Постанова № 64400235, 31.01.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
523/12807/16-а
Номер документу
64400235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 523/12807/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Сувертак І.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого - Милосердного М.М.,

суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання неправомірною відмову врахувати при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійною фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією; просила зобов'язати Пенсійний орган здійснити розрахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2015 року з урахуванням інших виплат згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015р. №8761 ; №8762 про складові заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України з коефіцієнтом який було встановлено при призначенні пенсії у розмірі 90 відсотків.

Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2016 року, яка прийнята в порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Суд визнав неправомірною відмову Пенсійного органу врахувати при розрахунку пенсії позивача інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійною фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією. Також, суд зобов'язав відповідача здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2015 року з урахуванням інших виплат згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2015р. №8761; №8762 про складові заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України з коефіцієнтом який було встановлено при призначенні пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків.

Не погоджуючись з постановою суду, начальником Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позову у повному обсязі.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та з жовтня 2003 отримує пенсію по інвалідності другої групи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з 07.04.2005 року звільнена із займаної посади державного службовця, вийшла на пенсію державного службовця по інвалідності другої групи, наслідком чого їй був призначений відсоток - 90% посадового окладу за Законом України "Про державну службу".

18 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного органу з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Законом України "Про державну службу". До заяви було додано довідку про складові заробітної плати станом на 01.10.2015 видану Департаментом соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації 07.12.2015 за вих. №8761 та №8762.

Підставою звернення до суду стало рішення Пенсійного органу № 81 від 25.08.2016 про відмову в переведенні з пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-УІІІ з 01.06.2015 спеціальні пенсії призначаються/перераховуються/ на загальних підставах.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Пенсійного органу у здійснені перерахунку пенсії, відповідно до встановлених законом норм, є такими, що звужують права позивача.

Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, пункту 1 частини 3 статті 2 та частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на дату призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України від 2 березня 2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" статтю 37 Закону України "Про державну службу" доповнено частиною четвертою такого змісту "тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Відповідно до частини п'ятої Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до де яких законодавчих актів стосовно пенсійного забезпечення" (який набрав чинності 1 квітня 2015 року) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв'язку з тим, що до 1 червня 2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають пенсій відповідно до вказаних вище Законів, а призначені до вказаної вище дати - не перераховуються.

Із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" позивач звернулася після встановленого названим вище Законом України №213-VІІІ терміну, встановленого для прийняття закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах.

Зважаючи на те, що такого закону так і не було прийнято, колегія суддів приходить до висновку, що Пенсійний орган на законних підставах відмовив позивачу у задоволенні її заяви стосовно переведення її пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Підсумовуючи усе вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому колегія суддів, відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.

Постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 11 листопада 2016 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: М.М. Милосердний

Судді: А.І.Бітов

І.Г.Ступакова