Справа № 520/16492/16-а
Провадження № 2-а/520/289/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2017 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Луняченко В.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про зобов'язання здійснити певні дії щодо перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про здійснити певні дії щодо перерахунку пенсії, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця протиправними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси від 20.12.2016 р. року про відмову перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця із суми «інші виплати», а саме -матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошової винагороди (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексації та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в довідці від 19.12.2016 р. № 112-Б, виданої департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси провести з 01.12.2006 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 р. № 112- Б; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси при подальшому здійсненні перерахунків пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних виплат; стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн.20 коп.; звернути постанову суду до негайного виконання.
При цьому позивач посилається на те, що рішення відповідача № 824832 від 20.12.2016 року є незаконним та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 28.12.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.
28.12.2016 року до суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Також до суду надійшло клопотання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси щодо призначення справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про зобов'язання здійснити певні дії щодо перерахунку пенсії до судового розгляду з посиланням на складність справи та з метою надання додаткових пояснень відповідача, однак останнє не приймається судом до уваги, оскільки відповідач скористався наданим законодавством правом з надання заперечень на позовну заяву, надав до суду відповідні заперечення, в яких мав можливість викласти всі пояснення щодо позову та надати відповідне правове обґрунтування.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.3, ч.4 та п.4 ч.5ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване рішення. Справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження: не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову; не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Суддя, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1, працювала начальником відділу допомог та соціальних гарантій Управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради. Останній 01.12.2006 року призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 30.11.2006 року ОСОБА_1 звільнилась з займаної посади. Стаж державного службовця складає 13 років 9 місяців 28 днів.
За час роботи в управлінні соціального захисту позивачка отримувала премії до державних свят, професійних та ювілейних свят та інші виплати, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, які є складовою заробітної плати державного службовця. Така допомога має постійний характер, в обов'язковому порядку виплачується не частіше ніж один раз на рік і з неї утримується збір на обов'язкове держане пенсійне страхування. При звільненні з посади позивачці була виплачена на підставі розпорядження міського голови одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, з якої також утримався збір на обов'язкове держане пенсійне страхування. За період 2004 - 2006 років сума вказаних отриманих коштів склала - 9134,24 гривень.
При обчисленні розміру пенсії державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачці було враховано - посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років у розмірі 20 % від посадового окладу та премія. Інші виплати, а саме -матеріальна допомога на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошова винагорода (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексація та одноразова грошова допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розрахунок обчислення пенсії не включено.
19 грудня 2016 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради надав ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати за період з 01.12.2004 року по 30.11.2006 року (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи з розшифровкою виплат) за займаною нею посадою начальника відділу управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради. Однак Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 20.12.2016 року № 824832 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перрмунку пенсії.
При цьому відмова обґрунтовувалась тим, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723- XII. У зв'язку з набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII скасована зокрема статтю 37 Закону 3723-ХІІ (пункт 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону 889- VIII). Крім цього постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865. яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723-ХІІ. У зв'язку з викладеним та урахуванням вимог Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Зазначене рішення позивачка вважає неправомірним, що стало причиною для звернення до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» /в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно із ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затвердженні, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України № 268 підвищуються на 25 %.
З дослідженої судом довідки про заробітну плату від 19.12.2016 року № 112-Б, яку позивач подавала для перерахунку пенсії, вбачається, що на всі виплати , включені в довідку, нараховано стархові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати , ня аку нараховуються страхові внески на загальнобобов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.11 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 6375,00 гривень інші виплати( матеріальна допомога, грошова винагорода у розмірі 10 окладів, індексація), для проведення коригування вищевказаних виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, з 30.11.2006 року посадовий оклад 765 грн. ранг 90 грн.
Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців, які набрали чинності.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 (тією ж, і якою встановлено нові розміри посадових окладів) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, а саме виключено п. 4, яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Суд зазначає, що не можуть бути звужені гарантії чи скасовані під час прийняття нових законів і внесення змін до чинних, про що неодноразово було наголошено у правових позиціях Конституційного Суду України (зокрема, у рішеннях від 3 червня 2013 року №3-рп/2013, від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005.
До структури заробітної плати відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 46 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Тобто, оскільки у відповідача на момент призначення пенсії були всі відомості щодо отримуваних сум заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески з урахуванням інших виплат, то розрахунок пенсії позивача був проведений не у повному обсязі з вини відповідача.
Крім того, позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача в подальшому при здійсненні перерахунків пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищевказаних виплат.
Суд зазначає, що рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, та не може ґрунтуватися на припущеннях, домислах, і фактичних обставинах, котрі на момент його ухвалення, хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому, оскільки таке рішення не буде ґрунтуватися на приписах чинного законодавства та буде суперечити законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.
Тому вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання в подальшому проводити відповідні перерахунки та виплати задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до заявлених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця протиправними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси від 20.12.2016 р. року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця із суми «інші виплати», а саме -матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально - побутові потреби, грошової винагороди (ПКМУ № 212), премії до державних свят, професійних та ювілейних свят, індексації та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених в довідці від 19.12.2016 р. № 112-Б, виданої департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси провести з 01.12.2006 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціальних питань, сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням проведених виплат, зазначених в довідці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.12.2016 р. № 112- Б.
Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1) з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Луняченко В. О.