Постанова № 64416377, 01.02.2017, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
756/6985/16-а
Номер документу
64416377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

01.02.2017 Справа № 756/6985/16-а

унікальний № 756/6985/16-а

провадження № 2-а/756/15/17

ПОСТАНОВА

IМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Маринченко М.М.‚

при секретарі Приголовкіну В.Г., Борисевичу О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засiданнi в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій по утриманню податку на доходи та військового збору з нарахованої пенсії за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року; зобов'язання перерахувати на пенсійний рахунок позивача різницю між нарахованою та фактично сплаченою пенсією за 2015 рік в сумі 10611 грн. 20 коп. на протязі одного календарного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по утриманню податку на доходи та військового збору з нарахованої позивачу пенсії за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року; зобов'язати відповідача перерахувати на пенсійний рахунок позивача різницю між нарахованою та фактично сплаченою пенсією за 2015 рік в сумі 10611 грн. 20 коп. на протязі одного календарного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії за 2015 рік позивачу нарахована пенсія в сумі 108338,90 грн., а фактично виплачено 98540,09 грн.

На вимогу позивача виплатити різницю у розмірі 9798,81 грн. відповідач листом №96/Д-87 від 28.04.2016 року відмовив позивачу у виплаті вказаної суми та повідомив, що зазначена невиплачена сума є податком на доходи фізичних осіб в розмірі 15% та військовим збором в розмірі 1,5%, які утримані з нарахованих щомісячних сум пенсії понад 3654 грн. на підставі положень Податкового кодексу України в діючій на той час редакції.

Позивач вказує, що відповідач, відраховуючи з пенсії податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, діяв всупереч норм Податкового кодексу України.

Зокрема, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року п. 164.19 Податкового кодексу України викладено в редакції, відповідно до якої суми пенсій, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати на місяць, обкладаються податком на доходи фізичних осіб.

Із сум, які обкладаються податком на доходи фізичних осіб також стягується військовий збір у розмірі 1,5 відсотків.

Проте п.4.1.9 Податкового кодексу України встановлює, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Позивач вказує, що даний пункт визначає, що зміни до Податкового кодексу України повинні застосовуватись не раніше, ніж з 01 січня року, наступного за роком внесення таких змін, якщо вони були внесені в першому півріччі, або не раніше слідуючого за наступним року, якщо вони були внесені в другому півріччі, якщо більш пізній термін не визначений окремо.

На підставі викладеного позивач вказує, що з розміру його пенсії, який перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, міг відраховуватися податок на доходи фізичних осіб та військовий збір лише з 2016 бюджетного року.

В судовому засіданні позивач позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року до Податкового кодексу України внесено зміни, відповідно до яких суми пенсій, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати на місяць, обкладаються податком на доходи фізичних осіб. Із сум, які обкладаються податком на доходи фізичних осіб також стягується військовий збір у розмірі 1,5 відсотків. З 01.01.2015 року органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсій.

Положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року та не визнані неконституційними. Вирішення питання щодо невідповідності закону Конституції України належить до компетенції Конституційного Суду України, тому у Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві немає правових підстав не застосовувати норму закону, яка є чинною та такою, що не визнана неконституційною.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач з 02 січня 2015 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №1123 від 20 квітня 2016 року про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії за 2015 рік позивачу нарахована пенсія в сумі 108338,90 грн., а фактично виплачено 98540,09 грн. (різниця становить 9798,81 грн.)

З довідки відповідача №64/06 від 23 січня 2017 року вбачається, що у 2015 році з пенсії відповідача з лютого по грудень місяць щомісячно відраховано податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

На вимогу позивача повернути утримані кошти відповідач листом №96/Д-87 від 28.04.2016 року відмовив позивачу та повідомив, що зазначена невиплачена сума є податком на доходи фізичних осіб в розмірі 15% та військовим збором в розмірі 1,5%, які утримані з нарахованих щомісячних сум пенсії позивача понад 3654 грн. на підставі п.2.19 ст.164 Податкового кодексу України. Також відповідач повідомив, що оскільки питання правомірності внесення змін до Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії не відносяться до компетенції відповідача, у нього відсутні підстави для повернення утриманих коштів.

Суд вважає відмову відповідача у поверненні утриманих коштів правомірною з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно п.п.164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п.164.1.1. ст. 164 Податкового кодексу України, загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Податковим Кодексом України та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року (набрав чинності з 01 січня 2015 року) встановлено, що особи, з яких удержується податок на доходи фізичних осіб, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п. 162.1 ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до п.п.164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України та Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» у 2015 році мінімальну заробітну плату встановлено у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 грн., відтак, відповідно до положень Податкового кодексу України та Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць.

Статтею 38 Податкового кодексу України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до п. 164.3. ст. 164 Податкового кодексу України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

Також, до завершення реформи Збройних сил України були внесені зміни до Перехідних положень Податкового кодексу України, якими встановлюється військовий збір.

Так, платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, а саме - фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування військового збору є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Отже, об'єктом оподаткування військовим збором є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб.

Як вбачається з матеріалів справи, розмір нарахованої пенсії позивача станом на 01 лютого 2015 року становив 9050 грн., що перевищує вказані три розміри мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, із пенсії позивача було правомірно утримано податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Відповідно до підпункту 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, який визначає принципи податкового законодавства України, одним з принципів податкового законодавства є стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Проте, оскільки положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, і не визнані такими, що не відповідають Конституції України, відповідач, здійснюючи зазначені відрахування, діяв відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 159, 160-163 КАС України, ст.ст. 38, 162, 163, 164 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

постановив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій по утриманню податку на доходи та військового збору з нарахованої пенсії за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року; зобов'язання перерахувати на пенсійний рахунок позивача різницю між нарахованою та фактично сплаченою пенсією за 2015 рік в сумі 10611 грн. 20 коп. на протязі одного календарного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М.Маринченко