ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2017 року справа № 813/4170/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Телиця О.В.
за участю:
представника позивача - Павлика О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області Управління державної виконавчої служби про скасування постанов, -
в с т а н о в и в :
Залізнична об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області Управління державної виконавчої служби, в якому просить скасувати постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 5800 грн. та постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. від 08.11.2016 року ВП №51217089.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що постанова ВП № 51217089 про стягнення з позивача виконавчого збору , а також постанова про накладення штрафу від 08.11.2016 року є протиправними та такими, що суперечить вимогам Закону України "Про виконавче провадження" щодо порядку стягнення виконавчого збору та грубо порушують права та інтереси позивача. З цих підстав, позивач вважає, що дані постанови є протиправними та підлягають скасуванню. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві. Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, жодних заперечень на позовну заяву від відповідача не надходило, тому суд ухвалив розглядати справу без його участі Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне Судом встановлено, що 25.05.2016 року головним державним виконавцем було відкрито виконавче провадження №51217089 з виконавчого листа № 813/4196/14, виданого Львівським окружним адміністративним судом 06.05.2016 року, про поновлення реєстрації ТзОВ «Лімарко-Україна» як платника податку на додану вартість з 17.04.2014 року за індивідуальним податковим номером 358164513051. 08.11.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області винесено постанову № ВП 51217089 про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 5800,00 грн. 08.11.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області винесено постанову № ВП 51217089 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. 15.11.2016 року на адресу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області надійшла вимога від Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області за №09,1-45/6409 від 08.11.2016 року про надання інформації про поновлення реєстрації ТзоВ «Лімарко-Україна» як платника податку на додану вартість з 17.04.2014 року за індивідуальним податковим номером 358164513051, а також постанови про стягнення з боржника виконавчого збору та накладення штрафу від 08.11.2016 року серія ВП №51217089.
15.11.2016 року на адресу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області надійшли постанови про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу від 08.11.2016 року ВП №51217089.
З матеріалів справи вбачається, що згідно заяви про виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду №813/4196/16 від 10.07.2014 року про поновлення реєстрації ТзоВ «Лімарко-Україна», Залізничною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області було внесено дані до Реєстру та поновлено ТзОВ «Лімарко-Україна» реєстрацію платника податку на додану вартість 07.06.2016 року. Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Закон України «Про виконавче провадження» в редакції від 02.06.2016, № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі Закон № 1404-VIII) визначає, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1, 2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999, № 606-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. Згідно з ч.3 ст.40 Закону у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.28 Закону № 1404-VIII, копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простою кореспонденцією або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, які надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.
Згідно з ч. 2 ст.74 Закону № 1404-VIII, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що виконавчий лист на адресу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області не надходив, позивач виконав рішення суду на підставі звернення ТзоВ "Лімарка Україна" від 24.03.2016 року. Відповідач жодних заперечень та копію виконавчого провадження суду не надав та не спростував посилань позивача. .
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення шляхом скасування постанов про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу. Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати в даній адміністративній справі стягненню не підлягають. Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати постанову державного виконавця від 08.11.2016 року ВП №51217089 про стягнення з Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області виконавчого збору в розмірі 5800,00 грн. та постанову державного виконавця від 08.11.2016 року ВП №51217089 про накладення на Державну податкову інспекцію у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області штрафу в розмірі 5100 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлено 30 січня 2017 року.
Суддя Кухар Н.А.