Справа №: 398/3293/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
"27" січня 2017 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Крімченко С.А. при секретарі Куліковой В.В. розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним дій суб»єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача і з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
-визнати протиправними дії Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, які полягають у відмові видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням її складових (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за ранг державного службовця) станом на 01.05.2016 року;
-зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням її складових державного службовця на посаді начальника управління станом на 01.05.2016 року, з урахуванням положень Закону України від 10.12.2015 року за № 889-УІІІ Діро державну службу", постанови КМУ від 06.04.2016 року за № 292 „Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", постанови КМУ від 25.03.2016 року за № 229 „Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби", постанови КМУ від 20.04.2016 року за № 306 „Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями", якими безпосередньо визначено розміри та порядок розрахунку посадових окладів, надбавок за вислугу років та надбавок за ранг державних службовців;
-визнати протиправними дії Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України від 02.03.2015 року за № 213 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення";
-зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця починаючи з 01.05.2016 року за врахуванням підвищень складових заробітної плати державних службовців, зокрема, виходячи із розміру її складових на посаді начальника управління, які склалися з 1 травня 2016 року відповідно до Закону України від 10.12.2015 року за № 889-VIII „Про державну службу", постанови КМУ від 06.04.2016 року за № 292 „Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", постанови КМУ від 25.03.2016 року за № 229 „Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби", постанови КМУ від 20.04.2016 року за № 306 „Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями", якими безпосередньо визначено розміри та порядок розрахунку посадових окладів, надбавок за вислугу років та надбавок за ранг державних службовців. Перерахунок її пенсії провести із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення - 80 % заробітної плати, з якої нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також виплатити різницю пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Мотивує позов тим, що вона працювала на посаді начальника управління Пенсійного фонду України України в Олександрійському районі Кіровоградської області до 23.07.2009 року та була звільнена із займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію за досягненням граничного віку перебування на державній службі за ст.23 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.Починаючи з 24 липня 2009 року по теперішній час перебуває на обліку в Олександрійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком.
19 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату станом на 01.05.2016р., що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
За наслідками розгляду її заяви листом від 29.08.2016р. відповідачем у видачі вказаної довідки їй було відмовлено та роз'яснено, що права на перерахунок пенсії згідно із Законом України «Про державну служу» вона не має, тому підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та проведення перерахунку пенсії відсутні.
Відмова відповідача мотивована тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, а також Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 унесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р.№865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.Вважає дії відповідача неправомірними.
В судовому засіданні позивач та її представник позов визнали , просять його задоволити.
Представник відповідача позов не визнав.Надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що з урахуванням внесених змін в законодавство відсутні правові підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії ,а також для перерахунку пенсії.
Суд , заслухавши пояснення позивача, представників сторін , дослідивши матеріали справи , вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка працювала на посаді посаді начальника управління Пенсійного фонду України України в Олександрійському районі Кіровоградської області до 23.07.2009 року та була звільнена із займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію за досягненням граничного віку перебування на державній службі за ст.23 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.Починаючи з 24 липня 2009 року по теперішній час перебуває на обліку в Олександрійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком.
Загальний стаж роботи позивача становить 39 років 7 місяців 14 днів, в тому числі робота на державній службі - 13 років 3 місяці23дні.Пенсія призначена в розмірі 83% заробітної плати, з якої нараховано та сплачено страхові внески та яка згідно зі ст.33 Закону складається із посадового окладу , премій доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Перерахунок пенсії не провадився.
19.08.2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача з проханням видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям , які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано) пенсію.Довідку про заробітну плату просить надати станом на 01.05.2016 року. ( а.с. 10)
Олександрійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області листом за №9/07-57 від 29.08.2016 року повідомило позивачу, що відсутні правові підстави для надання довідки про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, станом на 01.05.2016 року та проведення перерахунку пенсії, який був передбачений ст.37-1 Закону №3723. Проте в даній відповіді зазначена інформація , яку запитував позивач. Зазначено з чого складається оплата праці державних службовців , а також що відповідно до постанови Кабміну України від 6.04.2016 року №292 посада начальника управління належить до 4 групи оплати праці та становить 4824 грн., керівникам відділів управління присвоюється 6 ранг, розмір надбавки до посадового окладу за 6 ранг державного службовця становить 500 грн. ( а.с.11)
Пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачу пенсії визначалося Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (надалі - Закон).
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Одночасно, Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (надалі - Постанова № 865).
Пунктом 4 Постанови № 865 (який був чинним на час виходу позивача на пенсію) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови № 865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм постанови № 865 вбачається, що на час виходу позивача на пенсію чинне законодавство передбачало його право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивач мав право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 р. були підвищені посадові оклади згідно з додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632) (з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 р. № 34 Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України та від 20 травня 2009 р. № 482 Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету.
Одночасно, цією ж постановою Кабінету Міністрів України внесено зміни до постанови № 865, а саме: виключено пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям .
Крім того, пункт 5 постанови № 865 викладений в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
За таких обставин, чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, та відповідно п.5 Постанови № 865 викладено в новій редакції від 09.12.2015 р., яким з урахуванням скасування права на перерахунок призначених пенсій державних службовців передбачено затвердження форми довідки лише для призначення пенсії державним службовцям, при цьому інший механізм перерахунку пенсії не запроваджено.
Суд зазначає, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, виключено згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N 15-2, яка набрала законної сили 02.09.2016 року.
Проте, єдиним нормативним документом у 2015 році, який встановлював правові підстави видачі запитуваної позивачем довідки була постанова № 865, яка зазнала змін в частині наявності форми довідки для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, тому чинність на момент звернення позивача за довідкою постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року не мала правового значення, оскільки були скасовані підстави її видачі.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом (ст.46 Конституції України).
Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.
Крім цього, ЄСПЛ у рішенні від 9.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Відмова в перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру отримуваної пенсії, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та ніяким чином не позбавляє її права на соціальний захист.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для видачі довідки та перерахунку пенсії позивачки через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям у зв'язку з чим відмова відповідача є обґрунтованою та правомірною.
Керуючись ст.7, 71, 158-163 ,171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним дій Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області та зобов»язання видати довідку і провести перерахунок пенсії на підставі виданої довідки- відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з моменту проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя