Постанова № 6443408, 24.09.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2-а-3292\09\1870
Номер документу
6443408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2009 р.                                                             Справа № 2а-3292/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю секретаря судового засідання- Шаповал Є.А.

представника позивача - Шаповал Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в місті Суми до виробничо-комерційного приватного підприємства "Лідер" про стягнення податкового боргу ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція в м. Суми, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з виробничо-комерційного приватного підприємства "Лідер" податковий борг в сумі 14601,76 грн.

У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Відповідач, не виконуючи обов’язок зі сплати податків, закріплений у ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», має заборгованість на загальну суму 14601,76 грн., з яких податок на додану вартість складає 11222,00 грн., штрафні санкції – 3022,21 грн., пеня – 357,55 грн.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи (а.с. 49), в судове засідання не з’явився, про причини неявки, всупереч вимог ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.

З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином, за таких обставин, неприбуття в судове засідання відповідача не є перешкодою для розгляду справи.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

          Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

          На підставі п.1 та п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» від 05.02.1998 року № 83/98-ВР (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб— платників податків та інших обов’язкових платежів.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII, платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Виробничо-комерційне приватне підприємство "Лідер" зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа 26.12.1997, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 12).

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з п.5.1 ст.5 Закону, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Податковими деклараціями та уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість (а.с.23-25, 38-44) відповідач задекларував до сплати за травень, червень, липень, листопад 2008 року відповідно 4550 грн., 228 грн., 4962 грн., 248 грн.; 6715 грн., 336 грн., 1277 грн.; 512 грн.; 585 грн.

Відповідно до вищевикладеного, загальна сума податкового зобов’язання з ПДВ, самостійно узгодженого платником податку, складає 19413,00 грн. Відповідач частково сплатив заборгованість, таким чином, загальна сума податкового зобов’язання складає 11222,00 грн.

Відповідно ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III із змінами та доповненнями, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

П.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 вказаного Закону визначає, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу» від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до актів про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства (а.с.27, 29, 31, 33-34, 36) перевіркою встановлено порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, передбачених п.п.17.1.7 цієї статті.

На підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ в м. Суми були прийняті податкові повідомлення-рішення про застосування до відповідача штрафу:

податковими повідомленнями-рішеннями № 0004481503/0/65916 та № 0004491503/0/65917 від 08.09.2008 (а.с. 36) до відповідача були застосовані штрафні санкції у зв’язку з затримкою сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість у розмірі 62,26 грн. та 101,96 грн.

податковими повідомленнями-рішеннями № 0007891503/0/92175, № 0007901503/0/92176 та № 0007911503/0/92177 від 01.12.2008 (а.с. 28) до відповідача були застосовані штрафні санкції у зв’язку з затримкою сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість у розмірі 638,50 грн., 7,90 грн. та 102,40 грн.

податковим повідомленням-рішенням від 22.09.2008 № 0004771503/0/69706 до відповідача було застосовано штрафні санкції у зв’язку з затримкою сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 1543,74 грн. (а.с. 32)

податковим повідомленням-рішенням від 17.11.2008 № 0007441503/0/87299 до відповідача було застосовано штрафні санкції у зв’язку з затримкою сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 15,54 грн. (а.с. 30)

податковим повідомленням-рішенням від 29.12.2008 № № 0008931503/0/98512 до відповідача було застосовано штрафні санкції у зв’язку з затримкою сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 652,03 грн. (а.с. 26)

Згідно з вищевикладеним, заборгованість відповідача по сплаті штрафних санкцій з податку на додану вартість складає 3124,33 грн., але відповідач частково сплатив заборгованість, таким чином, заборгованість відповідача складає 3022,21 грн.

Вказані вище податкові повідомлення-рішення були вручені уповноваженому представнику відповідача.

Пеня у сумі 357,55 грн. на вищезазначений борг нарахована відповідно до вимог ст. 16 ЗУ "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ

Відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону, відповідачу було направлено першу податкову вимогу від 18.07.2008 № 1/933 та другу податкову вимогу від 21.08.2008 № 2/1136. Про це свідчать копії корінців першої та другої податкових вимог (а.с. 21-22). Податкові вимоги були отримані відповідачем про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 21) та підпис уповноваженої особи відповідача. (а.с.22)

П.п.3.1.1 п. 3.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Судом встановлено, що заборгованість зі сплати податку на додану вартість, штрафних санкцій та пені на час розгляду справи відповідачем не сплачена, у зв’язку з чим суд приходить до висновку про те, що відповідач прострочив виконання зобов’язання по сплаті податкового боргу, тому зазначена заборгованість підлягає стягненню з нього у судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 67 Конституції України, ст.ст. 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.3, 4, 5, 6, 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», ст.9, 11, 14 Закону України "Про систему оподаткування", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Суми до виробничо-комерційного приватного підприємства "Лідер" про стягнення податкового боргу – задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з виробничо - комерційного приватного підприємства "Лідер" (ід. код 23817353, м. Суми, вул. Космодем’янської, 2, кв. 24, 40021) податковий борг в сумі 14601,76 грн. (чотирнадцять тисяч шістсот одна грн. 76 коп.) на користь Державного бюджету України на розподільчий рахунок ДПІ в м. Суми - 34129999700002, одержувач - Державний бюджет м. Суми, код - 23636315, банк одержувача - ГУДКУ в Сумській області, МФО - 837013 .

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 29 вересня 2009 року.

Суддя                                                             Р.В. Мельников