ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/2623/16
Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Мейкер кампані" про припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року,-
В С Т А Н О В И Л А :
31 травня 2016 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом, в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року виданого ПП «Мейкер Компані».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушені норми Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" щодо обов'язку надрокористувача, як суб'єкта господарської діяльності, внести зміни до спецдозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року, у зв'язку зі зміною юридичної адреси, а тому на думку позивача наявні підстави для припинення права користування надрами ПП "Мейкер кампані" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року виданого ПП "Мейкер кампані" в судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року в задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою задовольнити його позовні вимоги.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про слухання справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
06.02.2013 року Державною службою геології та надр України з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки підземних мінеральних лікувально-столових вод, затвердження запасів ДЗК України, видано ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" спеціальний дозвіл на користування надрами № 4318 (а.с. 11).
06.02.2013 року між ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" та Державною службою геології та надр України укладено угоду про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки підземних мінеральних лікувально-столових вод, відповідно до п.п.1.1 якої Державна служба геології та надр України надає Надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, а Надрокористувач зобов'язаний виконувати та дотримуватися умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства (а.с. 12-18).
24.06.2015 року Державною службою геології та надр України винесено наказ № 173 "Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2015року", пунктом 1 якого затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2015 року, серед яких визначено дату проведення перевірки ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" 13.07.2015 року, строком 5 днів (а.с. 19-20).
25.06.2016 року Державною службою геології та надр України винесено наказ "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2015 року", підпунктом 1.1 якого департаменту Державного геологічного контролю наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІІ кварталі 2015 року згідно з предметом перевірки, визначеним пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 14.12.2011 року (а.с. 21).
Згідно з витягом з переліку надрокористувачів щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІІ кварталі 2015 року, який є додатком до наказу Державної служби геології та надр України №174 від 25.06.2015 року, предметом перевірки ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" є дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) (а.с.22).
26.06.2015 року Державною службою геології та надр України на адресу ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" надіслано повідомлення про проведення планової перевірки №7711/13/14-15 в строк з 13.07.2015 року по 17.07.2015 року, яке повернуто на адресу позивача з відміткою пошти "не зареєстровано, вручити неможливо" 06.07.2015 року (а.с. 20).
01.07.2015 року Азовсько-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" надіслано направлення на проведення перевірки № 15 (а.с. 24).
За результатом проведеної перевірки, посадовими особами Азовсько-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю складено Акт про недопущення до перевірки № 2/4318 від 16.07.2015 року, та винесено припис № 2/4318, яким зобов'язано відповідача в термін до 10.08.2015 року надати до Азово-Черноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України копії документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, згідно з додатком №1 до припису від 16.07.2015 року №2/4318 (а.с. 24-27, 63-69).
26.08.2015 року Азово-Черноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено на адресу т.в.о. Голови Державної служби геології та надр України Бояркіну М.О. подання № 74 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року (а.с. 28-29).
Наказом Державної служби геології та надр України № 271 від 04.09.2015 року зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року, виданого ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ ", та надано відповідачу строк для усунення порушень тривалістю 30 календарних днів (а.с. 30-31).
Листом Державної служби геології та надр України № 11968/13/14-15 від 14.09.2015 року, ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" повідомлено про зупинення дії спеціального дозволу та про необхідність усунути порушення у строк 30 календарних днів, який повернувся на адресу позивача з відміткою "за адресою не значиться, не зареєстрований" (а.с. 32).
09.11.2015 року Азово-Черноморським міжрегіональним відділом департаменту Державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено на адресу т.в.о. Голови Державної служби геології та надр України Бояркіну М.О. подання за вих. № 159 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року (а.с. 33-34).
11.12.2015 року Державною службою геології та надр України на адресу ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" надіслано лист №16478/13/14-15, яким до відома адресата доведено, що у зв'язку із не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року, наданого ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки піщано-галькової суміші ділянки "Рибгосп", розглянуто питання щодо подальшої дії зазначеного спеціального дозволу. Згідно з частиною 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Внаслідок чого викладено прохання щодо надання ПП "МЕЙКЕР КАМПАНІ" до Державної служби геології та надр України у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року. Проте поштове повідомлення повернулось з відміткою пошти "за запливом терміну зберігання (не зареєстрований)"( а.с.35)
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра, Положенням про Державну службу геології та надр України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 391/2011, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та іншими нормативно правовими актами.
Згідно з пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями, далі Порядок № 615) право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Підстави припинення права користування надрами визначенні ст.26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Апелянт вважає невірною позицію суду першої інстанції, що суд може припинити право користування надрами в указаних вище випадках лише у разу незгоди користувачів.
Разом з тим, аналізуючи вищезазначену норму Кодексу, судова колегія приходить до висновку, що право користування надрами припиняється у судовому порядку у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, лише у разі незгоди користувача, що чітко зазначено у статті, та вірно визначено судом першої інстанції.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 7 зазначеної статті, зокрема визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Як вбачається з матеріалів справи, жодна з зазначених підстав анулювання документа дозвільного характеру позивачем не зазначена, а тому вірним є висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами № 4318 від 06.02.2013 року виданого ПП «МЕЙКЕР КАМПАНІ».
Судова колегія звертає увагу, що п.25 Порядку № 615 визначено порядок, зокрема, анулювання дозволу. Так, для анулювання дозволу, орган з питань надання дозволу створює комісію з питань надрокористування, яка за наявності підстав видає наказ про анулювання дозволу.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011року №391/2011, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає у встановленому порядку спеціальні дозволи, в т.ч. на видобування корисних копалин; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що за наявності передбачених законом підстав право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу. Про анулювання дозволу орган з питань надання дозволу видає наказ.
Як вбачається з матеріалів справи, начальник Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю звернувся 09.11.2015 року з поданням про анулювання спеціального дозволу на користування надрами до т.в.о. голови Державної служби геології та надр України.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що в даному випадку анулювання спеціального дозволу віднесено до компетенції саме Державної служби геології та надр України, відповідно до Порядку № 615.
Законом України «Про дозвільну систему у господарській діяльності» (ст.8) та Порядком № 615 (п.16) встановлено, що підставами для переоформлення дозволу (документа дозвільного характеру) є, зокрема, зміна місцезнаходження юридичної особи.
Частиною 9 п. 22 Порядку № 615 встановлено, що у разі не переоформлення дозволу у випадках, передбачених п.16 цього Порядку, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби.
Тобто доводи на які посилається апелянт для скасування дозволу в судовому порядку, а саме зміна місцезнаходження позивача і не повідомлення про це в установленому законом порядку, є підставою для зупинення, а не анулювання, дії дозволу безпосередньо відповідачем.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення по суті спору з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів, після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: А.В.Крусян