УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2017 р. Справа № 876/8881/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу фермерського господарства «Фруктово-Трейд» на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року по справі за позовом фермерського господарства «Фруктово-Трейд» до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання протиправними та скасування рішень,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, фермерське господарство «Фруктово-Трейд», у серпні 2016 року звернулося в суд з позовом до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції та просило визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію права оренди №23708990 від 17.08.2015 року, №23710944 від 17.08.2015 року, 23649247 від 13.08.2015 року, №23683327 від 14.08.2015 року та №18289101 від 24.12.2014 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року провадження у справі №246/4567/15а закрито з мотивів припинення відповідача як юридичної особи без правонаступництва.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням фермерським господарством «Фруктово-Трейд» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року в справі №246/4567/15а та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог, апелянт вказує, що судом першої інстанції не було проведено заміну відповідача на належного та між тим не враховано, що Міністерство юстиції України є правонаступником Державної реєстраційної служби.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Згідно підпункту 1 пункту 5 постанови «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» №99 від 11.02.2016, Кабінетом Міністрів України постановлено Міністерству юстиції України забезпечити здійснення заходів, пов'язаних із включенням відділів державної виконавчої служби та відділів державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції до структури відповідних головних територіальних управлінь юстиції, ліквідацією територіальних органів та утворенням бюро правової допомоги.
Івано-Франківське міське управління юстиції Івано-Франківської області, структурним підрозділом якого є Реєстраційна служба Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області, було віднесене до переліку територіальних органів Міністерства юстиції України, що ліквідуються (додаток до постанови Кабінету міністрів України "Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги" від 11.02.2016 №99).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до Реєстру внесено запис №10671110012016471 про припинення юридичної особи - Державної реєстраційної служби України.
Так, згідно постанови Верховного Суду України від 27 травня 2014 року №21-108а14 ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади, органу місцевого самоврядування або уповноваженою на це особою. У цьому акті має бути наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їх передачі іншим органам виконавчої влади. Якщо таке обґрунтування наведене, то у такому випадку має місце ліквідація юридичної особи публічного права, а якщо ні, то саме посилання на те, що особа ліквідується, є недостатнім. У зв'язку з цим при вирішенні спорів щодо поновлення на роботі працівників юридичної особи публічного права, про ліквідацію яких було прийнято рішення, судам належить крім перевірки дотримання трудового законодавства щодо таких працівників з'ясовувати реальність такої ліквідації із врахуванням вищенаведеного.
Як вбачається з постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року №99 «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» в ній не наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їх передачі іншим органам виконавчої влади, а лише зазначено про доцільність включення відділів державної виконавчої служби та відділів державної реєстрації актів цивільного стану, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції до структури відповідних головних територіальних управлінь юстиції та утворення бюро правової допомоги в структурі місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Крім того, відповідно до пунктів 1-2 постанови №17 від 21.01.2016 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», Кабінетом Міністрів України постановлено: ліквідувати Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Отже, Міністерство юстиції України та його територіальні управління в областях є правонаступниками Державної реєстраційної служби та її територіальних органів в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Згідно пункту 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в редакції відповідно до вищезазначеного закону №834-VIII, організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: забезпечення проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; формування та зберігання реєстраційних справ.
Згідно зі статтею 8 наведеного Закону територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність: розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав та приймають обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; 3) складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення;організовують роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації прав; приймають рішення про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації прав до Державного реєстру прав у випадках, передбачених цим Законом; здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, враховуючи те, що позовні вимоги стосуються скасування рішення про держану реєстрацію речових прав та їх обтяжень, і не стосуються здійснення державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, то вчинення таких дій входить в коло повноважень Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
З огляду на наведене апеляційні вимоги необхідно задовольнити.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.199, ст.204, п.6 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу фермерського господарства «Фруктово-Трейд» задовольнити, ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року в справі №246/4567/15а - скасувати та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 30.01.2017 року