Рішення № 64433875, 31.01.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
922/4790/16
Номер документу
64433875
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" січня 2017 р.Справа № 922/4790/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши справу

за позовом Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Харків до Приватного сільськогосподарського підприємства "Імені Шевченка", с. Гнилиця про стягнення коштів 68000,00 грн. за участю представників:

позивача ОСОБА_2 за дов. №11 від 28.03.2016 р.,

відповідача ОСОБА_3 за дов. б/н від 29.08.2016 р.

ВСТАНОВИВ:

Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Харків (надалі позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача Приватного сільськогосподарського підприємства «ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА», с. Гнилиця про стягнення штрафу у розмірі 34000,00 грн. та пені у розмірі 34000,00 грн. Позивач також просить суд покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на результати розгляду справи №3/12-156-15 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, а саме, на рішення від 23.02.2016 р. №11-р/к.

Вказаним рішенням встановлено, що ПСП «ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА», не подавши інформацію, передбачену вимогою голови територіального відділення від 12.08.2015 р. №02-26/3-3729, у встановлений ним строк, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 13 ст. 50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у встановлені головою територіального відділення строки, за що на ПСП «ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА» було накладено штраф у розмірі 34000,00 грн. Однак, оплату штрафу не було здійснено.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 03.01.2017 р. було порушено провадження по справі та призначено до розгляду на 16.01.2017 р. о 10:00.

16.01.2017 р. за клопотанням відповідача було відкладено розгляд справи на 31.01.2017 р. о 09:45.

Представник відповідача, через канцелярію господарського суду 31.01.2017 р. за вх. №3097, надав клопотання про відстрочення та розстрочення сплати штрафних санкцій нарахованих Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного Комітету України згідно з наступним графіком:

серпень 2017 р. 13600,00 грн.,

вересень 2017 р. 13600,00 грн.,

жовтень 2017 р. 13600,00 грн.,

листопад 2017 р. 13600,00 грн.,

грудень 2017 р. 13600,00 грн.

В обґрунтування необхідності задоволення поданого клопотання відповідач вказує, що повністю визнає позовні вимоги, однак, просить суд врахувати важкий фінансовий стан господарства, та необхідність направлення усіх грошових коштів на підготовку до весняно-польових робіт і на виплату заробітної плати працівникам господарства. Також, відповідачем надано виписку по особовому рахунку ПСП «Імені Шевченка» відповідно до якої вихідний залишок на рахунку, станом на 30.01.2017 р., становить 1009,38 грн.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.

За результатами розгляду справи №3/12-156-15 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 23.02.2016 р. №11-р/к (надалі Рішення), яким визнано, що Приватне сільськогосподарське підприємство «Імені Шевченка», не подавши інформацію, передбачену вимогою голови територіального відділення від 12.08.2015 р. №02-26/3-3729, у встановлений ним строк, вчинило порушення законодавство про захист економічної конкуренції, передбачене п. 13 ст. 50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у встановленні головою територіального відділення строки.

За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення на ПСП «Імені Шевченка» накладено штраф у розмірі 34000,00 гривень.

Рішення було направлено Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України відповідачу рекомендованим листом №6102215622397 разом із супровідним листом від 18.03.2016 р. №02-26/3-859. Однак, Рішення не було отримано відповідачем та повернуто ДП «Укрпошта» у звязку з відмовою адресата від одержання поштового відправлення (а.с. 10).

В Рішенні також було розяснено, що згідно з частиною третьою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф повинен бути сплачений у двомісячний строк з дня отримання рішення. Відповідно до частини першої статті 60 зазначеного Закону рішення органів Антимонопольного комітету України у двомісячний строк з дня одержання може бути оскаржене до господарського суду. Згідно з частиною восьмої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" субєкт господарювання зобовязаний протягом пяти днів з дня сплати штрафу надіслати до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).

Виходячи з приписів діючого законодавства, Рішення було розміщено 08.07.2016 р. на офіційному сайті Антимонопольного комітету України, повідомлення про що зроблено в офіційному друкованому виданні Харківської обласної ради в регіональній газеті «Слобідський край» від 02.08.2016 р. №92 (а.с. 12). Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 56 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», Рішення вважається врученим 15.08.2016 р.

Вказане Рішення у встановлений Законом строк відповідачем оскаржено не було.

Згідно з частиною третьою статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Відповідно до ч.5. ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожен день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Отже, з урахуванням вимог статті 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції", строк сплати штрафу сплинув 17.10.2016 р. і починаючи з 18.10.2016 р. територіальним відділенням Антимонопольного комітету нараховувалася пеня, загальний розмір якої, з урахуванням встановлених Законом обмежень, становить 34000,00 грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Статтею 3 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» встановлено, що відносини, пов'язані із захистом від недобросовісної конкуренції, регулюються цим Законом, Законом України "Про захист економічної конкуренції", Законом України "Про Антимонопольний комітет України", Паризькою конвенцією про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, іншими актами законодавства, виданими на підставі законів чи постанов Верховної Ради України.

Згідно зі ст.ст. 1, 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

У сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та ін. відповідно до ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".

Згідно з п. 13 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є в т.ч. неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки.

За порушення, які передбачені п. 13 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" Органи Антимонопольного комітету України накладають штраф у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф згідно з п.2 ст. 52 цього закону.

Статтею 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ст. ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За приписами ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оскільки позивачем надані всі необхідні докази на підтвердження позовних вимог, а відповідач повністю визнає такі вимоги та просить суд з урахуванням майнового стану ПСП «Імені Шевченка», а також що відповідач являється сільськогосподарським підприємством , носить сезонний характер роботи, відстрочити і розстрочити виконання рішення, суд, вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо заяви відповідача, - підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

Вирішуючи питання про відстрочку та розстрочку виконання рішення, господарський суд керується розясненнями наданими пленумом Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. №9 та враховує матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, визнання відповідачем вимог позивача, наявність інфляційних процесів у економіці держави, відсутність коштів на банківському рахунку відповідача та сезонний характер отримання прибутку і здійснення витрат в діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства «Імені Шевченка».

Дослідивши матеріали справи і надані до суду документи, вислухавши доводи сторін, суд, вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду з метою надання відповідачу можливості здійснити погашення заборгованості з оплати штрафу та нарахованої пені.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 49 ГПК України та те, що з вини відповідача спір було доведено до суду, суд дійшов до висновку, що сума сплаченого судового збору за подання позову до суду у розмірі 1378,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, ст.ст.1, 3, 6, 50, 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Імені Шевченка» (62609, Харківська обл., Великобурлуцький район, село Гнилиця, вулиця Радянська, будинок 51, ідентифікаційний код юридичної особи 05270649) на користь Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, Харківська обл., місто Харків, ОСОБА_1, будинок 5, ДЕРЖПРОМ, 6 ПІД'ЇЗД, 1 ПОВЕРХ, кімната 35, ідентифікаційний код юридичної особи 22630473) штраф у розмірі 34000,00 грн. та пеню 34000,00 грн.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Імені Шевченка» (62609, Харківська обл., Великобурлуцький район, село Гнилиця, вулиця Радянська, будинок 51, ідентифікаційний код юридичної особи 05270649) на користь Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, Харківська обл., місто Харків, ОСОБА_1, будинок 5, ДЕРЖПРОМ, 6 ПІД'ЇЗД, 1 ПОВЕРХ, кімната 35, ідентифікаційний код юридичної особи 22630473) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Задовольнити заяву відповідача про відстрочку та розстрочку виконання рішення суду.

Відстрочити виконання рішення суду в частині стягнення штрафу та пені до «01» серпня 2017 р.

Розстрочити виконання рішення відповідно до наступного графіку:

«01» серпня 2017 р. 13600,00 грн.,

«01» вересня 2017 р. 13600,00 грн.,

«01» жовтня 2017 р. 13600,00 грн.,

«01» листопада 2017 р. 13600,00 грн.,

«01» грудня 2017 р. 13600,00 грн.

Повне рішення складено 01.02.2017 р.

Суддя ОСОБА_4