ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
| 18.04.07р. |
| Справа № 3/160-07
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нікополь, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради, м. Нікополь до Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, м. Нікополь про стягнення 964 грн. 44 коп. Суддя Юзіков С. Г.
ПРЕДСТАВНИКИ: прокурора - Кузьменко С.В., прокурор, посв. №73 позивача - Закуренко Т.М., спеціаліст, дов. №11/08/0222-413 від 05.02.2007р. відповідача -не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)
СУТЬ СПОРУ: Позивач просить стягнути з Відповідача збитки -964,44 грн., заподіяні порушенням земельного законодавства. Відповідач відзив на позовну заяву не надав, про причини неявки суд не повідомив. Позивач позов прокурора підтримав. Справа, згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядається за наявними у ній матеріалами. Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ: Відповідно до ст. 13 Конституції України Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Згідно зі ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі Закон) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Згідно зі ст. 37 Закону нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Відповідно до ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. Згідно зі ст. 32 Закону України "Про власність" суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів. Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, в зв'язку з чим органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Нікопольська міська рада. Перевіркою, проведеною Нікопольською міжрайонною природоохоронною прокуратурою із залученням спеціалістів Нікопольського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель, встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1 у період з 30.06.2003р. до 30.06.2006р. користувалася земельну ділянку площею 36 м2, розташованою АДРЕСА_2, для комерційної діяльності, розмістивши магазин "ІНФОРМАЦІЯ_1", без належно оформлених правовстановлюючих документів, тобто в порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України "Про плату за землю". Розрахунок заподіяної шкоди, внаслідок порушення законодавства, здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р. "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам". Сума збитків становить 964,44 грн. Відповідно до ст. 153 ГК України суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний: … своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів; здійснювати господарську діяльність без порушення прав інших власників та користувачів природних ресурсів; відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів. Згідно зі ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (ч.1 ст.84 Земельного кодексу України). Відповідач не надав суду заперечень на позовну заяву, документів на підставі яких користувалась земельною ділянкою та доказів оплати за користування землею. За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню. Згідно зі ст. 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на Відповідача. Керуючись ст. 33, 34, 49, 75, 82-85, 115-118, 121 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ: Позов задовольнити повністю. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Нікопольської міської ради, 53200, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 3 (код доходів 13050500, р/р 33219815700029 одержувач ВДК у м. Нікополі, код ЄДРПОУ 242430963, МФО 805012 у банку УДКУ у Дніпропетровській області) 964,44 грн. -відшкодування заподіяної шкоди. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету на рахунок Державного казначейства України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУДКУ в Дніпропетровській області ЗКПО 24246786, МФО 805012, р/р 31118095700005) 102,00 грн. -витрат по сплаті державного мита. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету на рахунок Державного казначейства України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУДКУ в Дніпропетровській області ЗКПО 24246786, МФО 805012, р/р 31211259700005) 118,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.Г. Юзіков Рішення підписане 17.05.2007р.