ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2017 року Справа № 803/1941/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представників позивача Кортоус Т.В., Сеника М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області до Приватного підприємства «Кобзар-Рембуд» про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (далі - позивач, Управління) звернулося з позовом до Приватного підприємства «Кобзар-Рембуд» (далі - відповідач, ПП «Кобзар-Рембуд») про стягнення з відповідача коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, у сумі 17984,50 грн. в дохід бюджету Цуманської селищної ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення планової ревізії бюджету та фінансово-господарської діяльності Цуманської селищної ради за період з 01.01.2013 по 01.05.2016 роки виявлено ряд фінансових порушень та недоліків, що полягають у завищенні відповідачем обсягів та вартості виконаних робіт, у зв'язку з чим ПП «Кобзар-Рембуд» безпідставно отримано з бюджету кошти в сумі 17984,50 грн. Відповідач в добровільному порядку не перерахував до місцевого бюджету суми завищеної вартості виконаних робіт, а тому позивач просить стягнути з останнього вказані кошти.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.
Відповідач заперечень на позов не надіслав, в судове засідання представника не направив, хоча повістка була надіслана рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження ПП «Кобзар-Рембуд» та не вручена відповідачу з незалежних від суду причин (а.с.93-99), а тому відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід вважати, що така повістка вручена належним чином.
Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене розгляд справи здійснювався у відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до пункту 1.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2016 року ДФІ у Волинській області (правонаступником якої є позивач) провела ревізію бюджету та фінансово-господарської діяльності Цуманської селищної ради за період з 01.01.2013 по 01.05.2016 роки.
Під час проведення ревізії встановлено, що ПП «Кобзар-Рембуд» на замовлення Цуманської селищної ради виконувало капітальний ремонт адмінбудинку Цуманської селищної ради.
За результатами ревізії складений акт від 31.08.2016 №080-23/09, в якому зафіксовано виявлені порушення законодавства з фінансових питань, зокрема, не підтверджено роботу будівельних машин і механізмів на загальну суму 4244,65 грн., встановлено завищення фактично виконаних робіт на загальну суму 15136,70 грн. та завищено вартість виконаних робіт (улаштування покрівель двосхилих) на суму 2847,80 грн. (а.с.6-45).
З метою документального підтвердження щодо використання коштів на проведення ремонтно-будівельних робіт, обсягів виконаних робіт, використання будівельних матеріалів ДФІ у Волинській області провела зустрічну звірку в ПП «Кобзар-Рембуд» та відповідні перевірки.
Порушення, виявлене зустрічною звіркою, щодо не підтвердження роботи будівельних машин і механізмів на загальну суму 4244,65 грн. відповідачем усунено шляхом перерахування коштів на рахунок Цуманської селищної ради, про що зазначено в акті ревізії від 31.08.2016 року.
Відтак, відповідачем не сплачено кошти за порушення щодо завищення фактично виконаних робіт на загальну суму 15136,70 грн. та завищення вартості виконаних робіт (улаштування покрівель двосхилих) на суму 2847,80 грн.
12.09.2016 року ДФІ у Волинській області сформувала лист-вимогу №03-080-14-14/4212, якою вимагалося від голови Цуманської селищної ради усунути виявлені в ході ревізії порушення (а.с.66-70).
Вказана вимога позивача оскаржена не була та є чинною на момент розгляду справи.
Листом від 13.10.2016 №74 Цуманською селищною радою надано інформацію про вжиті заходи та часткове усунення виявлених ревізією порушень (а.с.71).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII (далі - Закон №2939-XII ) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011 (надалі - Положення) визначено, що Державна фінансова інспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до пункту 7 Положення Держфінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах.
Згідно з пунктом 6 Положення Держфінінспекція України має право в установленому порядку, зокрема, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою затвердженою Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 4 Положення Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Наведені норми узгоджуються з приписами пункту 7 статті 10 Закону №2939-XII, згідно з якими органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби», Держфінінспекцію у Волинській області реорганізували в управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №519-р «Питання Державної аудиторської служби України» на Державну аудиторську службу України покладено функції і повноваження Державної фінансової інспекції, що припиняється.
Так, пунктом 8 статті 10 Закону №2939-XII передбачено, що органам державного фінансового контролю надано право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Разом з тим, вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово відшкодовані шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, якими керувався позивач, визначаючи розмір завданих відповідачем державному бюджету збитків, та відповідно суми, яка підлягає у зв'язку з цим стягненню, суд звертає увагу на наступне.
