Постанова № 64371322, 25.10.2010, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2010
Номер справи
2а-5067/10/2570
Номер документу
64371322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-5067/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2010 р.м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Баргаміної Н.М.

при секретарі Хоботні Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В :

29.09.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив суд стягнути з відповідача заборгованість по податку з власників транспортних засобів самохідних машин і механізмів в сумі 6510 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем обліковується заборгованість, яка є непогашеною, у звязку з чим порушуються вимоги Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» та Закону України «Про систему оподаткування».

Позивач в судове засідання не зявився про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслав на адресу суду заяву від 25.10.2010 року про розгляд даної справи без участі представника податкового органу, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, листом від 21.10.2010 року повідомив суд про неможливість особистої присутності на судовому засіданні, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. Відповідач надіслав на адресу суду письмові заперечення на позов, в яких зазначав, що позовна заява не підлягає задоволенню у звязку тим, що він являється особою, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, а тому відповідно до ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» звільнений від сплати податків і мита всіх видів.

Фіксування судового засідання відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.

Судом встановлено, що за громадянином ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль марки КАМАЗ-5511 (04846 ММ) 1991 року випуску, про що свідчить лист від 27.07.2010 року за підписом начальника відділу державної автомобільної інспекції Ріпкинському районі, який міститься в матеріалах справи (а. с. 7).

В матеріалах справи також міститься лист від 22.10.2010 року за підписом начальника відділу державної автомобільної інспекції Ріпкинського району, з якого вбачається, що ОСОБА_1 належить транспортний засіб Камаз 5511, обєм двигуна якого становить 10850 куб.см.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» , платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Стаття 2 вказаного Закону зазначає, що об'єктом оподаткування є і ,зокрема, автомобілі вантажні - код 8704;

Відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлена ставка податку для автомобілів вантажних 20 грн. за 100 куб. см.

Виходячи із встановлених ставок податку за вказаний транспортний засіб з розрахунку за рік відповідачу належить до сплати 2170 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Згідно ст. 5 цього Закону, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Стаття 6 Закону «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» визначає порядок обчислення і сплати податків, а саме: сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Виходячи з системного аналізу норм діючого законодавства суд приходить до висновку, що Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» не передбачено подання до податкової інспекції фізичними особами податкових декларацій по податку з власників транспортних засобів.

Оскільки у разі відсутності документів про сплату податку реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не повинні проводитися, органи реєстрації та проведення технічного огляду повинні контролювати сплату податку перед проведенням технічного огляду, реєстрацією та перереєстрацією транспортних засобів. Станом на 1 вересня ДАІ подає податковим органам списки громадян, транспортні засоби яких не пройшли техогляд у встановлені строки. На підставі цих даних та відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкові інспекції подають до судів позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до частини 3 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ, ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 року № 1963-ХІІ від сплати податку звільняються:

а) фізичні особи, зазначені у пунктах 1 і 2 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтях 4 - 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статтях 6 і 8 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти-інваліди за поданням органів соціального захисту) - щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м;

б) фізичні особи, зазначені у пунктах 3 і 4 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо одного легкового автомобіля з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 куб. см чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м до їх відселення та протягом трьох років після переселення із зони гарантованого добровільного відселення чи зони посиленого радіоекологічного контролю;

в) на 50 відсотків - громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, взяті на облік в Україні до 1990 року включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, - щодо одного з зазначених автомобілів;

г) особи, які згідно із законодавством є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, - за трактори колісні (код 8701, крім сідельних тягачів - код 8701 02) та вантажні автомобілі (код 8704);

ґ) державні підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія» - за автомобілі, призначені для перевезення не менш як 10 осіб, включаючи водія (код 8702).

Пільги, визначені цією статтею, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України.

Органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень мають право приймати рішення щодо звільнення від сплати податку осіб, які мають посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, щодо одного легкового автомобіля (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см або одного вантажного автомобіля (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см на одну особу, крім транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні.

Суд не бере до уваги твердження відповідача, що він як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії звільнений від сплати даного виду податку, оскільки пільги по сплаті податку з власників транспортних засобів для власників вантажних автомобілів з обємом двигуна 10850 куб.см нормами чинного законодавства не передбачено.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав, а судом при вирішенні даного спору не встановлено будь-яких порушень норм податкового законодавства України при нарахуванні податкового боргу.

Судом встановлено, що згідно ст. 1 вказаного Закону, відповідач є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а транспортний засіб, що належить останньому, є об'єктом оподаткування, в розумінні ст.2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Доказів про наявність пільг, передбачених ст.4 зазначеного Закону, відповідач суду не надав, а тому суд приходить до висновку, що відповідач відповідно до вимог чинного законодавства, зобов'язаний сплачувати податок з власників транспортних засобів у розмірі, передбаченому ст.3 Закону та в строк, передбачений ст.5 Закону, а саме, перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. А відтак, за відповідачем за 2008-2010 роки рахується заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 6510 грн.

За транспортні засоби, що не експлуатуються з будь-яких причин, податок сплачується на загальних підставах за повний рік, оскільки зазначений податок є майновим i має бути сплачений незалежно від того, експлуатується транспортний засіб чи ні. Чинним законодавством не передбачено продовження терміну, за який сплачено податок з власників транспортних засобів за період, в якому він не експлуатувався, тобто, за період простою транспорту з будь-яких причин.

Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (смт. Ріпки, вул. Чернігівська, 27, код НОМЕР_1) до Місцевого бюджету Ріпкинського району на р/р 33210808700422 в УДК в Чернігівській області, код 21409644, МФО 853592 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 6510 грн.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Баргаміна Н.М.