Ухвала суду № 64397739, 25.01.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
364/825/16-а
Номер документу
64397739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 364/825/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Моргун Г.Л.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

25 січня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

Межевича М.В.

суддів: Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу депутата Тарганської сільської ради Володарського району Київської області Каплуна Олександра Романовича на постанову Володарського районного суду Київської області від 19 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Тарганської сільської ради Володарського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися до Володарського районного суду Київської області з позовом до Тарганської сільської ради Володарського району Київської області (далі - Тарганська сільська рада) про визнання протиправними та скасування рішень від 25.04.2016 р. №64, №65, №67, №68, №70, №71 щодо відмови позивачам в затвердженні проекту землеустрою, та зобов'язання повторного розгляду заяв.

Постановою Володарського районного суду Київської області від 19 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовані рішення Тарганської сільської ради від 25.04.2016 р. №64, №65, №67, №68, №70, №71. Зобов'язано Тарганську сільську раду повторно розглянути заяви позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.

На вказану постанову Тарганська сільська рада подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивачі є учасниками бойових дій, що підтверджується відповідними посвідченнями, копії яких містяться в матеріалах справи.

Рішеннями Тарганської сільської ради від 11.06.2015 року р. №280, 281, 282, 283, 285, 286 ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Тарган на території Тарганської сільради площею 2,0 га.

Вказані рішення є чинними, оскільки залишені в силі постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі №364/1095/15-а, яка набрала законної сили та не скасована.

В подальшому позивачі звернулися до Тарганської сільської ради із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, проте отримали рішення від 25.04.2016 р.:

- №64 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_7.»;

- №65 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4.»;

- №67 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_5.»;

- №68 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_6.»;

- №70 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_8.»;

- №71 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_9.».

Як вбачається з матеріалів справи, вказані рішення відповідачем були вмотивовані тим, що генеральний план села Тарган виготовлено у 1971 році на площу 161,0 га та на даний час площа населеного пункту становить 210,5 га, а відсутність генерального плану, що не охоплює земель запасу в межах населеного пункту не дає можливості визначити призначення (категорію) такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 6 статті 118 цього Кодексу закріплено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Статтею 186 ч. 20 Земельного кодексу України встановлено, що погодження документації із землеустрою здійснюється за місцем розташування земель (земельних ділянок) територіальними органами центральних органів виконавчої влади, утвореними у районі, місті обласного, республіканського значення (Автономної Республіки Крим), містах Києві та Севастополі, або міжрегіональним територіальним органом, у разі якщо повноваження його поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць.

У разі відсутності територіальних органів центральних органів виконавчої влади, зазначених в абзаці першому цієї частини, погодження документації із землеустрою здійснюється територіальним органом центральних органів виконавчої влади, утвореним в Автономній Республіці Крим, області, а в разі їх відсутності - відповідним центральним органом виконавчої влади безпосередньо.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Тобто, законодавцем встановлена заборона передачі громадянам у власність або користування земель із державної або комунальної власності у разі відсутності плану зонування або детального плану території.

Разом з тим, пунктом 3 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» закріплено, що генеральні плани населених пунктів, затверджені до набрання чинності цим Законом, є безстроковими.

За таких обставин, відмова Тарганської сільської ради з підстав затвердження генерального плану села Тарган у 1971 році в межах, що не відповідають сучасній площі населеного пункту, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а порушене право позивачів підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви позивачів про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновки суду першої інстанції, не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

Крім того, депутатом Тарганської сільської ради Володарського району Київської області Каплуном О.Р. не обґрунтовано того, яким чином оскаржуваним рішенням порушені його права як депутата ради.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Тарганської сільської ради необхідно залишити без задоволення, а постанову Володарського районного суду Київської області від 19 вересня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу депутата Тарганської сільської ради Володарського району Київської області Каплуна Олександра Романовича залишити без задоволення, а постанову Володарського районного суду Київської області від 19 вересня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Межевич М.В.

Земляна Г.В.

Повний текст ухвали складено 30.01.2017 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Земляна Г.В.