Постанова № 64441661, 30.01.2017, Золочівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
30.01.2017
Номер справи
445/2146/16-а
Номер документу
64441661
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 445/2146/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2017 року Золочівський районний суд Львівської області

в складі судді Сивак В. М.

при секретарі Захарчук Н.Я.

з участю позивача, представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Золочівському районі Львівської області про визнання відмови неправомірною та зобов"язання провести перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із вимогами визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Золочівському районі Львівської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрі України від 09.12.2015 року №1012 неправомірною. Просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Тернопільської області від 16.08.2016 року №133 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 10.03.2003 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку у розмірі 17 688, 70 грн., починаючи із 18.08.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії.

Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що з 09 листопада 2001 року він перебуває на обліку в Золочівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного грошового забезпечення без обмеження розміру.

05 вересня 2016 року він звернувся до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області № 133 від 16.08.2016 року.

Рішенням Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 09.09.2016 року за № 3880/04-40, йому було відмовлено у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі виданої прокуратурою довідки від 16.08.2016р. № 133, у зв'язку з тим, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, так як на даний час проведення перерахунків Кабінетом Міністрів України не передбачено, а відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру". Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, оскільки відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії на підставі його заяви та довідки прокуратури Тернопільської області.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечив повністю. У письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи, пояснив, що позивач з 09.11.2001 року перебуває на обліку в Золочівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру».

З 01.06.2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру".

Крім цього, норми законодавчих актів, на які посилається позивач у справі, з часу його виходу на пенсію зазнавали часткових змін. Більше того, з моменту набрання чинності Законом України від 14.10.2014 року №1697-VII «Про прокуратуру», а саме з 15.07.2015 року Закон України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру» трати чинність. Тобто, з 15.07.2015 року тратили чинність норми щодо пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури в редакції Закону України від 05.11.991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру».

09.12.2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрі України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірі заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4, який регулював порядок видачі довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії.

При скасуванні з 01 червня 2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб на яких поширюється Закон України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру» та Закон України від 14.10.2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» втратили чинність і норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій.

По даній справі юридичним фактом-подією виступає звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії. Оскільки, позивач звернуся із заявою 05.09.2016 року то до даного виду правовідносин повинні застосовуватися норми, які діють на даний час, а не на час призначення пенсії. Враховуючи, що на даний час відсутні норми, які б регулювали умови та порядок проведення перерахунку пенсій прокурорсько-слідчим працівникам, такі перерахунки не проводяться.

На підстав вищенаведеного просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що позивач з 09 листопада 2001 року перебуває на обліку в Золочівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років в органах прокуратури у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Прокуратурою Тернопільської області позивачу видана довідка № 133 від 16.08.2016 р. про розмір заробітної плати за займаною посадою станом на 01.12.2015 р. для надання її до пенсійного органу з метою корегування пенсійних виплат,у якій вказано середній заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 19 654,12 грн.

05.09.2016 р. позивач звернувся до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки , проте рішенням № 3880/04-40 від 09.09.2016 року Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до

ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, згідно з ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, під час перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч. 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про

заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ (пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Тернопільської області № 133 від 16.08.2016 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до часткового задоволення.

На підставі викладеного,керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17,71, 159-163 КАС України, ?

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірною відмову Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 40375611) у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрі України від 09.12.2015 року №1012.

Зобов'язати Золочівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 40375611) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Тернопільської області від 16.08.2016 року №133 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 10.03.2003 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку у розмірі 17 688, 70 грн., починаючи із 01.12.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду .

Суддя : В. М. Сивак