Господарський суд Чернігівської області
______________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20Тел. 676-311, факс 77-44-62
УХВАЛА
"01" лютого 2017 р.Справа № 927/1184/16
За заявою голови ліквідаційної комісії боржника,
Боржник: Приватне підприємство "БУД СЕРВІС 2020",
код ЄДРПОУ 40265753, 14001, м. Чернігів, вул. Робітнича, 6
про порушення справи про банкрутство
СуддяМ.В. Фесюра
Ухвала виноситься без виклику представників сторін в судове засідання.
Постановою господарського суду Чернігівської області від 04.01.2017 року приватне підприємство "БУД СЕРВІС 2020" (код ЄДРПОУ 40265753, 14001, м. Чернігів, вул. Робітнича, 6) визнано банкрутом з наслідками, передбаченими ст. 38 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_1 (реєстр. № НОМЕР_1, вул. Г. Полуботка,7 , м. Чернігів, 14000).
У відповідності до ч.3 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України від 04.01.17 № 39062.
В межах ліквідаційної процедури на адресу суду від ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області надійшла заява (від 27.01.17 №494/9/25-22-10) про визнання кредиторських вимог в сумі 109 382,00 грн. Доказів сплати судового збору за подання до суду заяви з кредиторськими вимогами до боржника.
Одночасно із заявою з вимогами до боржника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області подано клопотання про надання відстрочки сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Розглянувши заяву ОСОБА_2 обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області з грошовими вимогами до боржника, клопотання про надання відстрочки сплати судового збору за подання вказаної заяви, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання з огляду на наступне.
Подане клопотання ОСОБА_2 обєднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Чернігівській області обґрунтовує тим, що згідно тимчасового кошторису на 1 квартал 2017 року Чернігівської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області, за кодом 2800 (з якого сплачується судовий збір) передбачено фінансування у розмірі 200,00 грн. на 1 квартал 2017 року, що не є достатнім для сплати судового збору за подання заяви.
Суд зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, надання відстрочки та звільнення від сплати судового збору встановлені Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до прийнятого 22.05.2015 Закону України № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності 01.09.2015, пільги по сплаті судового збору стосовно органів доходів і зборів відсутні.
Згідно з ч.1 статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до приписів ч. 2 статті 8 наведеного вище Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами наведеної норми Закону підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.
Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази згідно з приписами статтею 36 ГПК України.
Тобто, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та не передбачення у бюджеті коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п.п 3.1 п. 3 Постанови №7 від 21.02.2013 р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ процесуального кодексу України»).
Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи те, що відстрочення або розстрочення позивачу (заявнику) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати є правом, а не обовязком суду, та з огляду на те, що подані заявником докази в обґрунтування свого клопотання не підтверджують виключність обставин для надання відстрочки сплати судового збору, суд відмовляє в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до змісту пункту 29 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VI) розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
За приписами статті 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" копії кредиторських заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна. Заява кредитора має містити: - найменування господарського суду, до якого подається заява; - імя або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - імя або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи і реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); - виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; - відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; - перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Відповідно до ч. 1 статті 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобовязаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви (ч. 2 статті 24 Закону про банкрутство).
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне даною ухвалою повідомити заявника ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Чернігівській області про недоліки заяви, які полягають у відсутності доказів сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні клопотання ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області про надання відстрочки сплати судового збору відмовити.
2. Зобов"язати ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області (вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, 14000) усунути недоліки поданої заяви (494/9/25-22-10 від 27.01.17) про визнання кредиторських вимог в розмірі 109382,00 грн., надавши до суду у строк до 06 лютого 2017 року належні документальні докази сплати судового збору у визначених законом порядку та розмірі.
3. Копію даної ухвали направити ліквідатору ОСОБА_1 (вул. Г. Полуботка,7 , м. Чернігів, 14000) та заявнику.
СуддяМ.В. Фесюра