У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.01.2017 Справа №607/10317/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Дзюбича В.Л.
за участю секретаря Грабської Ю.І., Добрянської О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, відділу Держгеокадастру у м.Тернополі за участю третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення тернопільської міської ради від 16.06.2016 року, скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, скасування рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 року та № 6/35/54 від 12.07.2013 року,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Тернопільської міської ради, відділу Держгеокадастру у м.Тернополі за участю третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради від 16.06.2016 року, скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, скасування рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 року та № 6/35/54 від 12.07.2013 року.
Від третьої особи ОСОБА_2 надійшло клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що у ОСОБА_2, ОСОБА_3 на підставі оскаржуваних позивачем рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 pоку, № 6/35/54 від 12.07.2013 року та № 4/9/147 від 16.06.2016 року реалізовані цивільні права і на їх підставі у ОСОБА_2, ОСОБА_3 виникло зареєстроване право користування земельною ділянкою кадастровий номер 6110100000:05:002:0095, а тому між сторонами існують цивільно-правові відносини і даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Одночасно просить скасувати заходи забезпечення позову, накладені ухвалами суду від 30.09.2016 року та 24.10.2016 року.
У судовому засіданні третя особа ОСОБА_2 та його представник заявлене клопотання підтримала та просять його задовольнити.
Позивач та його представник відносно задоволення клопотання заперечили, посилаючись на те, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Від Тернопільської міської ради надійшло клопотання про слухання справи у відсутності їхнього представника.
Представник відділу Держгеокадастру у м.Тернополі, третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з»явились, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб»єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового оскарження.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. З ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних прав в пунктах 3, 6, 7 постанови «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» № 3 від 01.03.2013 р. роз»яснив , що при вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Верховний Суд України у правовому висновку, що викладений у справі №6-2510цс15 від 16.12.2015 року, зазначив, що рішення органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта, вичерпує свою дію після його реалізації, а вимоги про визнання такого рішення незаконним повинні розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло речове право. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним розглядається як спосіб захисту порушеного цивільного права за п. 10 частини другої статті 16 ЦК України та повинна предявлятися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, враховуючи те, що на даний час на підставі оскаржуваних рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 pоку, № 6/35/54 від 12.07.2013 року та № 4/9/147 від 16.06.2016 року реалізовані цивільні права третіх осіб і на підставі реалізації вказаних рішень у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виникло право користування земельною ділянкою кадастровий номер 6110100000:05:002:0095, суд приходить до переконання, що спір, який виник між сторонами, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, відділу Держгеокадастру у м.Тернополі за участю третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради від 16.06.2016 року, скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, скасування рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 року та № 6/35/54 від 12.07.2013 року слід закрити.
Згідно ч.2 ст.118 КАС України відповідача або інша особа, яка бере участь у справі, у будь-який час має право заявити клопотання про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або скасування заходів забезпечення адміністративного позову.
Суд вважає, що слід скасувати заходи забезпечення позову, вжиті за ухвалою суду від 30.09.2016 року у виді заборони на проведення громадянами ОСОБА_2М.( вул. Стуса,2/10 м. Тернопіль) та ОСОБА_3М.( вул. Стуса,2/10 м. Тернопіль) державної реєстрації та здійснення будь-якої діяльності на земельну ділянку загальною площею 0,0418 га для обслуговування будівлі за адресою: вул. В. Симоненка, 2а в м. Тернополі, відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16.06.2016 року про надання в постійне користування земельної ділянкою загальною площею 0,0418 га для обслуговування будівлі за адресою: вул. В. Симоненка, 2а в м Тернополі, кадастровий номер: 6110100000:05:002:0095, а також за ухвалою суду від 24.10.2016 року у виді накладення арешту на земельну ділянку загальною площею 0,0418 га, цільове призначення: для обслуговування будівлі, що знаходиться за адресою вул. В. Симоненка,2а у м. Тернополі, кадастровий номер 6110100000:05:002:0095.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ч.2 ст.2, ч.2 ст.4, ст.17, п.1 ч.3 ст.18,ст.118, ст.157, ст.165, ч.3 ст.186, ст.187 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, відділу Держгеокадастру у м.Тернополі за участю третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської міської ради від 16.06.2016 року, скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, скасування рішень Тернопільської міської ради № 6/52/20 від 28.10.2014 року та № 6/35/54 від 12.07.2013 року - провадженням закрити.
Заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 вересня 2016 року в адміністративній справі №607/10317/16-а у виді заборони на проведення громадянами ОСОБА_2 (вул. Стуса,2/10 м. Тернопіль) та ОСОБА_3М.(вул. Стуса,2/10 м. Тернопіль) державної реєстрації та здійснення будь-якої діяльності на земельну ділянку загальною площею 0,0418 га для обслуговування будівлі за адресою: вул. В. Симоненка, 2а в м. Тернополі, відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16.06.2016 року про надання в постійне користування земельної ділянкою загальною площею 0,0418 га для обслуговування будівлі за адресою: вул. В. Симоненка, 2а в м Тернополі, кадастровий номер: 6110100000:05:002:0095-скасувати.
Заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24 жовтня 2016 року в адміністративній справі №607/10317/16-а у виді накладення арешту на земельну ділянку загальною площею 0,0418 га, цільове призначення: для обслуговування будівлі, що знаходиться за адресою вул. В. Симоненка,2а у м. Тернополі, кадастровий номер 6110100000:05:002:0095-скасувати.
Копію ухвали в частині скасування заходів забезпечення позову направити для виконання у Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області( вул. Кн.Острозького,14 м. Тернопіль), Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень(вул. Шевченка,1 м. Тернопіль), Відділ Держгеокадастру у м. Тернополі( вул. Лисенка.20а м. Тернопіль), Тернопільську міську раду( відділ використання земельних ресурсів, вул. Коперніка,1 м. Тернопіль).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд на протязі п"яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддяОСОБА_4