ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"27" січня 2017 р.Справа № 916/3102/16
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
розглянувши справу №916/3102/16
за позовом Заступника прокурора Одеської області
до відповідачів: 1) Одеська міська рада; 2) Товариство з обмеженою відповідальністю „НЕПТУН-БІЛА СФЕРА
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1: Департамент комунальної власності Одеської міської ради
про визнання незаконним рішення та визнання недійсним договору оренди землі
за участю представників:
від прокуратури: ОСОБА_1 посвідчення № 031409 від 19.01.2015р.
від відповідача-1: ОСОБА_2 за довіреністю № 122/исх-гс від 10.06.2016р.
від відповідача-2: ОСОБА_3 за довіреністю від 28.11.2016р.;
від третьої особи: ОСОБА_4 за довіреністю №01-36/56 від 17.10.2016р.
В С Т А Н О В И В:
Заступник прокурора Одеської області звернувся до Одеської міської ради та ТОВ „Нептун-Біла Сфера з позовом, в якому просить господарський суд Одеської області визнати незаконним рішення Одеської міської ради від 17.12.2013р. №4256-V „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ТОВ „Нептун-Біла Сфера в оренду земельної ділянки площею 0,2499 га за адресою м. Одеса, пляж „Ланжерон,1 для експлуатації обслуговування нежитлових приміщень і споруд аварійно-рятувальної станції та визнати недійсним договір оренди землі площею 0,2499 га укладений 15.01.2014р. між Одеською міською радою та ТОВ «Нептун-Біла Сфера» для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції.
При цьому в обґрунтування своїх позовних вимог заступник прокурора Одеської області посилається на те, що рішенням міської ради затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, який не отримав позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, про що свідчить відсутність у цьому проекті погодження проекту землеустрою з структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища та з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
У запереченнях на позовну заяву від 30.11.2016р. за вх.№2904/16 відповідач -2 вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, з посиланням при цьому на те, що наявний на висновку державної експертизи землевпорядної документації №1108-13 від 10.12.2013р. запис „Зауваження враховані підтверджує факт усунення недоліків проекту землеустрою, викладених у п.10 даного висновку. Також відповідач -2 посилається на те, що із нормативного змісту абз.1 ст.186-1 ЗК України вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає також погодженню з природоохоронним органом у разі розташування земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги. Земельна ділянка кадастровий номер 5110137500:23:002:0006 площею 0,2499 га відноситься до земель рекреаційного призначення (за формою 6-зем) та не обліковується як землі водного фонду. Земельна ділянка розташована на території позначеної прибережно-захисної смуги (100м), але не повністю в межах останньої, оскільки земельна ділянка розташована на відстані до урізу води 41,38 м та виходить за межі прибережної захисної смуги Чорного моря.
У відзиві на позов від 12.12.2016р. за вх.№30031/16 відповідач-1 посилається на те, що заступник прокурора Одеської області не мав законних правових підстав для звернення з даним позовом до господарського суду, оскільки рішення прийнято Одеською міською радою у межах повноважень, наданих вимогами чинного законодавства, а саме ст.ст.12,52 123,124, ч.5 ст.126 п. „в ч.1 ст.186 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування. У тексті позовної заяви Заступника прокурора Одеської області не наведено підстав визнання недійсним договору оренди землі. З урахуванням наявного на висновку запису-штампу „Зауваження враховані та у відповідності до Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації та ОСОБА_3 проведення державної експертизи землевпорядної документації проект землеустрою є таким, що отримав позитивну оцінку та був погодженим.
У письмових поясненнях від 04.01.2017р. за вх.№157/17 третя особа підтримує позицію Одеської міської ради.
У письмових поясненнях від 10.01.2017р. за вх.№278/16 Заступник прокурора Одеської області посилається на те, що оскільки частина орендованої земельної ділянки знаходиться в межах прибережної захисної смуги Чорного моря, то в силу вимог п. „б ч.1 ст.58 Земельного кодексу України ця земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Проект землеустрою в силу вимог ч.3 ст.186-1 Земельного кодексу України також підлягав погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, тобто з Державним агентством водних ресурсів України, яке відповідно до Положення про Державне агентство водних ресурсів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №453/2011 погоджує проекти землеустрою з метою вилучення, надання, зміни цільового призначення земель водного фонду. Про необхідність погодження проекту землеустрою з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства також було зазначено у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 10.12.2013р. №1108-13.
