Єдиний державний реєстр судових рішень ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2009 року Справа №2а-1845/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача Гуцуляк Г.І.,
представника відповідача Федьківа В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» до ДПІ в м. Івано-Франківську про скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 05.02.2009 року,-
ВСТАНОВИВ :
09 липня 2009 року ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000432303 та №0000442303 від 05.02.2009 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення пунктів 9,13 статті 3 розділу ІІ Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, пункту 2.6 постанови Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», п.4.6 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари, послуги» №614 від 01.12.2000 р. рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000432303 та №0000442303 від 05.02.2009 року застосовано до ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 31311,65 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених в позовній заяві, а також зазначила, що відповідачем за виявлені порушення обліку готівки невірно застосовано норму права, яка регулює спірні правовідносини, а саме не застосовано статтю 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», замість чого протиправно, на думку позивача, застосовано положення Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» та неправомірно накладено штрафні (фінансові санкції).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, мотивуючи тим, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті у відповідності до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за допущені порушення ведення касових операцій в національній валюті, передбачені абзацом 3 пункту 2.6 постанови Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звірі РРО (невідповідність складає 3644.25 грн.), не забезпечення зберігання фіскальних звітних чеків в КОРО №0915008050 від 11.09.07р.), не оприбуткування грошових коштів в повному обсязі їх фактичного поступлення в книзі обліку реєстраційних операцій (не здійснено облік суми 2550,08 грн.) та на підставі п.11 ст.11 і ч. 7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» і згідно п. 4 ст. 17, ст.22 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зазначив, що рішення про застосування штрафних санкцій є такими, що прийняті та повністю відповідають вимогам податкового законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з наступних мотивів.
Судом встановлено , що 30.12.2008 року ДПІ в м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області проведено планову перевірку за дотриманням субєктом господарювання ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в господарській одиниці, що знаходиться по вул. Прохідний тупик,10, в м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області.
За результатами перевірки складено акт від 30.12.2008 року за №0950/09/015/23/34623849, згідно якого під час перевірки встановлено порушення позивачем пунктів 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пункту 2.6 постанови Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звірі РРО (невідповідність складає 3644.25 грн.), не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків в КОРО №0915008050 від 11.09.07р. та не оприбуткувано грошові кошти в повному обсязі їх фактичного поступлення в книзі обліку реєстраційних операцій (не оприбутковано 2550,08 грн.)
05.02.2009 року відповідачем на підставі даного акту перевірки за допущені порушення Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року за №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 16.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», п.4 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» прийнято два рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 12750,40 грн.(рішення №0000442303) та 18561,25 грн.(рішення № 0000432303).
Відповідно до ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (пункт 9 даної статті); а також забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (пункт 13 даної статті).
Відповідно до п.4 ч.17 згаданого Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 22 даного Закону передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб»єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у п»ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
При цьому суми таких фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій (ст.25 Закону).
Постановою Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» N 637 від 15.12.2004р. в п.3.2 передбачено, що касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Так, під час проведення перевірки працівниками ДПС було встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, на суму 3644,25 грн. та не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків в книгах обліку розрахункових операцій (КОРО). У звязку з чим до позивача застосовано штрафні санкції на суму 18561,25 грн., а саме: 3644,25 грн. х 5 = 18221,25 грн. та 20 х 17грн. = 340 грн.
Твердження представника позивача про те, що кошти в сумі 3644,25 грн. не перебували у касі господарської одиниці складу по вул.Прохідний тупик,10 в м.Дніпродзержинську, а були передані ЗАТ «Авангард» ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» на підставі договору доручення №12/26 від 22.12.2008 року для придбання партії гофротари та знаходилися у столі бухгалтера ОСОБА_3, спростовуються матеріалами справи.
Так, відповідно до акту опису готівки на місці проведення розрахунків (додаток №2 до акту від 30.12.2008 року) бухгалтером ОСОБА_3 записано наявну суму готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 3644,25 грн., а також зазначено, що особистих грошей під час перерахунку не було, виручка від реалізації товару.
