглянути заяву ОСОБА_2 від 29 липня 2015 року про врахування при розрахунку розміру пенсії сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року, поданій для перегляду рішення про призначення пенсії та прийняти рішення по суті вказаної заяви. Дрогобицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області листом від 05 липня 2016 року № 5048/07-12 повідомлено позивачу про відмову у перегляді рішення від 23 квітня 2014 року про призначення пенсії із врахуванням суми індексації заробітної плати в графі «Інші виплати», вказаної в довідці №840 від 09 липня 2015 року, оскільки ці суми не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому не враховуються при обчисленні пенсії. Посилання позивача на ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставним, оскільки саме Закон України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення) є спеціальним законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, а також визначає загальні засади діяльності та статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті. Правові підстави для перерахунку пенсії позивачу із врахуванням вищезазначеного законодавства відсутні.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просила його задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову у судовому засіданні заперечив.
Заслухавши позивачку, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Дрогобицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівській області.
З 22 квітня 2014 року позивачці було призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
29 липня 2015 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці заявою, в якій просить переглянути рішення управління Пенсійного фонду України у м. Трускавець від 23 квітня 2014 року про призначення їй пенсії та обчислити розмір пенсії із врахуванням сум заробітку, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви приєднано довідку про заробітну плату від 09 липня 2015 року № 840 (в яку включено суму індексації заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошову компенсацію за невикористану відпустку). Згідно з відповіддю управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці від 30 липня 2015 року № 2302/03-12 ОСОБА_2 було відмовлено в перегляді рішення управління Пенсійного фонду від 23 квітня 2014 року про призначення пенсії із врахуванням сум заробітку, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Трускавецького міського суду від 09 вересня 2015 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Трускавці Львівської області провести ОСОБА_2 обчислення сум пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки про заробітну плату № 342 від 22 квітня 2014 року та провести виплату пенсії обчисленої з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, компенсації за невикористану відпустку з 03.06.2015 року. Зокрема, цією ж постановою встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за стаж та суми індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при об численні пенсії.
Відповідно до постанови Трускавецького міського суду від 09 лютого 2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської обл. зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_2 від 29 липня 2015 року про врахування при розрахунку розміру пенсії сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці № 840 від 09.07.2015 року, поданій для перегляду рішення про призначення пенсії, та прийняти рішення по суті вказаної заяви.
Ухвалою Трускавецького міського суду від 03 червня 2016 року замінено сторону виконавчого провадження у виконавчому провадженні ВП № 51165673 з виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавець Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії на Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області (код ЄДРПОУ 40369828).
Як вбачається зі змісту листа № 5048/07-12 від 05 липня 2016 року Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області відмовило у перегляді рішення від 23 квітня 2014 року про призначення пенсії із врахуванням сум індексації заробітної плати графи «Інші виплати», вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року.
Відповідно до повідомлення Дрогобицького міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 31 жовтня 2016 року № В6/09-13/6530 виконавче провадження на виконання постанови Трускавецького міського суду від 09 лютого 2016 року закінчено.
З аналізу наведених документів вбачається, що станом на сьогоднішній день нарахування та виплата пенсії ОСОБА_2 проводиться без врахування суми індексації заробітної плати, вказаної у графі «Інші виплати» у довідці № 840 від 09 липня 2015 року.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 33 цього Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Аналіз наведених норм законодавства, якими регулювалися питання призначення пенсії позивачу, дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця на час призначення пенсії позивачці.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Як вбачається з довідки Управління праці та соціального захисту населення Трускавецької міської ради про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу» від № 840 від 31.03.2014 року ОСОБА_2 надавалась матеріальна допомога на оздоровлення, соціально-побутові потреби, грошова компенсація за невикористану відпустку, індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що сума індексації заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.
Задовольняючи позов, суд виходить з того, що сума індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь позивача понесені і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 138, 139, 160-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівській областіщодо невключення в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_2 індексації заробітної плати.
Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області включити у розрахунок місячного розміру пенсії суму індексації заробітної плати, вказаної у довідці № 840 від 09 липня 2015 року у графі «Інші виплати», та обчислити з 29 липня 2015 року пенсію за віком у розмірі 80 % відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на дату призначення пенсії та провести виплату перерахованих коштів з 29 липня 2015 року з урахуванням виплачених сум.
Стягнути в користь ОСОБА_2 понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з одночасною подачею її копії до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Головуюча Василюк Т.В.