ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 рокуСправа № 803/1647/16
Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Ксензюка А.Я., суддів Андрусенко О.О., Плахтій Н.Б.,
при секретарі судового засідання Масюк Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Національної поліції України про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом про: визнання протиправним та скасування рішення атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - ГУ НП в Івано-Франківській області) від 21 червня 2016 року, оформленого протоколом ОП№15.00006681.0037242; визнання протиправним та скасування рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 від 3 жовтня 2016 року, оформленого протоколом ОП№15.00037813.0037242; визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с «По особовому складу» в частині звільнення зі служби в поліції, анулювавши відповідний запис №7 від 11 жовтня 2016 року в трудовій книжці НОМЕР_1; поновлення на службі в поліції на посаді заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління із присвоєнням спеціального звання підполковник поліції з 11 жовтня 2016 року; стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає що його атестування було протиправним з огляду на те, що він не підлягав атестації, оскільки жодної визначеної Законом України «Про Національну поліцію» підстави на момент проведення його атестування не існувало.
На думку позивача відповідачем було порушено також процедуру проведення атестації, зокрема, не було враховано комісією висновку безпосереднього керівника про відповідність займаній посаді. Також зауважив, що атестаційною комісією не вивчались обставини щодо нього, зокрема, що він характеризується з позитивного боку, показуючи високі показники службової діяльності, належний рівень теоретичних знань.
Представник відповідача ГУ НП в Івано-Франківській області в поданих суду письмових запереченнях проти адміністративного позову пред'явлені позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що атестування позивача було проведено на підставі і у порядку, що передбачені Законом України «Про Національну поліцію» та Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач в судове засідання не прибув, подавши 25 січня 2017 року клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Відповідачі в судове засідання 25 січня 2017 року на розгляд справи представників не направили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
У відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 25 травня 1998 року по 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ.
Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника ГУ НП в Івано-Франківській області від 7 листопада 2015 року №19 о/с «По особовому складу», відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» було призначено прибулого з Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 заступником начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальником слідчого управління, присвоївши йому спеціальне звання підполковник поліції.
Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника ГУ НП в Івано-Франківській області полковника поліції Шкутова В.В. від 11 жовтня 2016 року №387 о/с «По особовому складу» звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» через службову невідповідність підполковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника ГУ НП в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління, з 11 жовтня 2016 року.
Підставою для звільнення позивача стало рішення атестаційної комісії.
На думку суду, відповідачі не довели правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі наказу та рішень з наступних підстав.
2 липня 2015 року прийнято Закон України «Про Національну поліцію». Даний Закон визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно із пунктами 9, 13 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції. Працівникам міліції, які перейшли на службу до поліції, стаж вислуги в спеціальних званнях міліції зараховується до стажу вислуги для присвоєння чергових спеціальних звань поліції.
За приписами частини першої статті 47, частини першої статті 58 вказаного Закону призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Згідно із пунктом 5 частини першої статті 77 цього ж Закону поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Частиною першою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
При цьому, згідно із частиною другою статті 57 цього ж Закону атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Як передбачено частинами четвертою, п'ятою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію», рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Згідно із пунктом 1 розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (далі - Інструкція №1465), ця Інструкція, розроблена відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі - органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Відповідно до пункту 3 розділу І «Загальні положення» Інструкції №1465 атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що частиною першою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» та пунктом 1 розділу І «Загальні положення» Інструкції № 1465 врегульована мета проведення атестування поліцейських, тоді як підстави для атестування поліцейських визначені частиною другою статті 57 вказаного Закону та пунктом 3 розділу І «Загальні положення» зазначеної Інструкції.
Враховуючи, що розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» не передбачено винятків щодо атестування осіб, які були працівниками міліції та прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою у будь-якому органі (закладі, установі) поліції, тому на таких осіб поширюються загальні вимоги законодавства щодо підстав та порядку проведення атестування поліцейських.
Відповідно до наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 лютого 2016 року №23 «Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області» з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України «Про Національну поліцію» та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, наказано, зокрема, провести атестування поліцейських ГУ НП в Івано-Франківській області атестаційними комісіями ГУ НП починаючи з 15 лютого 2016 року (пункт 1), створити атестаційні комісії ГУ НП №№1-6 (пункт 2), погодити з керівництвом Національної поліції України персональний склад атестаційних комісій ГУ НП та подати їх на затвердження (пункт 3), а керівникам структурних і територіальних підрозділів ГУ НП наказано скласти списки поліцейських області, які підлягають атестуванню, підготувати атестаційні листи на поліцейських, які підлягають атестуванню, підготувати для надання на засідання атестаційної комісії додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими, довести до відома поліцейських інформацію про час та місце проведення засідань атестаційної комісії та забезпечити їх прибуття у разі необхідності.
Разом з тим, у вказаному наказі ГУ НП у Волинській області від 11 лютого 2016 року №23 не зазначені підстави, які передбачені частиною другою статті 57 Закону України «Про Національну поліцію», для атестування поліцейських ГУ НП в Івано-Франківській області, в тому числі позивача.
