311/145/17
3/311/55/2017 Провадження № 3/311/55/2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
27.01.2017 м. Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого: начальником Василівського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
26 січня 2017 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією за №11, складений 26 січня 2017 року старшим оперуповноваженим управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, в якому зазначається, що начальник Василівського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення КП «Облводоканал» ОСОБА_1, діючи умисно із корисливих мотивів, порушив вимоги ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративні правопорушення, повязані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; ч.2 ст.172-7 КУпАП, а саме: прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією за № 11 від 26.01.2017 року, вважаю, що матеріал про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1М, який складений за ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП підлягає поверненню до Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для належного оформлення, оскільки при складанні старшим оперуповноваженим Управління захисту економіки в Запорізькій області ОСОБА_2П протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд порушень КУпАП.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які факти дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п.2.7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 лютого 2001 року № 185, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 березня 2001 року № 272/5463 до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення правопорушників, потерпілих, свідків правопорушення, протоколи виявлення, знищення тощо) Кожний документ має свої реквізити (дату, адресу, назву, підпис, штампи, печатки, тощо) і повинен відповідати своєму призначенню, містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, імя, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку ст.278 КУпАП судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: до матеріалів справи не долучено відповідних документів на підтвердження наявності у ОСОБА_1 постійного джерела прибутку: регулярного доходу у вигляді заробітної плати та, відповідно, розміру його доходів за місцем роботи, а також достовірних відомостей та документальних підтверджень про те, чи притягувався раніше ОСОБА_3 до адміністративної та/або кримінальної відповідальності, не долучено повних даних, які характеризують особу ОСОБА_1М , наданих за місцем його фактичного проживання (перебування), відсутні у доданих до протоколу відомості про наявність (відсутність) тяжких хронічних захворювань, перебування ОСОБА_1М на обліку у вузьких спеціалістів медичних закладів (нарколога, психіатра тощо), не долучено у повному обсязі документу, який посвідчує особу, що притягується до адміністративної відповідальності (копія паспорта на імя ОСОБА_1М.), не відображено у протоколі даних щодо наявності на утриманні у ОСОБА_1 неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб та кого саме, згідно вимог ст.256 КпАП України та не додано відповідних підтверджуючих документів.
Відповідно до приписів ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Проте, зі складеного протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією вбачається, що датою вчинення вказаних правопорушень, повязаних з корупцією є 02 березня 2016 року, а днем виявлення вказаних правопорушень, повязаних з корупцією є 11 січня 2016 року, тобто зазначені у протоколі правопорушення, повязані з корупцією були виявлені на два місяці раніше, ніж були вчинені, що є абсурдним.
Вказані розбіжності у складеному протоколі жодним чином не оговорені та належним чином не усунені.
Крім того, у складеному протоколі, в порушення вимог ст.256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, чітко не викладено та не конкретизовано субєктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу (форма вини), а також мотиви та мета вчинення даного правопорушення.
Відповідно до ч.4 ст.257 КУпАП, особа, яка склала протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, одночасно з надісланням його до суду надсилає органу державної влади, органу місцевого самоврядування, керівникові підприємства, установи чи організації, де працює особа, яка притягається до відповідальності, повідомлення про складення протоколу із зазначенням характеру вчиненого правопорушення та норми закону, яку порушено.
Проте, в порушення вказаної правовної норми, до матеріалів справи не долучено доказів надіслання такого повідомлення після складання адміністративного протоколу керівникові підприємства, де працює особа, яка притягається до відповідальності, повідомлення про складення протоколу із зазначенням характеру вчиненого правопорушення.
Крім того, долучені до матеріалів справи копії документів (наказу № 13 від 01.07.2008 року, табель обліку робочого часу від 29.01.2016 року, табель обліку робочого часу від 26.01.2016 року, табель обліку робочого часу від 29.04.2016 року, табель обліку робочого часу від 30.05.2016 року, табель обліку робочого часу від 30.06.2016 року, табель обліку робочого часу від 29.07.2016 року) мають взагалі нечитаний вигляд, що є неприпустимим при оформленні матеріалів справи про адміністративні правопорушення та направленні їх до суду для розгляду по суті.
Вищевказані недоліки, допущені при складані та оформлені адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і обєктивне зясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийнятті рішення по ній в точній відповідності із Законом.
Таким чином, враховуючи, що складання та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, а тому вважаю за необхідне повернути справу про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП до Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_4