Постанова № 64367919, 25.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
645/4436/16-а
Номер документу
64367919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 р. Справа № 645/4436/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Яковенка М.М. , Григорова А.М. ,

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Попівненко О.Ю.

представника третьої особи Гундар Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Фрунзенського районного суду м.Харкова від 11.11.2016р. по справі № 645/4436/16-а за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА

16.09.2016 року позивач звернувся до Фрунзенського районного суду м.Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016р. у відповідності з довідкою, виданою Головним управлінням ДФС України в Харківській області від 12.08.2016р. №171/с/220-40-05-48 у розмірі 83% грошового забезпечення заступника начальника управління., про зобов'язання вчинити певні дії. (а.с.2-6)

Постановою рунзенського районного суду м.Харкова від 11.11.2016р. по справі № 645/4436/16-а адміністративний позов здоволено (а.с.55-59).

На зазначену постанову суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Фрунзенського районного суду м.Харкова від 11.11.2016р. по справі № 645/4436/16-а та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.62-64)

В обгрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що вищевказана постанова суду першої інстанції незаконна та необґрунтована, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що з 10.05.1982 року позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ України. (а.с.10)

20 грудня 1996 року позивача відряджено в розпорядження Державної податкової адміністрації у Харківській області (далі - ДПА у Харківській області) та з цього ж числа згідно наказу ДПА № 16-о від 17.01.1997р. його було прийнято на службу до податкової міліції. (а.с.10)

Наказом ДПА України від 18.02.2005 року № 227-о позивача призначено на посаду заступника голови-начальника юридичного управління ДПА у Харківській області із залишенням в кадрах податкової міліції ДПА України, встановивши йому посадовий оклад згідно із штатним розписом. (а.с.11)

Наказом Голови ДПА України від 12.09.2005 року № 1583-о, відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998р. № 1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою кабінету Міністрів УРСР 29.07.1991р. № 114, ОСОБА_4 було звільнено із займаної посади та органів податкової міліції в запас за пунктом 64 підпунктом «г» (через скорочення штатів). (а.с.12)

З 30.09.2005 року позивач отримує пенсію за вислугою років, яка призначена з дотриманням умов і в порядку, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. у чинній на той час редакції від 31.03.2005р.

Як вбачається із матеріалів справи, 15.08.2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області (далі - ГУ ПФУ у Харківській області) з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та додав до заяви довідку Головного управління ДФС у Харківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 171/с/20-40-05-48 від 12.08.2016р. та лист Головного управління ДФС у Харківській області за № 4127/9/20-42-05-69 від 12.08.2016р. про необхідність проведення перерахунку пенсії. (а.с.17-19)

Листом ГУ ПФУ у Харківській області від 17.08.2016 року №1551/0-14 «Щодо пенсійного забезпечення» ОСОБА_4 повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. (а.с.20)

Відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідач посилався на п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013» від 27.07.2016р. № 488, якою встановлено, що посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур) осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) підвищується на 25 % у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій.

Не погодившись із такою відмовою у проведенні перерахунку пенсії, ОСОБА_4 звернувся до суду із відповідним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 013 та згідно наданої Головним управлінням ДФС у Харківській області довідки, розмір грошового забезпечення заступника начальника управління в частині його складових (посадовий оклад, премії) було перераховано у бік збільшення, отже у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років у розмірі 83 відсотків від грошового забезпечення, визначеного Головним управлінням ДФС у Харківській області у довідці № 171/с/20-40-05-48 від 12.08.2016р.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається із матеріалів справи, позивача призначено на посаду заступника голови-начальника юридичного управління ДПА у Харківській області із залишенням в кадрах податкової міліції ДПА України, встановивши йому посадовий оклад згідно із штатним розписом, наказом ДПА України від 18.02.2005 року № 227-о. (а.с.11)

Положеннями п.3 чинної на той час постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998р. №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» дозволялось голові ДПА здійснювати, в разі необхідності ,переведення осіб начальницького складу податкової міліції на посади державних службовців інших структурних підрозділів органів державної податкової служби із залишенням їх в кадрах податкової міліції. При цьому встановлено, що зазначеним особам виплачуються посадові оклади за займаною посадою у таких структурних підрозділах. Виплата окладів за спеціальним званням, інших видів матеріального забезпечення здійснюється у порядку та розмірах, установлених законодавством для працівників податкової міліції.

З 30.09.2005 року позивач отримує пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок,доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій,передбаченого цією частиною, розміри пенсій, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 затверджено Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, відповідно до абз. 7 п. 3 Порядку, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Положеннями ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З вищевказаних норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як вбачається із матеріалів справи, на час призначення пенсії позивача було звільнено з керівної посади у ДПА у Харківській області.

Відповідно до довідки від 25.08.2016 року №177/20-40-05-48 ДПА у Харківській області згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2011р. №981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби ДПА у Харківській області була реорганізована в Державну податкову службу у Харківській області.

В свою чергу, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Державна податкова служба у Харківській області реорганізована в Головне управління Міндоходів у Харківській області.

Головне управління Міндоходів у Харківській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими,що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України» реорганізовано в Головне управління ДФС у Харківській області.

З 01.12.2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до якої відбулось збільшення розміру грошового забезпечення за посадою заступника начальника Головного Управління Державної фіскальної служби у Харківській області. Дана посада відповідає раніше займаній позивачем посаді заступника голови ДПА у Харківській області.

Як вбачається із матеріалів справи, Головне управління ДФС у Харківській області було надано ОСОБА_4 довідку № 171/с/20-40-05-48 від 12.08.2016р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення заступника начальника управління в частині його складових (посадовий оклад, премії) було перераховано у бік збільшення. (а.с.19)

Крім того, Головним управлінням ДФС у Харківській області було надано лист №4127/9/20-42-05-69 від 12.08.2016р. про необхідність проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013. (а.с.17-18)

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із висновку суду першої інстанції про те, що оскільки позивача, на час виходу на пенсію являвся військовослужбовцем, відрядженим до ДПА у Харківській області та пенсія йому призначена у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , він відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мав право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Одночасно колегія суддів зазначає, що із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 12.08.2016 року позивач звернувся до відповідача лише 15 серпня 2016 року, а тому відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії підлягає здійсненню з 01.08.2016 року, а позовні вимоги в частині зобов»зання здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 по 31.07.2016 року не є обґрунтованими ..

Згідно зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія вважає, що наведене не було враховано судом першої інстанції,а доводи апеляційної скарги відповідача частково знайшли своє підтвердження, а тому постанова суду першої інстанції відповідно до положень ст. 202 КАС України підлягає скасуванню в частині зобов»язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2016 року по 31.07.2016 року з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують..

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.

Постанову Фрунзенського районного суду м.Харкова від 11.11.2016р. по справі № 645/4436/16-а в частині задоволення адміністративного про зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України у Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01 січня 2016р. по 31 липня 2016 року скасувати і в цій частині позовних вимог - відмовити. .

В іншій частині постанову Фрунзенського районного суду м.Харкова від 11.11.2016р. по справі № 645/4436/16-а залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 січня 2017 року.

Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Яковенко М.М. Григоров А.М.