ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1701/16
12 січня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Білоус І.О.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Чортківської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі - Чортківська ОДПІ, позивач) звернулася до суду задміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу на суму 510,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання в якому просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено ч.1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець 21.10.1994 року, а 08.08.2014р. за судовим рішенням припинено підприємницьку діяльність, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
ОСОБА_1 (надалі відповідач, ОСОБА_1) перебуває на податковому обліку з 21.09.2005 р. за № 498 та по даний час у Чортківській об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків.
Відповідно до ч.І ст. 67 Конституції України, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16, ст.ст.36, 38 ПК України, на платників податків в тому числі на ОСОБА_1 покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подасться контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом (п. 54.1. ст. 54 ПК України)
У відповідності до п.41.1.сі.4 1 11К України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно п.41.2. ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до пп.54.3.1, пп. 54.3.3. п.54.3. ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) відємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення обєктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно з законодавством; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною з нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами зазначеними у пп.54.3.1 - 54.3.6 п.54.з. ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення крім випадків протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження - рішення контролюючого органу (п.57.3 сг.57 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.175 и. 14.1 ст.14 ПК України податковий борг -сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.97.3 ст.97 ПК України, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому - органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності фізичної особи, погашення грошових, зобов'язань та/або податкового борі у здійснюється за рахунок майна зазначеної особи
Відповідно пп. 97.4.3. п.97.4. ПК України особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність - така фізична особа.
Згідно довідки про наявність заборгованості з податків і зборів, що контролюється Чортківською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області ОСОБА_1 станом на 22.12.2010р. має заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 510,00 грн. - штрафна (фінансова санкція, яка виникла у зв'язку із несплатою узгодженого грошового зобов'язань нарахованого, згідно податкового повідомлення - рішення форми «Р» №0007971700 від 12.09.2014р., що також підтверджується виписками з інтегрованих карток платника, розрахунок боргу.
Крім того, зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено в судовому порядку, а тому грошові зобов'язання визначені в них, вважаються узгодженими.
Відповідно до п.п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст. 59 ПК України з метою погашення податкового боргу податковим органом виставлено та надіслано боржнику податкову вимогу форми «Ф» від 15.10.2014 року № 368-25 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яку вручено 20.10.2014р., однак вказані заходи не призвели до погашення боргу.
За даними Чортківської ОДПІ боржник має відкриті рахунки НОМЕР_2 в АТ«РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» у м. Києві МФ0380805.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (пп.5 ч.2 ст. 17 КАС України).
Відповідно пп. 191.1.22., пп. І91.1.34. п 19.1. ст.191ПК України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованнх та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують визначення установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових -у грошових зобов'язань платників подаїків. застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Контролюючі органи мають право зокрема, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафів) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи: стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (пп.20.1.19. п.20.1, ст .20 ПК України).
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, шо можуть вживатися контролюючими органами дії платника податків із метою погашення податкового боргу, зокрема стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
Прн цьому згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнену коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж 60 календарних днів з дня надісланим (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Водночас відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено особливий порядок стягнення податкового боргу у платників податків - фізичних осіб у порівнянні з порядком погашення податкового боргу юридичних осіб.
З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 Податкового кодексу України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України.
Таким чином, процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом. При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не застосовуються, а виконання рішення суду стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється податковими органами, а державною виконавчою службою відповідно до закону виконавче провадження.
Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості, а тому враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( податкова адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) в користь Чортківської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 510, 00 (п"ятсот десять гривень ) на р/р 33118341700661 УК у Гусятинському районі смт Гусятин / 11010500, код одержувача 37373001, банк ГУДК СУ в Тернопільській області, МФО 838012.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.