Згідно із пунктом 2 розділу І «Загальні положення» Інструкції №1465 керівники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принципу відкритості (крім випадків, установлених законом) та об'єктивності в оцінці службової діяльності поліцейських, які атестуються.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Атестаційні комісії» цієї ж Інструкції у Національній поліції України створюються такі атестаційні комісії: атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України. До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції.
Пунктами 3, 4 розділу ІІ «Атестаційні комісії» Інструкції №1465 визначено, що до складу атестаційних комісій входять: в атестаційних комісіях органів поліції: голова комісії та секретар комісії визначаються керівником органу поліції за погодженням із Головою Національної поліції України. У разі відсутності голови (секретаря) атестаційної комісії його обов'язки виконує член атестаційної комісії, який обраний більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії. До зазначених вище атестаційних комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також за згодою народні депутати України, працівники МВС, громадських, правозахисних організацій, представники проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації. Кандидати з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації включаються до складу атестаційних комісій за пропозиціями, які були отримані після розміщення відповідних оголошень на офіційних сайтах МВС чи органів поліції, та за наявності їхньої згоди.
Крім того, згідно із пунктом 1 розділу VI «Апеляційні атестаційні комісії» вказаної Інструкції у Національній поліції України створюються такі апеляційні атестаційні комісії: апеляційні атестаційні комісії західного регіону. До повноважень апеляційних атестаційних комісій західного регіону входить розгляд скарг поліцейських на висновки атестаційних комісій, які були створені в головних управліннях Національної поліції у Львівській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Волинській, Рівненській областях.
Пунктами 2 - 4 розділу VI «Апеляційні атестаційні комісії» Інструкції №1465 передбачено, що до складу апеляційних атестаційних комісій входять: в апеляційних атестаційних комісіях регіонів: голова та секретар комісії, які визначаються Головою Національної поліції України. У разі відсутності голови або секретаря апеляційної атестаційної комісії його обов'язки виконує член апеляційної атестаційної комісії, який обраний більшістю голосів присутніх на засіданні членів апеляційної атестаційної комісії, про що робиться запис у протоколі засідання. До зазначених вище атестаційних комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також працівники МВС, народні депутати України, представники громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації (за їх згодою). Кандидати з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації включаються до складу атестаційних комісій за пропозиціями, які були отримані після розміщення відповідних оголошень на офіційних веб-сайтах МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції, та за наявності їхньої згоди. Персональний склад апеляційних атестаційних комісій затверджується наказом Національної поліції України.
Як слідує із пункту 1 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» цієї ж Інструкції організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають: 1) створення атестаційних комісій; 2) складання списків поліцейських, які підлягають атестуванню; 3) визначення дати, часу і місця проведення засідання комісії; 4) розміщення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідних органів поліції оголошень про набір до атестаційної комісії; 5) доведення до поліцейських інформації про проведення атестування, у тому числі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції інформації про час та місце проведення атестування.
Пунктами 3, 8 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» вказаної Інструкції передбачено, що атестаційні листи на поліцейських складають безпосередні керівники. Безпосередній керівник складає атестаційний лист на підлеглого за умови спільної служби в одному підрозділі з ним не менше 3 місяців. Якщо на час складання атестаційного листа керівник не має тримісячного строку спільної служби з поліцейським, який атестується, то такий лист складається заступником керівника або прямим керівником, який має строк спільної служби понад 3 місяці. В атестаційному листі зазначаються такі відомості про поліцейського, який атестується: 1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; 2) дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; 3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; 4) володіння іноземними мовами; 5) культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів; 6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; 7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; 8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого; 9) результати проходження підвищення кваліфікації.
За приписами пункту 9 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» Інструкції №1465 прямі керівники зобов'язані всебічно розглянути зміст атестаційного листа, з'ясувати відповідність викладених у ньому даних дійсному стану справ у службовій діяльності поліцейського, який атестується, та внести до відповідного розділу атестаційного листа один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Атестаційний лист після розгляду прямими керівниками передається на розгляд до атестаційної комісії.
З матеріалів справи слідує, що на поліцейського ОСОБА_1 безпосереднім керівником було складено атестаційний лист, у якому відображені відомості, передбачені пунктом 8 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» Інструкції №1465, та зроблено висновок прямого керівника про те, що позивач займаній посаді відповідає.
Пунктом 10 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» Інструкції №1465 передбачено, що з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Як вбачається із атестаційного листа на підполковника поліції ОСОБА_1, позивач пройшов тестування на застосування загальних навичок (набравши 30 балів із 60 можливих) та професійне тестування (набравши 35 балів із 60 можливих), тобто, позивач набрав більше, ніж мінімальну кількість балів за професійними тестом та за тестом на загальні здібності та навички.