Крім того, відповідно до договору доручення №12/26 від 22.12.2008 року ЗАТ «Авангард» - Довіритель зобовязався передати ТзОВ «Торговий дім «Оволайн Повіреному 3644,25 грн. для придбання партії гофротари, що свідчить про те, що договір укладений між двома підприємствами. А тому отримання 22.12.2008 року вказаної суми коштів бухгалтером ОСОБА_3 на підставі видаткового касового ордеру повинно бути проведене через касу позивача з відображенням цієї операції у відповідній книзі обліку позивача.
Відповідно до п.1.2 постанови Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» N 637 від 15.12.2004р. готівкові розрахунки це платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Доказів про відображення даної суми коштів в касі ТзОВ «Торговий дім «Оволайн» суду надано не було, а тому представник позивача не довів суду факт, що 3644,25 грн., які були наявні в касі це саме та сума коштів, яка одержана згідно договору доручення.
Твердження представника позивача про те, що застосування фінансових санкцій в розмірі 340 грн. за незберігання фіскальних звітних чеків в книзі обліку розрахункових операцій є незаконним, так як податковим інспекторам були надані всі фіскальні чеки, зокрема за 29.12.2008 року, судом оцінюються критично.
Оскільки, в книзі обліку розрахункових операцій №0915008050 міститься запис про те, що останній вклеєний чек і/та контрольна стрічка за 28.12.2008 року, та підписано працівниками ДПІ та бухгалтером ОСОБА_3 При цьому в книзі містяться вклеєні чеки за 28.12.2008 року. Вказане свідчить про те, що фіскальні чеки по розрахункових операціях за 29.12.2008 року та за 30.12.2008 року в КОРО не зберігалися.
Таким чином до позивача правомірно застосовані фінансові санкції в розмірі 18561,25 грн., а саме: фінансові санкції у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність 3644,25 грн. х 5 = 18221,25 грн.; та фінансові санкції за не зберігання фіскального звітного чеку в книзі обліку розрахункових операцій - 20 х 17грн. = 340 грн.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки вказаною статтею Указу встановлена відповідальність у вигляді штрафу в пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою передбачений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року (далі-Положення).
Згідно п.1.2 Положення оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
У відповідності до пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
В абзаці 3 пункту 2.6 Положення зазначено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних реєстраційної книжки).
Як встановлено судом, позивачем не оприбутковано 2550,08 грн. готівкових коштів в повному обсязі їх фактичного поступлення в день одержання - 29.12.2008 року в книзі обліку реєстраційних операцій.
Вказане підтверджується книгою обліку розрахункових операцій за №0915008050 від 11.09.2007 року, де останній запис про облік руху готівки та сум розрахунків зроблено 28.12.2008 року.
Посилання представника позивача на те, що на грошові кошти за реалізовану 29.12.2008 року продукцію в сумі 2550,08 грн. було видано прибутковий касовий ордер, який підтверджує оприбуткування готівки в касі, а відповідно до п.7.19. постанови Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» N 637 від 15.12.2004р. під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства,судом до уваги не приймаються.
Оскільки, відповідно до абзацу 3 пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій.
Крім того, відповідно до п.3.2 постанови Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» N 637 від 15.12.2004р. передбачено, що касові операції, які проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" , оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Таким чином, до позивача правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за неоприбуткування у касі готівки відповідно до Указу Президента від 12.06.1995 року №637 у п»ятикратному розмірі неоприбуткованої суми 2550,40грн. х 5 = 12750,40 грн. (рішення №0000442303 від 05.02.2009р.).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
При цьому відповідно до ч.7 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" , а в інших випадках - за рішенням суду.
Як встановлено судом, перевірка проводилась за окремим щомісячним планом органу ДПІ та з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб»єктом господарювання ОСОБА_4 СДПРІ ДПА в Івано-Франківській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на підставі направлень №0872 та №0873 від 10.07.2008 року, які були вручені під час перевірки продавцю ОСОБА_7, про що свідчить її підпис про ознайомлення та отримання одного
Таким чином, суд вважає, що прийняті відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000432303 та №0000442303 від 05.02.2009 року в розмірі 31311,65 гривень за допущені позивачем порушення є правомірними, а позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.О. Лучко
Постанова в повному обсязі складена 21.10.09р.
Зокрема, перевірка проводилась відповідно до плану перевірок відділу контролю за розрахунковими операціями щодо контролю за розрахунками в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на липень 2008 року, затвердженого головою ДПА в Івано-Франківській області. примірника.