Також Заступник прокурора Одеської області надав до суду клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою від 10.01.2017р. за вх.№2-50/17, згідно з яким просить суд призначити у справі судову експертизу з питань землеустрою та на вирішення експерта поставити наступні запитання: (1) Чи відповідає розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування не житлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон 1 та його затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? (2) Чи усунуті всі зауваження та пропозиції до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон, 1 зазначені у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 10.12.2013р. №1108-13? Якщо не всі зауваження та пропозиції усунені, то зазначити які саме не усунуті? (3) Чи підлягає проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон, 1 погодженню з Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та Державним агентством водних ресурсів України? Проведення експертизи Заступник прокурора Одеської області просить суд доручити експертам Одеського НДІСЕ.
У запереченнях на клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою від 27.01.2017р. за вх.№1992/17 відповідач -2 посилається на те, що запропоновані заступником прокурора Одеської області питання не входять до кола питань, які встановлені п.7 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень та виходять за межі спеціальних знань експерта, оскільки стосуються питань права і надання оцінки законності проведення процедур, які регламентовані нормативно правовими актами.
Також відповідач -2 посилається на те, що в клопотанні Заступника прокурора Одеської області про призначення судової експертизи з питань землеустрою не зазначено про його наміри, як заінтересованої сторони, здійснити оплату витрат з проведення судової експертизи у разі її призначення. При цьому, відповідач-2 позбавлений можливості здійснювати оплату цієї експертизи, оскільки знаходиться у скрутному матеріальному становищі.
Представник відповідача -1 у судовому засіданні надав усні пояснення, згідно з якими відповідач-1 заперечує проти задоволення клопотання Заступника прокурора Одеської області, оскільки наведені у клопотанні питання не потребуються спеціальних знань. Також відповідач -1 заперечує проти покладення на нього обовязку оплачувати судову експертизу.
Представник третьої особи у судовому засіданні надав усні пояснення, згідно з якими третя особа заперечує проти задоволення клопотання Заступника прокурора Одеської області, оскільки наведені у клопотанні питання не потребуються спеціальних знань.
Розглянувши клопотання Заступника прокурора Одеської області про призначення судової експертизи з питань землеустрою, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури, сторін та третьої особи, господарський суд дійшов до наступного.
Рішенням Одеської міської ради від 18.07.2013р. №3755-VI ТОВ „Нептун-БС наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтованою площею 0,3 га за адресою м. Одеса, пляж „Ланжерон, 1 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції. Зобовязано ТОВ „Нептун БС після формування земельної ділянки надати до виконавчого органу ОМР щодо забезпечення реалізації повноважень ОМР в галузі земельних відносин розроблений та погоджений у встановленому законом порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
На виконання вказаного рішення та укладеного з ТОВ „Нептун-Біла Сфера договору №48-3 від 05.08.2013р. ТОВ „Спектр Нова розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун - Біла Сфера для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції.
При цьому, у вказаному Проекті наявний Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 10.12.2013р. №1108-03, який затверджений першим заступником голови Державного агента земельних ресурсів України, та в якому містяться зауваження та пропозиції до землевпорядної документації, зокрема у п.10 цього висновку зазначено: на графічних матеріалах проекту відобразити межу прибережної захисної смуги Чорного моря. У разі необхідності, відповідно до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України долучити погодження проекту землеустрою з структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
У листі від 10.12.2013р. №2457/23/10 Одеське обласне управління водних ресурсів повідомило ТОВ „Нептун Біла Сфера про те, що до компетенції Одеського облводресурсів не належить питання щодо погодження проекту землеустрою оскільки за матеріалами проекту та формою 6-зем земельна ділянка, що проектується до відведення не відноситься до земель водного фонду.
У листі від 12.12.2013р.№3388/08-09/3079 Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації повідомив, що до компетенції Департаменту не входить погодження проектів за рахунок земель рекреаційного призначення. У разі розташування земельної ділянки в нормативних межах прибережних захисних смуг водних обєктів, такій проект землеустрою підлягає погодженню з природоохоронним органом.
Також у проекті міститься Схема межі охоронної зони, в якій встановлені межі прибережної захисної смуги Чорного моря шириною 100 метрів від урізу води.
Окрім того, на самому Висновку наявний напис Держземагенства України „Зауваження враховані.
Рішенням Одеської міської ради від 17.12.2013р. №4256- VI затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5110137500:23:002:0006) площею 0,2499 га (категорія земель за основним цільовим призначенням землі рекреаційного призначення), за адресою м. Одеса, пляж Ланжерон,1.
Надано ТОВ „Нептун БС земельну ділянку у довгострокову оренду терміном на 25 років до початку реалізації планувальних рішень району, для експлуатації і обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції. Затверджено проект договору оренди землі між Одеською міською радою та ТОВ „Нептун БС.