За приписами пунктів 11, 12 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» Інструкції №1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування. За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Пунктами 15, 16 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» цієї ж Інструкції визначено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Згідно із пунктами 20, 21 цього ж розділу вказаної Інструкції усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу.
Як слідує із рішення атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області, оформленого протоколом від 21 червня 2016 року ОП №15.00006681.0037242, за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення комісією (за - 6, проти - 0) прийнято рішення, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Пунктом 5 розділу VI «Апеляційні атестаційні комісії» Інструкції №1465, визначено, що поліцейський, щодо якого центральною атестаційною комісією чи атестаційною комісією органу поліції прийнято висновок, визначений підпунктом 3 або 4 пункту 15 розділу IV цієї Інструкції, за умови набрання ним загалом за професійний тест та тест на загальні здібності та навички 60 балів і більше має право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції результатів атестування подати скаргу на висновок відповідної атестаційної комісії. Скарга подається безпосередньо до апеляційної атестаційної комісії відповідно до компетенції, яка визначена пунктом 1 цього розділу, чи шляхом надсилання на адресу відповідної апеляційної атестаційної комісії рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою).
З матеріалів справи вбачається, що позивач скористався наданим йому правом та оскаржив рішення атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області від 21 червня 2016 року ОП №15.00006681.0037242 до апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7, проте, рішенням апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7, оформленим протоколом від 3 жовтня 2016 року ОП№15.00037813.0037242, скаргу ОСОБА_1 відхилено, виходячи з того , що 3 липня 2016 року о 03 год. 50 хв. В місті Івано-Франківську на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 №107399 - керування автомобілем в стані алкогольного сп'яніння (стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Разом з тим, в порушення вимог пунктів 8, 9, 10, 16 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» Інструкції №1465, у зазначених рішеннях атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області та апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 не вказано, з яких підстав членами атестаційної комісії не були взяті до уваги відомості, зазначені в атестаційному листі позивача, результати його тестування на знання законодавчої бази та на загальні здібності і навички, яким критеріям, визначеним пунктом 16 розділу IV «Порядок організації, підготовки, проведення атестування» зазначеної Інструкції, не відповідає поліцейський ОСОБА_1
З наведених вище підстав позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення атестаційної комісії №1 ГУ НП в Івано-Франківській області від 21 червня 2016 року, оформленого протоколом ОП№15.00006681.0037242 та рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 від 3 жовтня 2016 року, оформленого протоколом ОП№15.00037813.0037242 підлягають до задоволення.
Крім того, враховуючи, що оскаржуваний наказ ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с «По особовому складу» в частині звільнення позивача був прийнятий саме на підставі рішення атестаційної комісії, яке судом визнано протиправними та скасовано, тому також підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с «По особовому складу» в частині звільнення ОСОБА_1
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідачі належними та допустимими доказами не довели правомірності прийняття рішень про невідповідність позивача займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до частин першої і другої статті 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Час вимушеного прогулу у зв'язку з незаконним звільненням позивача зі служби становить з 12 жовтня 2016 року по 25 січня 2017 року, всього 106 календарних дні. При цьому судом встановлено, що позивач після звільнення не був працевлаштований.
Згідно із довідкою відповідача від 18 листопада 2016 року №501 про розмір грошового забезпечення позивача за два останні календарні місяці роботи перед звільненням грошове забезпечення становить 22 027 грн. 20 коп. (11 013 грн. 60 коп. за серпень 2016 року і 11 013 грн. 60 коп. за вересень 2016 року). В серпні 2016 року відпрацьовано 31 календарний день, в вересні - 30 календарних дні, разом за два місяці 61 календарний день.
Отже, розмір середньоденного грошового забезпечення позивача у цей період становив 361 грн. 10 коп. (22 027 грн. 20 коп. : 61 календарних днів = 361 грн. 10 коп.).
Грошове забезпечення, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача за час вимушеного прогулу з 12 жовтня 2016 року по 25 січня 2017 року включно, всього за 106 календарних дні вимушеного прогулу, становить 38 276 грн. 60 коп. (361 грн. 10 коп. х 106 = 38 276 грн. 60 коп.).
Відповідно до пунктів 2 і 3 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, постанову суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 10 833 грн. 00 коп. слід звернути до негайного виконання.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Національну поліцію», Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністра внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 21 червня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00006681.0037242.
Визнати протиправним та скасувати рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону №7 від 3 жовтня 2016 року, оформлене протоколом ОП№15.00037813.0037242.
Визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 11 жовтня 2016 року №387 о/с «По особовому складу» про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції.
Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління з 12 жовтня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу в розмірі 38 276 (тридцять вісім тисяч двісті сімдесят шість) грн. 60 коп.
Постанова в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області - начальника слідчого управління з 12 жовтня 2016 року та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 10 833 (десять тисяч вісімсот тридцять три) грн. 00 коп. підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя А.Я. Ксензюк
Судді О.О. Андрусенко
Н.Б. Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 30 січня 2017 року.