Матеріали справи свідчать, що Цуманською селищною радою в особі голови ОСОБА_3 на виконання ремонтних робіт по капітальному ремонту адмінприміщення Цуманської селищної ради укладено договір підряду з ПП «Кобзар-Рембуд» від 17.06.2013 №1. Договірна вартість робіт по зазначеному договору склала 276223,20 грн.
Перевіркою обсягів виконаних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт адмінбудинку Цуманської селищної ради» встановлено невідповідність між фактично виконаними роботами та обсягами вказаними в актах форми КВ-2в.
Так, відповідно зі змісту актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за серпень, грудень 2015 року (а.с.47-49, 53-55), відомостей витрачених ресурсів витрат підрядника (витрати - по факту) за звітний період грудень, серпень (а.с.50-52, 56-58зворот), що є додатками таких та довідок про вартість виконаних будівельних робіт (та витрат) форми КБ3К за серпень, грудень відповідно (а.с.46, 59) вбачається, що виконання робіт за вищевказаним договором становить 224003,10 грн.
Як свідчить акт контрольних обмірів за участю представника Цуманської селищної ради інженера технагляду ОСОБА_4 головним державним фінансовим інспектором ДФІ у Волинській області Сеником М.Я. проведені вибіркові контрольні обміри фактичних об'ємів виконаних видів ремонтних робіт по капітальному ремонту адмінприміщення Цуманської селищної ради та встановлено завищення вартості робіт на загальну суму 15136,70 грн. (а.с.65), а отже, порушено пункт 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Разом з тим, при перевірці норм трудових витрат робітників-будівельників, використання будівельних матеріалів, виробів та конструкцій по даному об'єкту у співставленні з ресурсними елементними кошторисними нормами встановлено, що при улаштуванні покрівель шатрових за розцінкою Е12-12-4, фактичне виконання робіт виконувалось за розцінкою Е12-12-1.
З акту перерахунку прямих витрат слідує, що улаштування покрівель шатрових із метало черепиці за розцінкою Е12-12-4 становить 10416,00 грн., а за розцінкою Е12-12-1 - 8291,00 грн., чим завищено вартість виконаних робіт на суму 2847,80 грн. (а.с.64), відповідно порушено пункт 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.
Оскільки вищевказані акти підписані інженером технагляду ОСОБА_4, колишнім селищним головою ОСОБА_3 та посадовою особою ПП «Кобзар-Рембуд», порушення допущені з вини вищевказаних осіб.
Правила застосування кошторисних норм при визначенні прямих витрат у вартості будівництва наведено в ДБН Д.1.1-1-2000. Загальнодержавні будівельні кошторисні нормативи обов'язкові для застосування всіма організаціями, установами і підприємствами незалежно від їх відомчої належності і форм власності при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності (п. 1.2.2 ДБН Д.1.1-1-2000).
Згідно з пунктом 3.3.10.1 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, вартість прямих витрат при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
З огляду на встановлене вище, ПП «Кобзар-Рембуд» порушило пункт 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000, адже перевищило договірну ціну, фізичний обсяг робіт не відповідав дійсному, що підтверджується довідкою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Цуманської селищної ради від 17.06.2016 року (а.с.60-63) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт форми №КБ-3 за серпень, грудень 2013 року, актами приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в за серпень, грудень 2013 року та підсумковими відомостями ресурсів за звітний період серпень, грудень 2013 року.
Таким чином, за висновками позивача випливає, що загальна сума збитків за результатами встановлених порушень ПП «Кобзар-Рембуд» становить 17984,50 грн.
Оскільки в судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача щодо незаконного отримання ПП «Кобзар-Рембуд» коштів місцевого бюджету внаслідок завищення вартості виконаних робіт, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача 17984,50 грн., з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Кобзар-Рембуд» в дохід бюджету Цуманської селищної ради (код доходу - 24060300, отримувач - Управління державної казначейської служби України у Ківерцівському районі Волинської області розрахунковий рахунок отримувача 31416544700131, код ЄДРПОУ отримувача - 38051994, код банку отримувача 803014) кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, в сумі 17984,50 грн. (сімнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири грн. 50 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 30 січня 2017 року.