15.01.2014р. між Одеською міською радою (Орендодавець) і ТОВ „Нептун-Біла Сфера (орендар) укладений договір оренди землі, згідно з яким орендодавець на підставі Закону України „Про оренду землі та рішення Одеської міської ради №4256 передає, а орендар приймає у строкове платне володіння користування земельну ділянку площею 2499 кв.м., що знаходиться у місті ОСОБА_5 районі пляж Ланжерон згідно з планом земельної ділянки, який є невідємною частиною договору. Зазначена земельна ділянка належить територіальній громаді міста ОСОБА_5 в особі Одеської міської ради право власності на яку зареєстровано 31.12.2013р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
В оренду передається земельна ділянка площею 2499 кв.м. кадастровий номер у т.ч. по угіддя: капітальна одноповерхова забудова 321 кв.м., тимчасова забудова 25 кв.м., під спорудами 148 кв.м., під проїздами, проходами, та площадками 1954 кв.м., під зеленими насадженнями 51 кв.м.
На земельній ділянці розташовані нежитлові будівлі та споруди що належать ТОВ „Нептун - Біла Сфера на підставі Свідоцтва про право власності.
Заступник прокурора Одеської області вважає, що частина земельної ділянки, яка за вказаним договором оренди передана в оренду відповідачу -2, входить до земель водного фонду та розташована в нормативних межах прибережної захисної смуги Чорного моря і тому проект відведення цієї земельної ділянки в оренду підлягав погодженню із структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства Державним агентством водних ресурсів України. При цьому, відповідні зауваження щодо погодження цього проекту, були викладені у п.10 Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 10.12.2013р. №1108-13, але не були усунені відповідачем-2.
В свою чергу відповідачі вважають, що земельна ділянка, яка за вищевказаним договором оренди передана в оренду відповідачу -2, відноситься до земель рекреаційного призначення та розташована на території позначеної прибережної захисної смуги (100м), але не повністю в межах останньої, оскільки земельна ділянка розташована на відстані до урізу води 41,38 м та виходить за межі прибережної захисної смуги Чорного моря. Із нормативного змісту абз.1 ст.186-1 Земельного кодексу України вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає також погодженню з природоохоронним органом у разі розташування земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги.
Таким чином для вирішення спору у даній справі по суті необхідним є зясування питання щодо відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативно-правовим документам з питань землеустрою та землекористування. В свою чергу зясування цього питання потребує спеціальних знань.
Відповідно до ч.1 ст.41 ГПК України для розяснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку щодо задоволення клопотання Заступника прокурора Одеської області про призначення судової експертизи з питань землеустрою. Проведення судової експертизи доручається Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
На вирішення судового експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз господарським судом Одеської області ставляться наступні питання: (1) Чи відповідає розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування не житлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон 1 та його затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? (2) Чи підлягає проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон, 1 погодженню з Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та Державним агентством водних ресурсів України?
Запропоноване Заступником прокурора Одеської області питання щодо того чи були усунені зауваження до проекту землеустрою виключено господарським судом з переліку питань, оскільки вирішення цього питання не потребує спеціальних знань, а стосується дослідження матеріалів відповідного проекту та матеріалів справи.
Посилання відповідача -2, які викладені у відповідних запереченнях на клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою, а також усні заперечення відповідача -1 та третьої особи не приймаються до уваги господарським судом, з огляду на те, що клопотання Заступника прокурора Одеської області про призначення судової експертизи з питань землеустрою відповідає вимогам п.7 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012р. №1950/5).
Посилання відповідачів на відмову від оплати судової експертизи спростовуються поясненнями, які надані представником прокуратури у судовому засіданні, та згідно з якими, прокуратура Одеської області, як заявник клопотання про призначення судової експертизи, зобовязується здійснити оплату судової експертизи.
На підставі п.1 ч.1 ст.79 ГПК України у зв'язку з призначенням судової експертизи з питань землеустрою провадження у справі №916/3102/16 підлягає зупиненню до одержання результатів цієї експертизи.
Керуючись ст.41, п.1 ч.1 ст.79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
1.Призначити у справі №916/3102/16 судову експертизу з питань землеустрою на розгляд якої поставити наступне питання:
(1) Чи відповідає розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування не житлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон 1 та його затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
(2) Чи підлягає проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Нептун-БС для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель і споруд аварійно-рятувальної станції за адресою: м. Одеса, Приморський район, пляж Ланжерон, 1 погодженню з Департаментом екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації та Державним агентством водних ресурсів України?
2.Доручити проведення судової експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.
3.Попередити судового експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обовязків.
4.Зобов'язати Прокуратуру Одеської області здійснити оплату рахунку Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз за проведення судової експертизи в 3-денний термін після його одержання та докази оплати надати до суду.
5.В розпорядження судового експерта Одеського науково дослідного інституту судових експертиз надати господарську справу №916/3102/16.
6.Провадження у справі №916/3102/16 зупинити до одержання результатів судової експертизи.
Суддя Г.Є. Смелянець